V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Společnost AMD nechyběla ani letos na výstavě E3, kde se zkusila blýsknout oficiální prezentací schopností a výkonu procesorů FX (značku nyní po letech oživuje), tedy CPU mikroarchitektury „Bulldozer“. K vidění byl plně funkční desktopový stroj s osmijádrovým procesorem, jejž AMD doprovázela slajdy o výhodnosti nového konceptu sdílené FPU jednotky Flex FP a ukázkami možností procesoru v nezávislém taktování jednotlivých jader.
Čistě jako okrajová zajímavost pak působí to, že osmijádrové nejvyšší modely procesorů FX budou dodávány v sympatické plechové krabičce (ostatní nižší v klasické papírové). Kolegové ze zahraničních serverů pak ohledně taktů zachytili i moment, kdy některé jádra jela na OC frekvenci 3,6 GHz, zatímco jiné jádro odpočívalo na taktu 500 MHz. Jak se toto projeví na flexibilitě procesorů FX z hlediska spotřeby, to ukáží až testy v době uvedení „Bulldozerů“ na trh – z fotek zatím vyplývá, že buď ještě není plně vyladěno snižování napětí jader, nebo jej zatím správně neuvádí softwarový nástroj AMD OverDrive.
Každopádně bez ohledu na to, že se všeobecně neočekává, že by „Bulldozery“ dokázaly porazit Intelův „Sandy Bridge“, v tuto chvíli se asi vyplatí v případě zvažování upgrade PC přečkat léto někde u vody a k výběru nového stroje se vrátit až po uvedení AMD FX na trh. Základní desky s čipsety řady 900 jsou již zde, o těch jsme si povídali minule.
1TB 2,5palcových disků jsme tu již měli víc, dokonce víme i o kapacitě 1,5 TB, ale všechny dosavadní disky měly tu nevýhodu, že jejich výška byla 12,5 mm místo standardních 9,5 mm. To bylo dáno tím, že pro uvedené kapacity bylo nutné až dosud použít tři diskové plotny, zatímco běžné 2,5palcové disky mají v sobě prostor pouze pro dvě. Nyní jako první s dvouplotnovým 1TB diskem přichází jihokorejský Samsung (který jen pro připomenutí před časem oznámil prodej své diskové divize firmě Seagate).
Nicméně k věci, 1TB disk standardní výšky 9,5 mm se v podání Samsungu jmenuje Spinpoint M8 (typové označení HN-M101MBB), firma jej představila již na březnovém CeBITu a nyní jde konečně do prodeje. Uvnitř nese pochopitelně dvě 500GB plotny, vybaven je 3,0Gbps SATA rozhraním a 8MB cache. Maximální přenosová rychlost z ploten dosahuje 145 MB/s, přístupová doba činí 12 ms. Co se sluší dodat, byť je to víceméně jasné, je rychlost 5 400 ot/min.
Samsung si disku cení na 129 dolarů, což v přepočtu činí ~2 200 Kč.
Minulý týden se nám seběhly hned dvě zajímavé novinky v oblasti myší, začneme tou, která má šanci upoutat více pozornosti. Americký Razer, jehož herní myši asi netřeba představovat (se svou tehdy ještě kuličkovou myší Boomslang prakticky obor „progaming myší“ založil) totiž představila zbrusu nový „6400dpi 4G Dual Sensor System", který dle jeho vlastních slov kombinuje to nejlepší z laserových a optických snímačů. Co tím chtěl básník říci, není v tuto chvíli upřesněno.
Nový snímač však umožňuje kalibrovat myš jako takovou pro specifické povrchy a současně nastavovat vzdálenost myši (snímače) od povrchu stolu, kterou ještě myš bude vyhodnocovat jako snímanou. Funguje to tak, že v obslužném softwaru nastavíte hodnotu výšky myši od povrchu a po jejím překročení myš vlastní pohyb ignoruje. Tato vlastnost byla přidána na žádost mnoha hráčů, jimž vadilo snímání pohybu při přesunu myši na podložce a chtěli mít možnost snímanou výšku výrazně omezit. Razer se při té příležitosti chlubí vylepšenými detekčními algoritmy schopnými snímat povrch až 10× rychleji než všechny dosavadní myši (s ohledem na DPI konkurenčních modelů předpokládáme, že tím Razer myslí spíše výrazně lepší reakční dobu).
6400dpi 4G snímač nesou nové verze myší Imperator a Mamba.
Druhou čerstvou novinkou je model G400 konkurenční společnosti Logitech. Ten na trhu nahradí jednu z nejúspěšnějších myší minulé dekády, Logitech MX518, přičemž výrobce si dává hodně záležet na tom, aby G400 vykreslil jako vylepšenou variantu této 6 let staré myši. Pochopitelně se za tu dobu trhem přehnalo několik technologických novinek, G400 tak nekomunikuje na taktu 125 Hz, ale na dnes běžném 1000 Hz, takže odezva je svižnější. Další novinkou je vylepšený snímač, který povýšil z 1800 na 3600 DPI (možnost jít na 1800, 800 a 400 DPI však nechybí).
Vlastní připojovací kabel doznal změn také, je nyní o 25 % lehčí. Co se týče snímače, tak Logitech udává rozptyl snímání povrchu za chodu v rozsahu menším než 0,5 %, a to až do rychlosti 3,5 m/s. Myš samozřejmě doprovází firemní software pro Windows, Logitech Gaming Software v8.0, který obsahuje přednastavené profily pro 210 her a možnost tvorby uživatelských. G400 se na českém trhu objeví v půlce července, doporučená koncová cena je 1 250 Kč, e-shopy jistě ale půjdou níže.
Jak vyplynulo mimo jiné i z jedné nedávné prezentace Panasonicu, tak Sony se vstup na trh bezzrcátkových přístrojů s výměnnými objektivy povedl poměrně slušně. Zejména maličký NEX-5 s pancake sklem 16mm/F2.8 se svými rozměry a schopnostmi stál za to a Sony tlačí na pilu i nadále. Jako první z druhé vlny přístrojů NEX přichází nyní NEX-C3, který je nástupcem nižší verze NEX-3.
Jeho srdcem je 16Mpix BSI CMOS snímač, který má Sony v různých variantách již v zrcadlovce A580 či taktéž čerstvém EVF A35 s polopropustným zrcátkem (a ostatně 16Mpix snímač Sony nalezneme i v tělech Pentax K-5 a Nikon D7000. Aktuální verze (Sony ji nazývá Exmor APS HD CMOS) umí ISO 200 až 12800, NEX-C3 je pak u videa omezen na 720p/29,97fps s 9 nebo 6Mbps datovým tokem. Miniaturizace v podobě tělíčka o rozměrech 110×60×33mm a hmotnosti 225 gramů sebou nese pochopitelně i jeden neduh a to nutnost uskromnit se v rozměrech akumulátor – dodávaný vydrží přibližně na 400 snímků.
Pokud bychom se podívali na přehled nepotvrzených drbů, pak na bližší až středně vzdálenou budoucnost chystá Sony i vyšší verze v řadách NEX i Alpha. Ty by měly nést zbrusu nový ~24Mpix APS-C snímač, čímž v oblasti „cropových“ těl skončí prvenství Canonu s jeho 18Mpix přístroji.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
nejlepši byly myslim tak fotaky kolem 5Mpx. 10 a vejš je fakt k prdu.. vzhledem k velikosti toho snimaciho čipu a počtu pixelu potom dost roste šum. A nakonec to fotak stejne rozmaze pri digitalnim odsumeni takze napr u kompaktu vypada 10mpx fotka hur jak ze staryho 5mpx