Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Už delší dobu používám IPv6 na svém desktopu, problém je v tom, že pouze tam ..
Jak již titulek napovídá, chtěl bych aby v naší síti bylo IPv6 dostupné všem. Jenže tady nastává otázka, jak toho docílit ? Můj domácí router je postaven na wrt54gs, na kterém běží distribuce dd-wrt, který mimochodem IPv6 podporuje. Kámen úrazu je v tom, že IPv6 konektivitu nemám nativní, takže jedu přez tunel, který mi poskytuje tunnelbroker.net. Jsem s ním spokojen, protože jsou odezvy velmi slušné a narozdíl od sixxs.net je registrace rychlá a nenáročná.
Na wiki výše zmíněné distribuce je dokonce návod, jak tyhle dvě věci spojit dohromady, fakt je ten, že jejich návod je poněkud zastaralý, to až takový problém není, protože stačí změnit masky, jenže ono to nefunguje .. :(
Zkoušel jsem i přímo sled příkazů, který nabízí tunnelbroker a který funguje na každé jiné distribuci. Bohužel na dd-wrt se jaksi nechce vytvořit rozhrání sit1, přičemž sit0 funguje.
Je tedy někdo schopný poradit, jak tento problém vyřešit nebo má s tím nějaké zkušenosti ?
Tiskni
Sdílej:
br-lan
. V jádře povol forwarding echo 1 > /proc/sys/net/ipv6/conf/all/forwarding
na br-lan nastav nějakou IP z toho subnetu, který chceš používat (u mě je to AAAA urberi.m4r3k.org [třeba 2001:15c0:668e::1/48]) a pak na těch klientech normálně nastav IP z toho subnetu (u mě {mantisha,regnis}.m4r3k.org [2001:15c0:668e::{2,3}/48]). A přidej default routu pro IPv6 k tomu stroji.. u mě se o to postará tenhle init skript, vycucni si z toho pro tebe relevantní příkazy:
#!/bin/bash ### BEGIN INIT INFO # Provides: ipv6 # Required-Start: $local_fs network # Should-Start: # Required-Stop: # Should-Stop: # Default-Start: 2 3 5 # Default-Stop: # Short-Description: Configure the IPv6 network # Description: Configure the IPv6 network interfaces and set up routing ### END INIT INFO . /etc/rc.status rc_reset if [ "`scpm active`" == "home-ethernet" ]; then case "$1" in start) echo -n "Starting IPv6 for network home-ethernet" ip a a 2001:15c0:668e::2/48 dev eth0 2> /dev/null || rc_failed 1 ip a a 2002:52d1:364a::2/64 dev eth0 2> /dev/null || rc_failed 1 ip -6 r a default via 2001:15c0:668e::1 dev eth0 2> /dev/null || rc_failed 1 rc_status -v ;; stop) echo -n "Stoping IPv6 for network home-ethernet" ip a d 2001:15c0:668e::2/48 dev eth0 2> /dev/null || rc_failed 1 ip a d 2002:52d1:364a::2/64 dev eth0 2> /dev/null || rc_failed 1 ip -6 r d default via 2001:15c0:668e::1 dev eth0 2> /dev/null || rc_failed 1 rc_status -v ;; restart) $0 stop "$@" $0 start "$@" ;; esac elif [ "`scpm active`" == "home-wifi" ]; then case "$1" in start) echo -n "Starting IPv6 for network home-wifi" ip a a 2001:15c0:668e::2/48 dev ath0 2> /dev/null || rc_failed 1 ip a a 2002:52d1:364a::2/64 dev ath0 2> /dev/null || rc_failed 1 ip -6 r a default via 2001:15c0:668e::1 dev ath0 2> /dev/null || rc_failed 1 rc_status -v ;; stop) echo -n "Stoping IPv6 for network home-wifi" ip a d 2001:15c0:668e::2/48 dev ath0 2> /dev/null || rc_failed 1 ip a d 2002:52d1:364a::2/64 dev ath0 2> /dev/null || rc_failed 1 ip -6 r d default via 2001:15c0:668e::1 dev ath0 2> /dev/null || rc_failed 1 rc_status -v ;; restart) $0 stop "$@" $0 start "$@" ;; esac else rc_status -v fi rc_exit
Ja se u SixXS regisrtroval asi pred dvoma mesicema a bylo to docela rychle. Sice na webu vsude tvrdi, ze jednotlive ukony mohou trvat az nekolik dni, ale me vse zaridili do 30 minut.
