Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Po kartách Eyefinity6, které nabízí celá řada výrobců, resp. modelech Vapor-X a Toxic přímo od Sapphire, tu máme další model, který nejenže nese 2 GB paměti na GPU, ale současně přidává i zvýšené frekvence. 4GB Radeon HD 5970 Toxic v provedení s třívětrákovým chladičem Arctic Cooling provozuje svá GPU dokonce na 900 MHz, čímž poráží veškerou konkurenci, GDDR5 paměti pak na efektivních 4,8 GHz.
Takto zrychlená GPU již pochopitelně vybočují z 300W limitu nastaveného kombinací slotu PCI Express ×16 a napájení 6+8pin PCI Express, karta si tak žádá 2×8pin PCI Express „kapačky“. Určena je samozřejmě „bláznům“ do železa, kteří jsou nejen ochotni zaplatit více za grafiku samotnou, ale také více utrácet za vyšší provozní náklady, aby tak měli punc nejvýkonnější karty na trhu (což by tomuto Sapphiru mohlo ještě několik měsíců vydržet, minimálně do příchodu příští generace).
Na mobilním poli se k zajímavostem schyluje u druhého hlavního výrobce. Pokud lze soudit z webu firmy Eurocom (známý výrobce výkonnostně našlapaných notebooků či „běžných PC“ nacpaných do notebookovského šasi), tak se pomalu můžeme těšit na něco, čemu říkají GeForce GTX 480M s 2 GB GDDR5. Podporovat to bude DirectX 11, takže už konečně, po mnoha letech, nepůjde o další přeznačenou variaci na GPU G92, ale skutečně nový produkt. Má to ale jeden zádrhel, čip bude sice 40nm, ale zjevně stále ne tak dobrý, jak by bylo vhodné. TDP tohoto MXM 3.0b modulu totiž bude rovnou 100 W, což má do mobilní grafiky zatraceně daleko a Eurocom ji tak bude nabízet pouze v 17palcových šasi.
Skoro z toho mám pocit, že ani tak nepůjde o primárně mobilní GPU, ale spíše o variaci na očekávanou desktopovou grafiku GF104, která by měla vymanit generaci Fermi z pověsti nenažraného kusu křemíku. Každopádně Eurocom předpokládá dostupnosti již příští měsíc, což je poměrně zajímavé, ale příplatek téměř 8 000 Kč oproti již tak docela nákladné GeForce GTX 280M z toho opět dělá záležitost pro pár vyvolených. Eurocom má mimochodem v plánu 18,4palcový „notebook“ podporující osazení dvou GPU v SLI a také čtyř pevných disků, napájet jej bude 300W zdroj. GTX 480M se v tuto chvíli již v nabídce nenachází :-).
Ne, toto ještě nebude karta založená na GF104, ale stále model s GPU GF100. Nvidia plánuje vedle GTX 480 s 480 CUDA procesory a GTX 470 s 448 CUDA procesory uvést ještě GeForce GTX 465, která jich ponese 384. Paměťovou sběrnici bude mít osekanou na 256 bitů, což jí v přepočtu na počet CUDA procesorů dává širší sběrnici než u obou vyšších karet. Na druhou stranu si bude muset u pamětí vystačit s nižšími frekvencemi: 3206 MHz oproti 3348 MHz u GTX 470, frekvence GPU/CUDA 607/1215 MHz bude mít karta shodné s GTX 470. Paměti také ponese adekvátně méne, „pouze“ 1 GB. Vše vyústí pochopitelně v nižší spotřebu, ta by neměla překročit 215 W, pročež si karta vystačí s napájením 2×6pin PCI Express. Asi netřeba zdůrazňovat, že toto bude pro Linux nepochybně lepší volba než HD 5970.
