Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc8. Citáty týdne: Andrew Morton, Valerie Aurora, Harald Welte. Kompresní formáty na kernel.org. Rozšířené hlášení chyb. Sloučení kdb a kgdb. Jak staré je naše jádro?
Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc7. Citát týdne: Al Viro. Kdo napsal 2.6.33 (statistiky přispěvatelů do linuxového jádra, kdo toho nejvíce naprogramoval a kdo ty lidi platil). Podpora skriptování v perf.
Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc6. Citáty týdne: Alan Cox, Ingo Molnár, Chris DiBona. Zlepšování dopředného čtení. DOS díra v x86_64.
Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc5. Citáty týdne: Linus Torvalds, Thomas Gleixner, Al Viro. Modul pro shazování jádra. fincore(). LCA: Poníci – grafické ovladače.
Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc4. Citáty týdne: H. Peter Anvin, Alan Cox. devtmps přijde o značku EXPERIMENTAL. LCA: Proč jsou souborové systémy obtížné. Uprobes: Stále na cestě.
Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc4. Citáty týdne: Casey Schaufler, Greg Wettstein. Časovače s volností. Konec nastavování režimu z uživatelského prostoru? sys_membarrier() a RCU v uživatelském prostoru. FBAC-LSM: Omezování aplikací založené na funkcionalitě. Spekulace o výpadcích stránek.
Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc3. Citáty týdne: Avi Kivity, Casey Schaufler, Alan Cox, Larry McVoy. list_sort() – řazení spojových seznamů. Omezení sítě. Shlukování využité paměti. RCU řetězce.
Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc1. Citáty týdne: Alan Cox,. pr_nechceme(). Turbulence pro pracovní fronty řízené souběžností. Dva, kteří to nezvládli (AlacrityVM a CephFS).
Aktuální verze jádra: 2.6.32.1. Citáty týdne: Dave Airlie, Zachary Amsden, Linus Torvalds. Chyby RCU. Omezování spotřeby. kmsg_dumper – informace o pádu systému. Nová sada operací specifických pro CPU. Začleňovací okno 2.6.33, část druhá. Změna návrhu asynchronního uspávání/probouzení. Náhlé začlenění Nouveau.
Aktuální verze jádra: 2.6.32. Citáty týdne: Paul McKenney, Linus Torvalds, Steven „Bam Bam“ Rostedt. Vyřešeno pojmenování spinlocků. Začleňovací okno 2.6.33, část první. Minimalizace dopadů osazování jádra.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc8. Citáty týdne: Dave Airlie, Jon Smirl, Matt Mackall. Vkládání chyb a vkládání neočekávaných požadavků. Další pokus protlačit utrace do hlavní řady. Odstraňování rwzámků a IRQF_DISABLED. Jaderná podpora pro infračervené přijímače.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc8. Citáty týdne: Dan Williams, Frank Ch. Eigler, Matthew Garret. LogFS se vrací. Slučování snímků pro device mapper. Hledá se pomoc: Správce kbuild. Kdo napsal 2.6.32. Resynchronizace RAIDu podle žurnálu.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc7. Citáty týdne: Alan Cox, Mel Gorman, Lennart Poettering, Pekka Enberg. Několik přístupů, kterými se vyhnout paralelismu. eclone() – jak vytvořit nový proces se specifickým ID. Potíže s GFP_ATOMIC alokacemi vyšších řádů. Směrování přijímaných paketů. SamyGO: nahrazování firmwaru televize.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc6. Citáty týdne: Paul E. McKenney, Hugh Dickins. Blokový I/O řadič. Odstranění binárního sysctl. Linuxové souborové systémy nové generace: NiLFS(2) a exofs (developerWorks). Podpora transakcí v btrfs. Další nové ABI pro fanotify. Přehled a aktualizace futexů.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc6. Citáty týdne: Nick Piggin, Linus Torvalds, Ryan Gordon, Theo de Raadt. Další zneužití nulového ukazatele. Zastarání IDE? Japan Linux Symposium: Zvyšování škálovatelnosti VFS. Změna licence sledovacích bodů a značek. Vstříc chytřejšímu OOM zabijákovi.
Výstupy z minisummitů: Realtime, Síťování, Správa napájení, I/O řadiče. Stav plánovače. Právní záležitosti. Jak Google používá Linux. Výkonnostní regrese.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc5. Citáty týdne: David Woodhouse, Robert Bradbury, Ingo Molnár. Momentka z Tokia. Tracefs. Ovladače vyhozené do staging. /proc a práva adresářů. JLS2009: Obecné odlehčování při příjmu. JLS2009: Aktualizace Btrfs. Transparentní velké stránky. KS2009: Staging, linux-next a vývojový proces.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc5. Citáty týdne: Dark Shikari, Ingo Molnár. Výsledky voleb LF TAB 2009. Jaderný summit 2009. Díry v souborech, souběhy a mmap().
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc4. Citáty týdne (Speciál s Linusem). Stanse – statická analýza. Těšíme se na Kernel Summit. O životním cyklu ovladačů. Znaková zařízení pro síťová rozhraní. Oprava kmap_atomic(). Ptejte se jaderného vývojáře, část 2. Plánování s časovým limitem v Linuxu.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc3. Citáty týdne: Jon Masters, Andrew Morton, Linus Torvalds, Alan Cox. Poznámky z Netconf 2009 jsou k dispozici. Režim „nízké latence“ CFQ. ACPI ovladač pro uspání procesoru. 2.6.x-rc0. Souběžností řízené pracovní fronty. Sjednocení infrastruktury v blokové vrstvě.
Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc1. Citáty týdne: Christoph Hellwig, Linus Torvalds. Začleňovací okno 2.6.32, část třetí. Obhajoba zpětného zápisu pro BDI. TRACE_EVENT_ABI. Minisummit preempce v reálném čase.
Aktuální verze jádra: 2.6.31. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton, Stephen Hemminger. AppArmor: Je zpááááátky. Vydán SystemTap 1.0. Devtmpfs a práva. Konec paravirt_ops? Začleňovací okno 2.6.32, část druhá. Nový sloupek: Ptejte se jaderného vývojáře.
Aktuální verze jádra: 2.6.31. Citáty týdne: Frederic Weisbecker, Mike Galbraith, Greg Kroah-Hartman, Andrew Morton. Psaní jaderných modulů v Haskellu. Arjan Van de Ven: Představení ,timechart‘. Fondy video bufferů. Co se odrazilo od začleňovacího okna. Začleňovací okno 2.6.32, část první. Různá témata ohledně plánovače: Interaktivita; Potomci běží první; Lepší ovládání cpuidle. HW-breakpoint: Sdílené ladící registry.
Aktuální verze jádra: 2.6.31. Citáty týdne: Wesley Felter, Andrew Morton, Ingo Molnár. V krátkosti: reflink() pro 2.6.32; Stabilní debugfs? data=guarded; Pár poznámek z diskuze o BFS. Novinky ze stromu staging. POSIX vs. realita.
Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc8. Citáty týdne: David Woodhouse, Ted Ts'o, Russell King, Con Kolivas. V krátkosti: Pevné limity CFS; Zase vyřazování; Nadcházející změna síťového API; Wiki pro kontrolní bod/restart; Plánovač BFS. Příznaky O_*SYNC pro synchronní I/O. Offline plánovač. Ext3 a RAID: Tiší zabijáci dat?
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: