Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ani ne před měsícem jsme si čipset AMD 890FX představili a už tu máme hodně speciální desku od Asusteku. Stávající již dostupné „hi-endovce“ Crosshair IV Formula přibude v dohledné době další sestřička Crosshair IV Extreme, která se bude lišit přítomností čipu LucidLogix Hydra.
Připomeňme, že jde o univerzální řešení pro spřažení výkonu prakticky libovolných grafických karet dohromady bez ohledu na výrobce GPU či karty samotné, něco jako SLI+CrossFire dohromady. Ono to sice zatím pořádně nefunguje ani pod těmi Windows, u Linuxu si vůbec netřeba dělat naděje, ale čip tak aspoň může posloužit jako „výrobna dodatečných PCI Express linek“ – Extreme deska totiž nese rovnou pět PCI Express ×16 slotů (otázka je, kolik jednotlivé sloty ponesou linek. Formula verze bez Hydry dává trojici ×16 slotů 16+8+8/16+16+0 linek). Cenu zatím také neznáme, Formula aktuálně stojí ~4 800 Kč, Extreme bude nepochybně stát víc.
Americký Dell přidal do svého e-shopu dva nové LCD monitory využívající LCD panely e-IPS:
Oba monitory splňují Energy Star 5.0 a TCO 5.0 a byť to není přímo řečeno, při pohledu na spotřebu to vypadá na LED podsvícení. Ceny Dell stanovil na 279, resp. 299 dolarů, což je v přepočtu 5 700, resp. 6 100 Kč, ale realita v ČR může být trochu jiná. Každopádně na trhu 22/23palcových LCD ne-TN matic zase přibude konkurence, a to je jen dobře.
Minule jsme zvonili umíráček za klasické zdroje PC Power & Cooling, tak se podívejme, co za zajímavé kousky nám na trhu zbývá. Pokud pomineme různé low-end OEM zdroje, tak se 80mm ventilátorů jako hlavního indikátoru drží víceméně jen Antec (třeba Tagan také od 80mm chlazení upustil).
Firma se nedávno rozhodla světu předvést, že její nejvyšší zdroj TruePower Quattro 1200W, ač se nedrží všech osmi mýtů, nemá problém dodávat i více, než hlásá jeho popisek. Vzali tedy EXVGA Classified desku, nasázeli do ní čtveřici GeForce GTX 480, přidali dva šestijádrové procesory a dostali tak počítač s odběrem někde kolem 1 450 W. Na 1200W Antecu to s ohledem na jeho efektivitu dává odběr ze sítě kolem 1,7 kW, každopádně pod takovouto zátěží zdroj obstál.
Logicky se musím zeptat, jestli by obstál třeba i jeden týden v kuse; u videa nebyly zveřejněny podorbnosti o teplotách ve zdroji a bohužel s ohledem na hlučnost čtyř grafik a odpařujícího se dusíku nelze ani posoudit, jak moc točil ventilátor ve zdroji, nicméně prezentace je to nepochybně impozantní.
Různé fotografie nových těl bez zrcátka od Sony kolovaly internetem již docela dlouho, nicméně konečně jsou oficiálně venku, tak se na ně můžeme podívat. Sony NEX-3 a NEX-5 jsou dva nové foťáky ve stylu Samsung NX-10, resp. všemožných olympusů a panasoniců. V zásadě jde o zrcadlovky, kterým bylo čmajznuto zrcátko a pentaprism (či druhé zrcátko), což umožnilo zmenšit konstrukci při zachování potenciálně stejné obrazové kvality díky použití velkého snímače APS-C. Ten má u Sony crop factor 1,5 a je několikanásobně větší než to, co se dává do běžných kompaktů/EVF (Sigmu pomiňme, ta používá všude Foveon X3 s 1,7× cropem), je také větší než systém micro4/3 s 2,0× cropem – srovnání snese pouze se stejně velkým snímačem v Samsungu NX-10.
Sony používá vlastní 14,2Mpix Exmor APS HD CMOS s citlivostí až ISO 12800, jde tedy o variaci na zrcadlovky generace A5xx. Bajonet přístrojů je sice podobný mountu Alfa/Minolta AF, ale s ohledem na zmenšení rozměrů a tedy i registrové vzdálenosti objektivů od snímače není bajonet E kompatibilní se skly Sony alfa či Minolta AF – na to bude potřeba adaptér, jehož cena se bude pohybovat někde kolem 3 000 Kč.
NEX-3 a NEX-5 se liší podporou pro video, trojka umí pouze 9Mbps 720p, zatímco pětka i 17Mbps 1080i (škoda že ne 1080p, ale kdo ví, co přijde). Oba se objeví ve třech různých kitech; již příští měsíc (v ČR nejpozději na přelomu června a července) to bude kit s 16mm/F2.8 pancake objektivem, později přijdou i sady s 18-55mm/F3,5-5.6 a 18-200mm/F3.5-6.3 – v těchto případech půjde o stabilizované objektivy (ano, stabilizace není u NEXů v těle). Příslušenství zahrne VCL-ECU1 Ultra Wide Converter, VCL-ECF1 Fisheye Converter, již zmíněný LA-EA1 mount adaptor pro objektivy Minolta/Sony AF, také přídavný blesk (těla žádný nenesou, nikam by se nevešel) a externí mikrofon ECM-SST1 – záznam videa mimochodem probíhá do AVCHD se stereo zvukem – a nakonec optický hledáček FDA-SV1.
Softwarová výbava si v ničem nezadá s automatikou z nejlepších kompaktů Sony, nechybí ani podpora pro panoramata (až 226° o celkové velikosti snímku 23 Mpix), snímání až 7 fps při zamčené expozici a ostření a mnohé další. Výdrž na dodávaný akumulátor dle CIPA dosáhne 330 snímků (toto chápu jako až příliš velkou daň za malé rozměry a hmotnost).
Pokud nad tělem uvažujete a chcete používat starší AF skla, pak se pozorněji podívejte na fotografii bajonetu – není zde žádný převod pro AF motorek – těla žádný nenesou, ostření má na starosti motorek v objektivech, takže pokud vaše skla Sony/Minolta AF nemají vlastní ostření (SSM, HSM u Sigmy atd.), pak s nimi bude možné ostřit pouze manuálně (což při absenci hledáčku a klínové matnice bude „poněkud náročnější“).
Orientační ceny za pancake kity jsou 14 500 Kč za NEX-3 a 16 000 Kč za NEX-5. NA dpreview již naleznete krátká preview: NEX-3, NEX-5.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Sony NEX – výměnné objektivy a čip APS-C
K čemu to je dobré? To malinkaté kompaktní tělo se mi blbě drží i samotné, po přimontování toho 18-55 a mic (nebo blesku) to přece nepůjde rozumně stabilně v ruce udržet. Kompakt už to není (do kapsy se to nevleze) a velká do ruky padnoucí zrcadlovka také ne.
s ohledem na hlučnost čtyř grafik a odpařujícího se vodíku
Opravdu?