OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána v nové major verzi 5.
Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.
OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).
Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek
… více »Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.
Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.
Zatím jsme se fakticky museli na deskách spoléhat na pouze dvouportový USB 3.0 řadič NEC. VIA Labs toto nyní mění, představila vlastní PCI Express ×1 USB 3.0 řadič nabízející porty čtyři. Všechny sice sdílí propustnost jedné linky PCIe 2.0 (500 MB/s v každém směru), ale to snad zas tak velký problém v praxi nebude (znamená to řekněme ~125 MB/s na každé zařízení, což příliš současné pevné disky z hlediska přenosu z ploten/na plotny limitovat nebude).
VIA Labs VL800 je maličký čip s upgradovatelným firmwarem, který lze snadno osazovat na základní desky. Samozřejmě předpokládám, že se objeví i formou přídavných karet tam, kde je člověk se svým PC spokojen a jen potřebuje zrychlit pár USB portů – například pro desky s AMD čipsetem řady 800 to bude ideální doplněk – čipset sám má SATA 6,0 Gbps, ale sám o sobě USB 3.0 neobsahuje.
Nejnovější chystanou GeForckou poslední generace je model GeForce GTX 465, který nás svou přítomností na trhu poctí již běhěm pár dnů. Základem je použití ještě osekanějšího GPU než na GTX 480 nebo GTX 470, Nvidia tak uplatní další vlnu méně povedených čipů, kde bylo potřeba vypnout pár dalších jednotek. Frekvence s GTX 470 sedí, takže čekejme o něco nižší výkon (352 versus 448 CUDA jader) při o něco nižší ceně a spotřebě – výkonově to zatím vypadá na plichtu s GTX 275. V tabulce si současně představíme novou, již uvedenou mobilní GeForce GTX 480M.

| GeForce GTX 465 | GeForce GTX 480M | |
|---|---|---|
| GPU | GF100, 40nm TSMC | GF100, 40nm TSMC |
| Frekvence | 607 MHz | 425 MHz |
| CUDA jader | 352 | 352 |
| Frekvence CUDA jader | 1 215 MHz | 850 MHz |
| TMU | 44 | |
| ROP | 32 | |
| Výkon | 855 GFLOPs* | 598 GFLOPs |
| Paměti | 1 GB, 256bit GDDR5 | 2 GB, 256bit GDDR5 |
| Frekvence pamětí | 2 408 MHz | 2 400 MHz |
| Propustnost pamětí | 102,7 GB/s | 102,4 GB/s |
| Maximální spotřeba | 200 W* | 100 W* |
* tyto údaje Nvidia nezveřejnila, pocházejí z jiných zdrojů.
Tabulka jasně ve své poslední položce napovídá, že ono to s tou „mobilní povahou“ této grafiky nebude tak žhavé. GeForce GTX 480M je GPU generace Fermi a vychází z desktopového GF100, které na GTX 480 dělá se spotřebou opravdu „nepěkné věci“. Tato varianta je patřičně očesána o CUDA procesory, stejně jako GTX 465, navíc běží na velmi nízkých frekvencích, což vše umožnilo srazit její spotřebu z nějakých 280 W u desktopové GeForce GTX 480 na daleko přijatelnějších 100 W. Tato spotřeba není u „mobilních“ GPU Nvidia nijak výjimečná, má ji třeba nejvyšší Quadro z předchozí generace, nicméně k mobilnosti to má opravdu daleko. Pod plnou zátěží takový notebook vysaje velice rychle libovolnou baterii, nehledě na to, že toto GPU bude pouze 17palcových a větších strojích (15palcové a podobné šasi by prostě při běžné konstrukci upeklo).
První takový výrobce je Clevo alias Eurocom (přeprodává Cleva pod svou značkou) alias český Goldmax (přeprodává Eurocomy pod svou značkou) a spousty dalších „lepičů loga na notebooky Clevo“. Clevo umí poměrně šílené mašiny včetně strojů s desktopovým Core i7 a čipsetem Intel X58 a třeba třemi HDD, navíc s GTX 480M počítá ve svém notebooku rovnou ve dvou kusech v SLI. To už je 200 W jen na grafice, spolu se zbytkem tento stroj dostane 300W napájecí adaptér. Snad se shodneme, že to opravdu není notebook, ale spíše přenosný přímotop. Ale tam, kde je potřeba/požadován extrémní výkon, jiná možnost v současné době není (leda Mobility HD 5800, ale to postrádá třeba systém CUDA). Cenu notebooku nechtějme znát, bude to jistě někde nad 50k za osekanou základní konfiguraci až po více než 100k za tu maximální.
Poslední naděje živené poté, co Intel před časem oznámil, že žádný produkt na současné verzi Larrabee nepředstaví a projekt se přesouvá do stádia výzkumného, berou nyní již definitivně za své. Firma v tiskové zprávě vedle jiných věcí oznámila, že žádná grafika na bázi Larrabee na trh nepřijde. Intel neuvede v dohledné době žádnou diskrétní grafiku a místo toho se hodlá plně soustředit na grafiku v procesorech, multimédia, HD video a mobilní oblasti. V projektu Larrabee dle svých slov minul několik klíčových milníků a vše nabralo velké zpoždění.
Intel tak nepřímo přiznává, že si (opět) vzal větší sousto, než dokázal sníst. Kompletní emulace renderovací rasterizační pipeline je něco, co nezvládli naprogramovat ani experti formátu Michaela Abrashe, které do projektu zlanařil, takže vše padá. Na Larrabee zkrátka zapomeňme. Možná někdy jindy, možná jiným způsobem se Intel zase o něco pokusí, ale to uběhne ještě hodně vody.

Zmiňovaný řadič USB 3.0 se bude hodit zájemcům o externí Blu-ray vypalovačku BR3D-12U3 firmy Buffalo. Ta sama samozřejmě nic nevyrábí, uvnitř je ukryta mechanika některého z velkých výrobců, pravděpodobně jde o LG. Ale hlavní je, že USB 3.0 jí umožňuje 12× zápis na modrolaserové kotoučky.
Jinak od ní žádné další nadlimitní výkony nečekejte, na DVD umí 16×, na CD-R/RW 40/24×, CD, DVD a BD pak čte 40, 16 a 8×. Cena v přepočtu někde kolem 9 000 Kč, ale bavíme se o japonském trhu, kam mechanika nyní míří.

Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Odkazy na TheRegister:
1
2
Nemas nejaky nahled do soucasneho stavu real-time ray-tracingu?O tom se mluvi uz hodne let (minimalne 5), ale porad nic.