Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Tak jsme konečně dočkali, dalo by se říci, ale tím samozřejmě nehodnotím, jaký přínos to bude mít v roce 2010. Každopádně Intel v těchto dnech představil procesor Atom ve variantě určené pro ty nejmobilnější zařízení z mobilních, mobilní telefony samotné (tedy přesněji „smartphone“). Nové Atomy řady Z6xx stavějí na 45nm výrobním procesu a vedle samotného (jednoho) CPU jádra obsahují paměťový řadič i grafické jádro. Jde svým způsobem o variaci na architekturu Pine Trail, jakou již představil třeba Atom CE1400, byť v inovovaném a mírně překopaném provedení. Ve smartphonech se Z6xx objeví na 1,2, resp. 1,5GHz frekvenci, do tabletů zamíří i 1,9GHz varianta, všechny s HyperThreadingem a Intel Burst Performance Technology (obdoba Turbo).
Zbytek „čipsetu“ je tvořen švábíkem s označením MP20, což je Intel Platform Controller Hub vyráběný konzervativním 65nm procesem u TSMC. Oproti běžným desktopovým jižním můstkům je samozřejmě značně osekán, chybí mu zcela PCI Express, PCI i SATA sběrnice, naopak je zde rozhraní pro webovou kamerku, obrazový signálový procesor, zvuková část, šifrovací engine a rozhraní pro flash paměti. Dále nechybí HDMI výstup a USB 2.0 řadič s podporou USB On-The-Go.
Grafické jádro je značeno jako GM600, což naznačuje nějakou novější generaci od PowerVR. Umí 3D grafiku s podporou třeba OpenGL ES, DirectX 9.L (a dalších rozhraní), to má na starosti část zvaná PowerVR SGX 535 (200MHz GPU). Další, PowerVR VXE, zodpovídá za encoding až do 720p/H.264 videa v BP@L3 (Baseline Profile Level 3 – verze pro nízkospotřebová zařízení, mj. neumí B/SI/SP snímky, CABAC, 8x8/4x4 a pár dalších vlastností, které jsou z hlediska nasazení v mobilech nedůležité) či MPEG-4. Dekódovat umí i 1080p video až po H.264 Main Profile/High Profile 4.0/4.1, dále samozřejmě VC-1, DivX, WMV9, MPEG-2, MPEG-4. Z hlediska focení nový systém podporuje až 5Mpix foťáky (na dnešní dobu upřímně docela málo, bez ohledu na kvalitu obrazu).
Vše velice podrobně rozebírají na AnandTechu.
2,5GHz hranice byla v případě efektivního taktu DDR3 pamětí dosažena již „relativně dávno“, a tak firmě Corsair nezbylo nic jiné, než jít ještě o fousek dále. Nové Dominatory GTX4 s velkým pasivním chlazením nesou výkonné čipy DRAM od Powerchip Semiconductor, z nichž se Corsairu daří na čipsetu Intel P55 ždímat o 33 MHz více, než je uvedená hranice. To vše při časování CL9-11-10-30, které sice není nijak úžasné, ale na druhou stranu zde není jiná možnost, pokud je třeba dodržet napájecí napětí 1,65 V (vyšším lze procesorům Intel ublížit).
Nové moduly jsou určeny pouze pro procesory v patici Intel S1156, máte-li Intel Core i7 v S1366 nebo AMD, pak na ně zapomeňte. Samozřejmě vám v desce poběží, ale výrobce nezaručí, že s nimi dosáhnete na takt uložený v XMP profilu, tedy DDR3-2533&CL9-11-10-30. Cena za jeden 2GB modul je 325 USD. Firma doporučuje dokoupit (35 USD) chlazení Airflow 2 GTL zajišťující ofuk pamětí dvěma ventilátorky. Mimochodem, pamatuje tu ještě někdo na dávné doby SDR/DDR modulů s časováním CL1,5?
Galaxy Microsystems se různými speciálními modely grafik přímo vyznačují, takže silně upravená GeForce GTX 470 GC nepřekvapí. Rozhodně ale potěší, karta má totiž nejen kratší PCB (z 9,5 na 9 palce – je tedy přibližně o centimetr kratší než běžná GTX 470), ale nabízí hodně zajímavý a kvalitní chladič s odnímatelným ventilátorem (a že se do pasivů i byť jen za pár měsíců napráší opravdu hodně). Současně s tím si výrobce troufl i na vyšší frekvence, takže GPU jede namísto 625 na 1215 MHz, jádro/CUDA rovnou z 625 na 1250 MHz. Paměti zůstávají na referenčních 3,348 GHz. Galaxy u této karty slibuje 50°C v klidu a 88°C po půlhodinovém trápení ve Furmarku, to vše při teplotě okolí 28°C.
