Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
Aktuální verze jádra: 3.1-rc2. Citáty týdne: Ingo Molnar, Brian Swetland. Možné změny v dlouhodobé údržbě jader. Sdílení bufferů mezi zařízeními.
Aktuální verze jádra: 3.1-rc1. Citáty týdne: Thomas Gleixner, Linus Torvalds, Valerie Aurora. Mel Gorman vydal MMTests 0.01. Zmocňování se TCP spojení a paraziti - jako dobrá věc.
Aktuální verze jádra: stále 3.0. Citáty týdne: třikrát Linus Torvalds. Začleňovací okno jádra 3.1, část druhá. Sledování života SKB fragmentů.
Aktuální verze jádra: 3.0. Citáty týdne: Harald Welte, Dave Jones, David Miller. Další dobrodružství s bootováním u EFI. Začleňovací okno jádra 3.1, část první.
Aktuiální verze jádra: 3.0 ještě nevyšlo. Citáty týdne: Paul McKenney, Thomas Gleixner. Garrett: Bootování s EFI. Návrat realtime stromu. NAT v IPv6. Jak Linusovi zkazit dovolenou. RLIMIT_NPROC and setuid().
Aktuální verze jádra: 3.0-rc7. Citáty týdne: Andrew Morton, Linus Torvalds. Jak se to jádro bude jmenovat?. Problémy se strukturovanými logy.
Aktuální verze jádra: 3.0-rc6. Citáty týdne: Alan Cox, Andrew Morton, Linus Torvalds a další. Seccomp filtry: žádná jasná cesta kupředu.
Aktuální verze jádra: 3.0-rc5. Citáty týdne: Frederic Weisbecker, Mauro Carvalho Chehab, Andrew Morton. -EJAKOUCHYBU? PCIe, správa napájení a problematické BIOSy. Umravňování výstupu do logů.
Aktuální verze jádra: 3.0-rc4. Citáty týdne: Dan Williams, Linus Walleij. Uživatelsky přívětivá jména disků.
Aktuální verze jádra: 3.0-rc3. Citáty týdne: pageexec, Linus Torvalds, Greg-Kroah Hartman. Nativní nástroj pro KVM v Linuxu v2. Debata o overlayfs. Přepracovaný alokátor spojité paměti.
Aktuální verze jádra: 3.0-rc2. Citáty týdne: Al Viro, Ingo Molnár. Problémy se snímky v ext4. O vsyscallech a vDSO.
Aktuální verze jádra: 3.0-rc1. Citáty týdne: Casey Schaufler, Ingo Molnár. Garret: Rebootování. Začleňovací okno 3.0, část druhá. Fork ARM jádra?
Aktuální verze jádra: 2.6.39. Citáty týdne: Rusty Russel, Valerie Aurora, Alan Cox a Matthew Garrett. Seccomp filtry: přístup odmítnut. Co přichází v $PŘÍŠTÍ_VERZE_JÁDRA, část první. Znáhodňování jaderných adres. Problém s přednačítáním.
Aktuální verze jádra: 2.6.39-rc7. Citáty týdne: Andrew Morton. Omezení skrývání ukazatelů. Integrace paměťových řídících skupin.
Aktuální verze jádra: 2.6.39-rc7. Citáty týdne: Greg Kroah-Hartman, Andrew Morton. Stabilní stránky. Ftrace, perf a ABI pro sledování.
Aktuální verze jádra: 2.6.39-rc6. Citáty týdne: Russell King, Borislav Petkov, Linus Torvalds. Davové šílenství záznamů o adresářích. Čisté události a ABI perf. Rozšíření seccomp.
Aktuální verze jádra: 2.6.39-rc5. Citáty týdne: Casey Schaufler, Andrew Morton, Al Viro. Škálovatelnost dcache a bezpečnostní moduly. Návrat SEEK_HOLE. ARM, DMA a správa paměti.
Aktuální verze jádra: 2.6.39-rc4. Citáty týdne: Linus Torvalds. DISCONTIGMEM, !NUMA a SLUB. Racionalizace stromu ARM. Bezpečné swapování po síti.
Aktuální verze jádra: 2.6.39-rc3. Citáty týdne: Ryan Ware, Thomas Gleixner. Nativní nástroj pro KVM. LFCS: ARM, řídící skupiny a dalších 20 let. Linux a úložné technologie budoucnosti.
Aktuální verze jádra: 2.6.39-rc2. Citáty týdne: Ingo Molnár, Andrew Morton, Linus Torvalds, Mark Charlebois. Citáty týdne II: in memoriam. Bojiště jménem ARM. Linux Filesystem, Storage, and Memory Management Summit: Shrnutí o VFS, Přechodná paměť, Co bude následovat u řadiče paměti, Správa I/O zdrojů, Odhad velikosti zpracovávaných dat, Nastavení velikosti virtuálních strojů.
Aktuální verze jádra: 2.6.39-rc1. Citáty týdne: Paul McKenney, Constantine Shulyupin, Andrew Morton. Přepracování návěští skoků. Závěr začleňovacího okna 2.6.39. Boj s fork bombami.
Aktuální verze jádra: 2.6.38.1. Citáty týdne: Alan Cox, Steven Rostedt, Linus Torvalds, Russel King, Julia Lawall. Konverze řetězců na čísla. Začleňovací okno 2.6.39, část druhá. Trvalé úložiště pro poslední slova jádra.
Aktuální verze jádra: 2.6.38. Citáty týdne: Linus Torvalds, Steven Rostedt, Hugh Dickins. Demonstrace skupinového plánování. Začleňovací okno 2.6.39, část první. API pro senzory. PostgreSQL, OpenSSL a GPL.
Aktuální verze jádra: 2.6.38-rc8. Citáty týdne: Alan Cox, Tejun Heo. Red Hat a GPL: Preferovaná podoba, Výměna práv za podporu. Zlepšení ptrace(). Zpoždění OOM zabijáka.
Citáty týdne: Ric Wheeler, Roland McGrath. debugfs: pravidla nejsou vítána. Kvalifikace pro nahrávání jaderných modulů.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: