Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
Aktuální verze jádra: 2.6.35. Citáty týdne: Frank Eigler, David Woodhouse. Začleňovací okno 2.6.36, pokračování.
Aktuální verze jádra: 2.6.35. Citáty týdne: Sean Michael Kerner, Hugh Dickins, Chris Mason. AppArmor bude začleněn do 2.6.36. Yama: Ne tak rychle. Android a správa napájení. Začleňovací okno 2.6.36, část první. Teplota dat v Btrfs.
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc6. Citáty týdne: Ted Ts'o, Russel King, Andrew Morton. Začíná plánování Jaderného summitu 2010. Časy vytvoření souboru. Zcache: Komprimovaná cache stránek.
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc5. Citáty týdne: Andrew Morton. Duch z minulosti sysfs. Oprava zpětného zápisu z přímého znovuzískávání. Přidání period do SCHED_DEADLINE. Alokace spojité paměti pro ovladače.
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc5. Citáty týdne: Andrew Morton, Matthew Garrett. Vývojové statistiky jádra 2.6.35, tentokrát včetně hlubšího pohledu na to, kdo stojí za vývojem různých oblastí jádra.
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc4. Citáty týdne: Dave Airlie, Rusty Russell. Ptejte se jaderného vývojáře. O škálovatelnosti Linuse. Příliš mnoho přetažení?
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc3. Citáty týdne: Lennart Poettering, Linus Torvalds, Dave Chinner, Joel Becker. xstat() a fxstat(). Návrat EVM. Slab alokátor týdne: SLUB+fronta. Jaká timespec je platná?
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc3. Citáty týdne: Hans Verkuil, Edward Shishkin, Alan Cox. Jediný knoflík pro nastavení napájení. Omezení souběžných výpisů paměti. Další mechanismus pro probouzecí události. Skládání LSM (zase). Btrfs: Chybně navržený? Souběžností řízené fronty a priority vláken.
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc3. Citáty týdne: 2x Andrew Morton. Jak v gitu zjistit verzi jádra pro daný patch. Iniciativa pro správu běhu. Zlepšení práce se ztracenými a falešnými přerušeními. Stav realtime Linuxu. ARM a soubory defconfig.
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc2. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton. Nativní port ZFS pro Linux (OSNews). Epizoda „Zoufalých Androidů“ z tohoto týdne. Další přepis OOM zabijáka.
Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc1. Citáty týdne: Alan Cox, Thomas Gleixner, Rafael Wysocki, Andrew Morton, Al Viro. Nečinnost ACPI nečinnosti. Senzory okolního osvětlení. Začleňovací okno 2.6.35, část třetí. Co přijde po blokování uspání? Symbolické odkazy ve „sticky“ adresářích.
Aktuální verze jádra: 2.6.34. Citáty týdne: Rusty Russel, Alan Cox. Omezení slabu. Nejistota u blokování uspání. Začleňovací okno 2.6.35, část druhá. Vylepšení Video4Linux2 v 2.6.35.
Aktuální verze jádra: 2.6.34. Citáty týdne: Linus Torvalds, Daniela Torvaldsová, James Bottomley, Matthew Garrett. Zápisky z jaderného minisummitu o chybách hardwaru. Rozšířené červeno-černé stromy. SLEB alokátor. Začleňovací okno 2.6.35, část první. Problémy s čítačem časových značek (TSC). Zablokované blokování uspání.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc7. Citáty týdne: Glauber Costa, Matthew Garrett. Adaptivní cyklické futexy. Uprobes se vrací – zase. Detekce vzorců nečinnosti. Souborový systém Next3. Přechod x86 k LMB. MeeGo a Btrfs.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc6. Citáty týdne: Andrew Morton, Red Hat Enterprise Linux Team, Ted Ts'o, David Miller. Drsný restart pro kontrolní body. Zmenšování sledovacích bodů. Cleancache a frontswap. Přepracování pm_qos. Statistiky vývoje jádra pro 2.6.34 a další. Vyhlídky do budoucna.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc5. Citáty týdne: Toshiharu Harada, Matthew Garrett, Ted Ts'o, Andrew Morton. CPU*PID = bordel. Blokování uspání. Mohlo by 2.6.35 být bez BKL? Subsystém cpuidle – nicnedělání je složitá práce.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc5. Citát týdne: Chris Mason. Ceph: Distribuovaný souborový systém. Oprava governoru ondemand. DM a MD se trochu přibližují. Embedded Linux Conference: Používání LTTng. Když zpětný zápis nefunguje.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc4. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andi Kleen. Vkládání nečinných cyklů. ELC: Stav embedded Linuxu. Rychlost bootu. Souborové systémy. Správa napájení a běh v reálném čase. Velikost jádra. Sledování a bezpečnost. Práce pro CELF. Volání do zbraně. Případ příliš anonymní anon_vma.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc3. Citáty týdne:. Režim perfu „naživo“. Patche NO_BOOTMEM. Správa paměti pro virtualizaci. Směrování toku přijímaných dat. Mechanismus pro paralelní zpracování padata.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc3. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton, Andy Lutomirski. Směrem k rozumnějšímu execve(). Koncovka BKL. Zakázání IRQF_DISABLED.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc2. Citáty týdne: Neil Brown, Zachary Amsden, Andrew Morton, Ingo Molnár. Do 2.6.34 byl začleněn distribuovaný souborový systém Ceph. Vydán SystemTap 1.2. SSL na kernel.org. Sledovací body kousek po kousku? Konec Video4Linux1. KVM, QEMU a řízení projektu.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc1. Citáty týdne: Frederic Weisbecker, Ingo Molnár, Eric Sandeen. Po zavření začleňovacího okna… Velké čtenářské zámky. Zabírání procesoru jádrem.
Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc1. Citáty týdne: Brian Swetland, Dave Airlie, Andrew Morton, Casey Schaufler, Ted Ts'o. Citáty 2: Zombie útočí. LogFS začleněn do hlavní řady. Patch – nový plánovač s časovým limitem. Začleňovací okno 2.6.34, část druhá. Nouveau a kompatibilita rozhraní. Disky se 4k sektory a Linux.
Začleňovací okno 2.6.34. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton. Vydán Linux 2.6.33-libre. Nové vlastnosti a výchozí nastavení. Rozvod jmenných prostorů a procesů. Co tu smrdí rybinou? Začleňovací okno 2.6.34, část první. SCALE 8x: Vývojový proces jádra Ubuntu.
Aktuální verze jádra: 2.6.33. Citáty týdne: Zachary Amsden, Linus Torvalds. Otevírání podle manipulátoru. Rezervované síťové porty. Novinky u kontrolních bodů/restartu. Kontrolní body. Restart. Bezpečnost. Jak si věci stojí.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: