Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Společnost Gigabyte se do takovýchto „ultra-hi-end“ základních desek pouští poslední dobou celkem často, ale GA-X58A-UD9 skutečně vybočuje nejen výbavou, ale i rozměry (XL-ATX Form Factor: 34,5×26,2 cm). Velká deska (sice na EVGA X58 Classified nemá, ale to je teď jedno) je totiž osazena hned sedmi PCI Express ×16 sloty pro nejen například sedm grafických karet, ale i daleko bizarnější způsoby využití: Co byste řekli třeba na sedmici PCIe ×8 SAS řadičů Adaptec 52445 s 28 porty každý, tedy celkem (navíc k čipsetu) možnost připojit 196 pevných disků, což při současné kapacitě 2 TB dává téměř 0,4 PB? :-).
Sloty mají sice fyzický rozměr 16linkových, ale kdo zná dobře čipset Intel X58 + ICH10R, ten ví, že 7×16 linek rozhodně nenabízí. Pomáhá mu sice dvojice „vyráběčů PCI Express linek“ Nvidia nForce 200, ale i tak dostává v případě plného osázení kartami každý slot „jen“ 8 linek (pouze sedmý slot má svých 16 jistých). Na prvním, třetím a pátém slotu visí rozbočovač, který pokud detekuje připojenou kartu ve druhém, resp. čtvrtém, resp. šestém slotu, vezme z daného slotu polovinu linek a pošle je do svého souseda – při osazení tří grafik (např. Nvidia 3-way SLI) tak tyto karty budou dostávat plných 16 linek.
Další výbava zahrnuje USB 3.0 v podání PCIe čipu NEC, 6,0Gbps SATA v podání PCIe čipu Marvell 9128 – oba jsou připojeny přímo na severní můstek, tedy na 5GT/s PCIe rozhraní verze 2.0, dvě GLAN Realtek RTL8111E pak visí na pomalejším 2,5GT/s rozhraní jižního můstku (každá na svém). Z jižního můstku se dále živí řadič „Gigabyte SATA2“, což je přeznačený JMicron JMB363, jenž poskytuje i PATA rozhraní a také JMicron JMB362, což je pro změnu dvouportový eSATA řadič (konektory vyvedeny jako eSATA/USB combo). K oné teoretické možností 196 pevných disků celkově deska přidává ještě vlastních 10 portů (raději už nebudeme více rozebírat možnost navěsit hromadu 2TB disků na USB konektory – těch je tu celkem 14). Z hlediska FireWire se Gigabyte nadále drží osvědčeného PCI čipu Texas Instruments TSB43AB23 poskytujícího tři 400Mbps porty, SuperIO zajišťuje iTE IT8720, zvuk pak 7.1 Realtek ALC889.
Chlazení čipsetu je opravdu masivní (aby ne, napájení CPU je možné 2×8piny! – navíc jsou zde oba nF200), konstrukci lze uzpůsobit buď pro vodní chlazení, nebo pasivní s mohutným blokem s heatpipe, který si vezme jednu záslepku. S ohledem na velkou baterii různých čipsetů přidává Gigabyte upozornění, že pro funkčnost pod Linuxem možná bude nutné sáhnout po ovladačích na webech výrobců (nicméně drtivá většina čipů funguje bez problémů). Máme zkrátka před sebou jednu z nejšílenějších desek na trhu, čemuž odpovídá i cena kolem 14 000 Kč. Tak zpátky do všední reality…
Nicméně kdybyste měli potřebu osázet desku UD9 jen grafickými kartami, pak budete potřebovat něco, u čeho zabere chlazení pouze jeden slot. To znamená buď vodní bloky (ale osm karet v jedné kaskádě bude znamenat, že minimálně poslední tři v řadě se beztak upečou), nebo řešení, které představila společnost Galaxy.
Jde o podobnou záležitost jako někdejší jednoslotová GeForce GTX 260 od tohoto výrobce, tentokrát ale jde o GTX 470 (s označením GF PGTX470-OC/1280D5 FUJIN), tedy nižší model generace Fermi. Jednoslotové provedení je možné realizovat pouze masivním měděným blokem (zde navíc s vapor chamber – typicky k vidění na Radeonech od Sapphire) s jemným žebrováním, ale i tak je při pohledu na ventilátor a známou spotřebu GPU GF100 jasné, že toto rozhodně nebude tichá karta (natož více kusů na sobě nalepených).
Potvrdila to přímo produktová manažerka firmy Seagate, do konce roku bychom se 3TB disku od tohoto výrobce měli dočkat. V podstatě, kromě samozřejmě potřeby mít plotny s hustějším záznamem dat a tomu odpovídající čtecí/záznamové hlavičky, zde vyvstávají navíc problémy s 32bitovým adresováním v MBR, kvůli kterému například větší než 2TB disk ve Windows XP nebude fungovat. Ale to nevadí, tento OS je již mrtvý, takže už je potřeba si jen pohlídat to, že potřebujete základní desku s EFI namísto dosavadních BIOSů. Toto vše jsou důvody, proč jsme se na 2TB kapacitě na tak dlouho zasekli.
Vedle Seagate kolují i zprávy o 3TB discích od Western Digital a pochopitelně musím zmínit i Hitachi, která své plány na mnohaterabajtové disky zveřejňuje průběžně posledních 5 let, nicméně jde spíše o technologické hledisko, kde si potřebná hustota dat vyžádá jiný přístup k diskovým plotnám a hlavičkám. Ale o tom zase třeba někdy jindy.
U Seagate ale ještě chvíli zůstaneme. Možná si vybavíte, jak v době příchodu SSD na trh provázely tyto produkty i zvěsti o hybridních pevných discích, které vedle ploten ponesou i flash paměť několikanásobně větší naž běžnou DRAM cache. Nějaké modely se i objevily, ale na rozdíl od SSD toho hydridní disky (HHD) moc nepředvedly.
Seagate připravil jejich drobnou renesanci, na svět přichází nové 2,5palcové HHD řady Momentus XT s kapacitami 250, 320 a 500 GB (ST92505610AS, ST93205620AS a ST95005620AS), které nesou plotny otáčející se 7 200× za minutu a 32MB standardní cache. Navíc ale v jejich útrobách nalézáme rychlou 4GB SLC NAND flash. Disky se zatím objevily pouze v zahraničních eshopech, ale u Seagate se často stává, že než vydají tiskovou zprávu, produkt se už dá dávno objednat. V tomto případě to je předběžně za 92, 100 a 124 €.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Co byste řekli třeba na sedmici PCIe ×8 SAS řadičů Adaptec 52445 s 28 porty každý, tedy celkem (navíc k čipsetu) možnost připojit 196 pevných disků, což při současné kapacitě 2 TB dává téměř 0,4 PB?.
Já by počkal na ty 3TB disky a pak bych řekl: "to chci".
/dev/sdb
místo /dev/sdb1
) nebo se použije LVM.
Nedovedu si predstavit tech 196 disku pripojenych k jedne desce.
SATA hubyalias port nasobice Pak muzete pripojit 3x (pro prevazne sekvencni cteni/zapis) az 15x (limit nasobicu) vice disku na kazdy z tech SATA radicu, pro celkem 600 az 3000 disku
Nedovedu si predstavit tech 196 disku pripojenych k jedne desce.Ja si spise nedovedu predstavit, co se stane, kdyz ta deska chcipne. To bude nedostupnych sluzeb, pokud to teda clovek nema zrovna na pocitani nejakych obrovskych animaci ... To abych mel po ruce jeste jednu takovou desku v zaloze, kterou tam muzu hned vymenit, resp. prehodit na ni vsechny ty SATA kabely, protoze by byla blbost mit tu zalozni desku v krabici misto toho aby bezela v nejakem HA nebo vypocetnim clusteru.