Je pravda, ze cely ten proces je zdlouhavy v tom, ze clovek se nejdrive musi naklikat do RIPE, pak zazadat o clenstvi v SixXS, pak o tunel a pak teprve zazadat o subnet. A ze uvseho je treba strucne popsat nejake duvody. Ja napsal vzdycky tak dve, tri vety a vzdycky to stacilo. Takze predpokladam, ze je to spis takovy bot filter.
tunnelbroker.netJéééj diky neco takovyho jsem potreboval, registracni procedura na Sixxs je skutecne hrozna...
Já jsem si jednou chtěl zřídit přístup u SixXS. Kladli ale tak nesmyslné podmínky, že jsem se na to vybodl. Kdyby řekli tak jo, můžeš mít svůj E-mailový server, ale bude to stát sto dolarů ročně, souhlasil bych. Ale oni ne. Napřed měli desítky námitek kolem RIP handle, když jsem to dal do pořádku, zase začali žvanit něco o tom, že musím mít pro svou doménu buď aspoň dva E-mailové servery, nebo relay. S chutí jsem je poslal někam.
I ten tunel je bez veřejné IP problémový, mapování portů se na routerech uzavírá typicky po řádově 30 sekundách bez aktivity, takže by se na tunelované stroje pak nikdo nedostal.Nikoliv. Od toho je tu protokol AYIYA, s ním je IPv6 tunel naprosto bezproblémový prakticky za libovolným NAT či firewallem.
Já veřejnou IP mám. Klidně bych si i zaplatil nějaký rozumný poplatek za to, abych měl funkční přístup k IPv6 a aby mi nikdo nevnucoval nějaké nesmysly ohledně dvou mailserverů. Ale zatím takovou službu nide nevidím.
Už mám 6to4. Přemigroval jsem celou domácí LAN na IPv6. Jen kvůli IP telefonu a jednomu počítači s nějakým divným OS od Microsoftu tam musí být ještě i IPv4. V prvním případě prostě musí, ve druhém případě jen kvůli DNS...
SixXS jsem se pokoušel registrovat začátkem ledna 2008. Možná už od té doby svou politiku změnili. Ale tenkrát to byl těžký opruz. Dvakrát měli námitky ohledně nastavení mého mail serveru. Dal jsem to do pořádku. Pak se jim nelíbily české znaky v nějakém registračním formuláři. Kdyby byl rok 1990, nic bych nenamítal. Ale jestli má někdo v roce 2008 problém s českou diakritikou, nechť jde do prdele. Dobře, i tohle jsem ještě překousl. Nahradil jsem českou diakritiku nejbližšími latinskými symboly, jako se to dělalo v dobách IBM PC-XT...
Když jsem tohle všechno podstoupil, registrace pořád neproběhla. Uplynul týden, dva... Zase nic. Tak jsem jim napsal, že jsem dal všechno do pořádku a ať mi sdělí nějaké jasné stanovisko. Odpověděli, že pořád ještě nemám v pořádku E-mail. (!!!) Někde v těch jejich ustanoveních jsem se pak dočetl, že musí být buď dva servery nebo relay. Doporučili mi, abych místo svého vlastního mail serveru uvedl E-mailový účet, který mi dává zadarmo můj ISP. Jistě, takový účet existuje, ale nikdy jsem ho nepoužil a nikdy ho používat nebudu. Tak proč mě k tomu hernajs někdo nutí???
Sečteno a podtrženo, po třech týdnech čekání a dohadování jsem to vzdal. Minulý týden jsem uvedl do provozu 6to4. Napřed jsem ještě navíc musel mít ve své LAN ISATAP, kvůli IPv4 routeru. Pak jsem ale sehnal WiFi kartu s chipsetem Atheros, starý router jsem odpojil a ISATAP už nepotřebuju. Můj server je připojený k 6to4 a slouží jako router pro celou síť. A nikdo mi neříká, kde mám mít jaký E-mail. Ještě jsem doplnil i DNS záznamy tak, aby se do mojí sítě dalo zvenku dostat přes IPv6. Tím pádem mi SixXS může políbit...
Kdy jsi to registroval, tohle po me nechteli. Jsem jim jen v zadosti napsal, ze chci sledovat ct24 pres ipv6 a to stacilo.