Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc6. Citáty týdne: Al Viro, Casey Schaufler, Dan Rosenberg. Aby FIEMAP a zpožděná alokace fungovaly dohromady. Poznámky o blokové vrstvě.
Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc5. Citáty týdne: Linus Torvalds, Ingo Molnár. Plán změn MD. Řízení propustnosti CFS. Bezpečnostní moduly a ioctl().
Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc4. Citáty týdne: Alan Cox, Greg Kroah-Hartman, Markus Rechberger a další. Podpora více LSM.
Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc3. Citáty týdne: Andrew Morton, Richard Hughes. Hrobník 1.0. Kconfiglib. Vylepšení ovladače wacom.
Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc2. Citáty týdne: Andrew Morton, Linus Torvalds, Alanu Coxovi. Skutečný konec BKL. LCA: Vint Cerf o znovunavržení Internetu. LCA: vyčerpání IP adres a konec otevřené sítě.
Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc1. Citáty týdne: Matthew Garrett, David Woodhouse. Obcházení linux-next. Začleňovací okno 2.6.38, část druhá. Transparentní velké stránky v 2.6.38.
Aktuální verze jádra: 2.6.37. Vánoční citáty: Ted Ts'o, Ingo Molnár, Linus Torvalds, Andrew Morton, Mike Waychison. Citáty tohoto týdne: Andrew Morton, Mike Waychison. Jak nezačlenit protokol. Začleňovací okno 2.6.38, část první. Rozšíření používání RO a NX.
Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc7. Citáty týdne: Richard Stallman, Andi Kleen, Nicolas Pitre, Arnd Bergmann. Detektor radarů v Linuxu. NoHZ úlohy.
Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc5. Citáty týdne: Linus Torvalds, Steven Rostedt. Změny v procesu vydávání stabilních jader. Skupinové plánování a alternativy.
Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc5. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton. Přímé předání CPU. Řízení odmapovaných stránek v cache.
Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc4. Citáty týdne: Ingo Molnár, Andrew Morton. Omezení přístupu k /proc/kallsyms. Struktury a úniky informací. Jádro a C knihovna jako jediný projekt.
Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc3. Citáty týdne: Linus Torvalds, Matthew Garrett, Dave Airlie. Alokátor velkých kusů paměti. Alternativa k blokovačům uspání.
Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc2. Citáty týdne: Rusty Russel, Linus Torvalds, Ingo Molnár. Vyrážení děr do souborů. Skupinové plánování založené na TTY.
Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc1. Citáty týdne: Tejun Heo, Dan Rosenberg. Netoops (posílání zpráv o Oops po síti). LPC: Život po X.
Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc1. Citáty týdne: Theo de Raadt, Linus Torvalds, Andrew Morton. Druhá polovina začleňovacího okna 2.6.37. Jaderný summit 2010: problémy s plánovačem.
Aktuální verze jádra: 2.6.36. Citáty týdne: Casey Schaufler, Matthew Garrett, Andrew Morton. Spouštění práce v kontextu hardwarového přerušení. Návěští skoku. Začleňovací okno, část první.
Aktuální verze jádra: 2.6.36. Citáty týdne: Andrew Morton, Linus Torvalds, Al Viro. Duel patchů pro škálovatelnost inodů. IMA křečkující paměť. Zranitelnosti v jádře: nové, nebo staré?
Aktuální verze jádra: 2.6.36-rc7. Citáty týdne: Linus Torvalds, Valerie Aurora a další. Vydán Linsched 2.6.35. Žádné fanotify v 2.6.36. ARM: nepořádek v několikanásobně mapované paměti. Přichází vícedotykový synaptics – možná. Statistiky vývojového cyklu 2.6.36.
Aktuální verze jádra: 2.6.36-rc7. Citáty týdne: Andrew Morton, Matthew Garrett. Little-endian PowerPC. Důvěryhodné a zašifrované klíče. Sledovací body – zase. Úložná zařízení bez rotujících částí a bloková vrstva.
Citáty týdne: Ted Ts'o. Správa stabilního stromu na nestabilních základech. Organizování jaderných zpráv. Popisovače souborů jmenného prostoru.
Současné vývojové jádro je 2.6.36-rc5. Citáty týdne: Ingo Molnár, Valerie Aurora, Chris Mason. Návrat jaderných podcastů. „Unbreakable Enterprise Kernel“ od Oracle. Aktualizace webových odkazů v jádře. Konec BKL v 2.6.37 (možná). Nebezpečí 32/64bitové kompatibility. Firmware od Broadcomu a dodržování předpisů.
Aktuální verze jádra: 2.6.36-rc3. Stabilní jádro 2.4.37.10. Citáty týdne: Valerie Aurora, Andrew Morton, Ted Ts'o. Přednačítání je považováno za škodlivé. Příliš mnoho Cc. Práce na pracovních frontách. Další starý bezpečnostní problém.
Aktuální verze jádra: 2.6.36-rc3. Citáty týdne: Thomas Gleixner, Greg Kroah-Hartman. Trocha čísel a zamyšlení nad stabilními jádry. Další přístup ke sjednocujícím souborovým systémům.
Aktuální verze jádra: 2.6.36-rc2. Citáty týdne: James Bottomley, Greg Kroah-Hartman, Linus Torvalds. Omezení příliš optimistického čekání v cyklu. Když selhání alokace paměti nepřipadá v úvahu. Patche škálovatelnosti VFS 2.6.36. API pro přístup k jaderné kryptografii z uživatelského prostoru. Statistiky a sledovací body.
Aktuální verze jádra: 2.6.36-rc1. Citáty týdne: Christian Hammond, Paul McKenney, Valerie Aurora, Al Viro. Poznámky z Bostonského minisummitu Linux Power Management. Poznámky z úložné koleje LSF. K dispozici jsou prezentace z KVM Forum. Testování crypto ovladačů při bootu. Závěr začleňovacího okna 2.6.36. Miliarda souborů v Linuxu. Konec blokových bariér.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: