Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Začneme stažením aktuální verze balíčku z webových stránek projektu GoogleCL. Pro linuxové systémy je nabízen .tar.gz balíček či .deb balíček pro snadnou instalaci na *buntu či Debian systémech. Ještě před instalací či spuštěním si ověřte, zda máte k dispozici Python ve verzi 2.5 nebo 2.6 a také balíček python-gdata. Na *buntu/Debian systémech stačí tato sekvence příkazů:
sudo apt-get install python-gdata sudo dpkg -i googlecl_0.9.8-1_all.deb
V posledních verzích *buntu je ale balíček python-gdata k dispozici pouze ve verzi 1.2, který neposkytuje veškerou funkcionalitu, jako jsou např. úpravy dokumentů na Google Docs. Jednoduchým řešením může být stažení nejnovější verze 2.0, která už tímto nedostatkem netrpí. To provedeme např. vložením těchto příkazů v terminálu:
wget https://launchpad.net/ubuntu/+archive/primary/+files/python-gdata_2.0.8-1.1_all.deb sudo dpkg -i python-gdata_2.0.8-1.1_all.deb
Těmito několika kroky jsme si zajistili bezproblémovou funkčnost GoogleCL. Aplikaci lze nyní spustit příkazem google
. Po prvním spuštění se automaticky vytvoří konfigurační soubor, který lze nalézt v domovském adresáři daného uživatele a případně ho i editovat.
GoogleCL disponuje velice dobře zpracovanou nápovědou ke všem funkcím. Přistupovat k ní lze několika způsoby. Základní nápovědu získáte příkazem google help
a nápovědu k jednotlivým službám příkazem google help [název služby]
např. google help picasa
. Pro zobrazení všech dostupných možností slouží příkaz google --help
.
K jednotlivým službám lze přistupovat pomocí google [název služby]
. Logicky, aplikace předpokládá, že máte u Google vytvořený účet a po prvním spuštění každé služby si vyžádá uživatelské jméno a otevře internetový prohlížeč s webovou stránkou, kde je nutné potvrdit povolení přístupu GoogleCL k vašemu účtu. Toto je potřeba udělat jen jednou pro každou službu zvlášť, při dalším používání už žádné potvrzování nebo přihlašování není nutné.
Modul Blogger aplikace GoogleCL poskytuje tyto příkazy: delete
, list
, post
, tag
. Jejich význam by měl být snadno odhadnutelný. Případné detaily lze nalézt v nápovědě. Ukažme si např. jednoduchý příkaz, kterým vložíme do blogu krátký zápisek:
google blogger post --blog="Můj blog" --title="Nový titulek" "Text zápisku."
Modul Calendar umožňuje činnosti jako přidávání nebo mazání záznamů pomocí příkazů add
, delete
, list
a today
. Pomocí příkazu today
lze zobrazit záznamy naplánované na dnešní den. Novou událost přidáme jednoduše:
google calendar add "Schůzka s šéfem tomorrow at 4pm at firemní restaurace"
Jak lze vidět z tohoto příkladu, datum a čas události si aplikace umí vytáhnout z textu i v takovém případě, když zadáte prosté „zítra“. Funguje samozřejmě také standardní vstup data a času, takže místo tomorrow at 4pm
můžeme použít 2.7. at 16:00
. Poslední možný parametr je místo setkání. Parametr add
využívá funkci Quick Add Google kalendáře jen s tím rozdílem, že kvůli tomu není nutné zapínat webový prohlížeč a čekat, než se načte stránka.
Kontakty lze přidávat, mazat nebo seskupovat do skupin pomocí příkazů add
, delete
, list
, add-groups
, delete-groups
, list-groups
. Příkladem přidání nového kontaktu může být:
google contacts add "Pavel Novák, pavel@neco.cz"
Příkazy delete
, edit
, get
, list
, upload
lze mazat, upravovat, stahovat a nahrávat dokumenty s pomocí služby Google Docs. Následující příklad ukazuje možnost nahrát lokální dokument na Google Docs a jeho následné stažení zpět.
google docs upload /home/milan/dokument.odt google docs get --title="dokument"
Modul Picasa poskytuje pro manipulaci s fotoalby příkazy create
, delete
, get
, list
, post
, tag
. Tento modul je asi největší přínos aplikace GoogleCL, jelikož umožňuje hromadný upload fotografií ze složky přímo do nově vytvořeného alba či přidání fotografií do již existujícího alba.
google picasa create --title="Liberec" /home/milan/Obrázky/Liberec\ 4.4.2010/*.jpg google picasa post --title="Liberec" /home/milan/Obrázky/Liberec\ 5.4.2010/*.jpg
Stejně tak jednoduše jako upload fotografií je možné je i stáhnout.
google picasa get --title="Liberec" /home/milan/Obrázky/
Pro práci se službou YouTube poskytuje GoogleCL příkazy delete
, list
, post
, tag
. Postup při uploadu nového videa je tento:
google youtube post --category Technology /home/milan/Videa/cmp.mp4
S pomocí GoogleCL je zálohování téměř veškerého online obsahu Google služeb otázka jediného příkazu pro každou službu. Prozatím lze zálohovat kontakty, dokumenty a fotografie z alb, ale práce na projektu neustávají a brzy se očekává rozšíření funkcionality i na další služby. Následující tři příkazy uloží veškeré kontakty do souboru, ze kterého je není problém naimportovat do jiné aplikace, stáhne veškeré fotografie z Picasa webu a uloží všechny dokumenty z Google Docs na místní disk.
google contacts list > contacts_backup.csv google picasa get * google docs get * /home/milan/doc_backup/
GoogleCL je zajisté užitečný nástroj, který mnohým uživatelům využívajícím služeb Google usnadní a zpříjemní jejich používání. Přestože se jedná o poměrně mladý projekt, nabízí množství funkcí pro většinu služeb a jejich počet by měl s časem rychle růst. V nejbližší době se počítá např. s tím, že GoogleCL zpřístupní funkci nahrání fotografií do webového alba a následně na něj přes Gmail odešle na zadanou e-mailovou adresu odkaz. Některé z dalších (vzdálenějších) cílů jsou vyhledávání přes Google.com, překlad pomocí Google Translate nebo práce s Google Maps nebo Gmailem.
Ve velmi krátké době po vydání GoogleCL se také objevila grafická nadstavba, která by mohla být užitečná uživatelům, kteří si s příkazovou řádkou tolik nerozumí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
pip install googlecl
Zdálo se mi to jednoduší…
search="$*" engine="http://google.cz/search?q=" q="$(perl -MURI::Escape -lne 'print uri_escape($_)' <<<"$search")" url="$engine$q" exec >/dev/null exec 2>&1 firefox -remote "ping()" && firefox -remote "openURL($url)" || firefox "$url"
1+
Upload na Picasa jsem uspesne vyzkousel.
Bomba by byl Google translator ... neco jako ...
google translate -auto-cz -i nejakysoubor.html -o prelozenysoubor.html
Na Picasa jsem s prikladem prikazu bojoval a nakonec zjistil ze staci v adresari s fotkama pro upload spustit terminal a zadat:
google picasa create --title="Nejaky-Nazev-Alba" *.jpg
JJ me tam tak nejak sr**o to zpetny lomitko a tak jsem si to zjednodusil.
google picasa create --title="Liberec" "/home/milan/Obrázky/Liberec 4.4.2010/"*.jpg
Pokud je prehravate resp mate jiz prehrane, tak je mate v /tmp/