Další zajímavou GeForce představil taktéž výrobce specializující se pouze na karty Nvidia. Zotac GeForce GTX 480 Amp! Edition dostala do vínku monstrózní tříslotové chlazení se dvěma ventilátory, což výrobci umožnilo zvýšit takty GPU z 700 na 1401 MHz, jádro/CUDA z 750 na 1512 MHz a v tomto případě i pamětí z 3,7 na 3,8 GHz.
Chladič pochází od korejského Zalmanu, jde konkrétně o model VF3000 s hmotností 430 g, pěti heatpipe a dvojicí 92mm ventilátorů.
Upřímně se přiznám, že když jsem na toto na firemním webu někdy předminulý týden narazil, dost mě to rozesmutnělo. PC Power&Cooling byl pro mne poslední výrobce zdrojů držící se tradice 80mm ventilátorů a striktně pevné kabeláže. Velmi jsem si cenil jeho přístupu k airflow ve zdroji, který přímo vybízí k tunelovému uspořádání proudu vzduchem skříní (v čele nasávat a pak ve třech úrovních – PSU/CPU/VGA – prohnat skříní ven zadní stěnou) a který zdroje se 120-140mm ventilátor prostě ničí, neboť u CPU zalomí vzduch o 90°, aby jej hned za ventilátorem opět zalomili o 90°, přitom toto kvůli odvodu tepla od CPU vůbec není potřeba, o to se právě postará tunel kde CPU chladič nabírá chladný vzduchu a fouká je směrem k zadní skříni, kde buď volně otvory odchází, nebo jej přebírají dva pomaluběžné ventilátory.
PC Power&Cooling byl také dlouho jediný výrobce, který garantoval parametry zdrojů i při provozní teplotě 50°C, jeho Turbo-Cool 1200W za těchto podmínek umí dodávat i 100 A na 12V větvi. Jediné větvi, protože štěpit 12V na uměle vyrobené větve není efektivní řešení.
Většinu věcí si ale můžeme škrtnout, firma byla předloni odkoupena OCZ, která sama zdroje prodává (většinou přebrandované Fortrony apod.) a já jen doufal, že zastavení klasické produkce PC P&C nepřijde rychle. Ten moment je ale tady, všechny zdroje řad Silence a Turbo-Cool, jakožto i zdroje určené pro Dell a další, končí. Vše je smeteno ze stolu a nahrazuje je čtveřice zdrojů se 135mm ventilátory. Nabízeny jsou ve výkonech 500, 650, 750 a 950 W. Z původního pojetí je tak prakticky zachována pouze jedna 12V větev, pevná kabeláž a 7letá záruka, nic co by nenabízel třeba Corsair a další výrobci. Zdroje mají jen 80Plus Silver certifikaci (500W dokonce jen Bronze), takže už i zaostávají za konkurencí a tento výrobce tak pro mě osobně přestává být zajímavý. Tak sbohem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A navíc takový Cortex-A9 2x1 GHz asi stejně nedosáhne výkonu Atomu 1,3 GHz, x86 CPU jsou podle testů při stejnej frekvenci o dost výkonnější.Jo, ale hlavně x86 jsou při stejné frekvenci mhohem výkonnější než Atom ;)
Mimochodem, pamatuje tu ještě někdo na dávné doby SDR/DDR modulů s časováním CL1,5?
Třeba já?
Vždyť to není tak dávno, poměrně dost těchto strojů je ještě v provozu tam, kde nejsou potřeba věci typu MS Office 2010 - např. jako "pokladny" (s DOS aplikacemi) a v místech, kam by se modernější PC nedostal (některé základní školy, ...). Asi půl roku zpět jsem jeden opravoval - byly tam win98SE, uživatel postarší pán, typické využití - email.
Můj primární pracovní PC taky doznal upgradu - @ 200MHz 2.5-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)
, nyní už celý 1GB paměti (2x512MB dual-channel).