Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
BfW je posazena do fantasy prostředí světa Wesnoth. Dojmu, že autoři byli silně inspirováni hrami Warcraft a Warlords, se nemohu ubránit. Oficiální kampaně jsou 4, přestože si můžete přímo z herního klienta jednoduše stáhnout z campaign serveru další, vytvořené uživateli. Celá hra, včetně všech oficiálních kampaní, je kompletně v češtině.
První, nejdelší a dle mého také nejkvalitnější kampaň nosí označení Heir to the Throne (Dědic trůnu). V HttT hrajete za Konráda, právoplatného dědice trůnu, snažícího se získat to, co mu náleží (korunu Wesnothu). Pomáhat vám při tom bude čaroděj Deflador, který bude velmi užitečný ve všech 26 mapách kampaně. Kampaň se dá jednoduše dohrát na lehkou obtížnost. Pokud se cítíte dostatečně zkušení v tahových strategiích, klidně začněte rovnou na obtížnosti střední. Herní tutorial vás naučí vše potřebné.
Grafika se verzi od verze zlepšuje. Aktuální 1.0 se se staršími jako 0.6 vůbec nedá srovnávat. Nicméně dokonalá také není. Stále v tom vidím staré dobré Warlordy. Hudba je na nekomerční hru vynikající, skvěle doplňující fantasy feel světa Wesnothu. Hra se dá celá ovládat myší, nicméně doporučuji používání klávesových zkratek co nejvíce.
Hrací mapa je složena ze šestiúhelníků. Jelikož se jedná o tahovou strategii, každý tah jsou jednotky omezeny počtem pohybů. Zpravidla začínáte v hradě, ze kterého můžete verbovat nové bojové jednotky. Těmi zabíráte přilehlé vesnice, z čehož vaše armáda získává příjem pro verbování jednotek dalších. Když je vaše armáda dostatečně velká, můžete zaútočit a zvítězit. Úkoly jsou různé. V některých scénářích musíte utéci, projít mapu bez ztráty hrdiny nebo se udržet určitý počet kol. Každý hrdina a každá jednotka získává zkušenosti, potažmo úrovně, takže se vyvíjí a zlepšuje. Jednotky, které přežijí, si můžete přivolat v další mapě, což dává hře nový RPG rozměr.
Mapy se neliší pouze cílem, ale i taktikou, která vede k jeho dosažení. Které jednotky jsou v té či oné mapě nejlepší volbou, záleží na terénu, pozici, počtu kol a vesnic, úkolu a spoustě dalších faktorů. Například poslední mapa kampaně Heir to the Throne jde vyhrát již v šestém kole při rafinovaném použití nejrychlejších jednotek.
Až dohrajete HttT, 4 další oficiální kampaně na vás ještě čekají. Svůj trůn budete bránit v kampani Invaze z Východu (EI, 17 map). Něco o založení Wesnothu se dozvíte v kampani Vzestup Wesnothu (TRoW, 20 map). Pokud vás láká spíše druhá strana mince, v kampani Syn Černého Oka (SotBE, 10 map) si zahrajete za orky, nebo za nemrtvé v kampani Temné Hordy (TDH, 8 map - zatím). Kampaň Temné Hordy byla z nových verzí odstraněna. Nic vám ale nebraní si ji stáhnout a zahrát. Já si raději počkám na její kompletní dokončení
Stahování uživatelských kampaní je vyřešeno skvěle. Při výběru kampaní kliknete na "Další tažení". Klient se sám připojí na campaign server, a vy si jen vybíráte. Poté se celé tažení stáhne zcela samo. Žádné problémy, žádné kopírování.
Tady začíná sranda. Jestliže už vám i single-player mapy připadají nudné, hraní proti živým lidem vás jistě chytne. Můžete hrát po LANu, internetu nebo tzv. Horké křeslo, kdy se 2 hráči střídají u jednoho počítače. Spolupráce nebo i rivalita živých hráčů dělá ze hry skutečně to pravé. Obrovská nevýhoda je délka hry. I kratší mapa může zabrat moře času.
Pro tvůrce map je velice příznivý svobodný duch BtW. Nemusíte se spokojit s vytvářením vlastních map. Proč si nevytvořit vlastní kampaň? Nebo jednotky, rasu, hudbu? Ano, to vše BfW nabízí. Můžete vytvořit téměř cokoliv pomocí obyčejného textového editoru a znalostí WML (Wesnoth Markup Language), ale o tom snad někdy příště.
Na stránkách hry se o žádných nárocích nedočtete, nicméně některé servery hovoří o minimální konfiguraci P600 se 64MB RAM. Já o moc lepší sestavu nemám, ale hra mi fungovala naprosto plynule. Na fórech se můžete dočíst i o mnohem horších konfiguracích a vůbec bych se nebál instalovat Wesnoth na počítače ještě starší. Hra využívá knihoven SDK. Podpora OpenGL není.
Instalovat Wesnoth můžete pomocí balíčků nebo řady jiných pomůcek. Pro ty, kteří zůstávají věrní vlastní kompilaci, přináším návod:
Pro kompilaci potřebujete následující knihovny:
Poté, co získáte zdroje, pokračujete sérií příkazů:
tar xfzv wesnoth-1.x.tar.gz
cd wesnoth-1.x
./configure
make
make install
Příkaz make install
můžete provést pouze jako
superuživatel. Pokud jste stahovali CVS zdroje, před konfigurací je nutné
provést příkaz:
./autogen.sh
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Preklep: Hra používa SDL, nie SDK
Chcel som upozorniť na jednu zaujímavosť, no pohľadom do wiki zisťujem, že David je už "Currently inactive translator"...