Kolem SSD je poslední roky hodně velký humbuk, spolu se zrychlováním flash pamětí a vylepšováním řadičů jako by měla, i s ohledem na spolehlivost, klasickým pevným diskům s otáčejícími se plotnami pomalu zvonit hrana. Ale to je jen zdání. SSD sice umějí dosahovat několikanásobně vyšších IOPS, umějí číst i zapisovat rychlostmi vysoko přes 1 GB/s, mají prakticky „nulovou“ přístupovou dobu, stejně tak mohou mít kapacity konkurující pevným diskům, ale pokud chceme tyto vlastnosti, musíme si připravit opravdu hodně peněz.
Třeba takový SSD Z-drive R2 P88 PCI Express od OCZ ve verzi s kapacitou 2 TB nese 0,5 GB lokální cache (asi je jasné proč tolik), čte i zapisuje rychlostí 1,4 GB/s (sekvenčně zapisuje 950 MB/s) a má dokonce vyměnitelné NAND flash moduly. Jeho výkon je tak obrovský, že se osazuje přímo do PCI Express ×8 slotu, cokoli pomalejšího by jej totiž mohlo brzdit. Střední doba mezi poruchami 1 milión hodin sice není špička, ale rozhodně je to velmi pěkný údaj. Ale toto SSD má jednu nehezkou vlastnost: Stojí téměř čtvrt miliónu Kč.
Oproti němu třeba takový běžný 5400otáčkový disk s kapacitou 2 TB nabízí zhruba pouze 20× pomalejší zápis, brutálně horší přístupovou dobu, hlučnost za provozu (dá se řešit boxem), ale stojí (opět zaokrouhleme) jen setinu. Podobné srovnání bychom mohli provést pro SSD běžných cenových relací, ty zase narážejí buď na nízký výkon, kapacitu nebo spolehlivost.
Ale už nebudu malovat čerta na zeď, běžná SSD i ta hi-endová samozřejmě své využití mají a zejména mezi majiteli notebooků jsou oblíbená, na druhou stranu hype z doby před 3-4 lety je snad definitivně ten tam. I analytická skupina IDC ve své zprávě uvádí, že prodeje HDD v enteprise segmentu stále rostou (nezapomínejme na WD VelociRaptory či 10/15k otáčkové SAS disky, jejichž kapacita dnes sahá na 600 GB a rychlosti i přístupová doba většinou beztak převyšují požadavky zákazníků, zejména v diskových polích). Tuto vzestupnou tendenci dle IDC pevné disky hned tak neztratí, ba naopak. Cloud computing a s tím související datová centra prostě jen na SSD fungovat nemohou, to by se nedalo zaplatit, navíc servery se postupně stále častěji přesouvají z 3,5 na 2,5palcové disky.
Tak schválně, co byste si vybrali z následujících možností vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Utratit 250k za 10x rychlejsi DB ma smysl.Tak si to pojďmě vynásobit minimálně 3x pro RAID6/RAID-DP/RAID-Z2...
Ono není jedno zda mám jen 60% spotřeby nebo platím plnou částku.Rozdíl je v jednotkách wattů.
Takže já taky mám pole pomalých disků, navíc věřím že budou trvanlivější, protože míň topí.2 7200rpm disky - 38 a 42 stupňů, což IMO není moc. Spolehlivost mě netrápí, protože RAID. Hluk mě taky netrápí, protože a) mám Phenom II s TDP 120W a obyč. větrákem, b) disky jsou 5.25 pozici v redukci, která tlumí vibrace. Takže pokud je někdo spokojen s tím, že má velká videa na pomalém disku, nechť si poslouží. Já čekám nerad.
a čekáš na co? já velká videa kopíruju jen jednouNa tohle. Nevidím důvod, proč bych to tam měl kopírovat dýl, než je nutno. Mít disk s pomalými otáčkami mi nepřináší žádné výhody a dokonce i cena je až na desetikoruny stejná.
neviděl jsem jediný důvod, proč výrazně připlácet za 7k2 diskCo sis pořizoval za disk, že se za 7200 muselo výrazně připlácet? Když teď tak zběžně koukám do ceníku, tak 2TB disky stojí skoro stejně bez ohledu na otáčky