plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ačkoli jsme zatím u CPU „zaseknutí“ na 32 až 45nm výrobě, 22 nm je doslova na spadnutí, Intel si s ní v laboratořích již nějakou dobu hraje a i pro AMD a další výrobce jsou věci na poměrně dobré (ač ne ideální) cestě. Co ale přijde potom? Intel to má nalajnováno jasně, takže se podívejme na AMD, resp. výrobní společnost GlobalFoundries, před delším časem odštěpenou z AMD.
GlobalFoundries jednoduše potřebuje s <22nm technologiemi pomoci, sama si na to netroufá, takže spojuje své síly s belgickým výzkumným centrem Interuniversity Microelectronics Centre (imec). S ním ostatně spolupracují i další giganti IT světa včetně firem Intel, Samsung, STMicroelectronics, NXP Semiconductors, TSMC, Hynix a dalších, imec totiž již nějakou dobu pracuje na sub-22nm CMOS technologii na bázi GaN-on-Si. Z dalších projektů provádí výzkum extreme ultraviolet lithografie, několika typů technologií pro paměťové čipy a logiku, vytváření nanospojů a další. GlobalFoundries se připojuje právě do týmu kolem GaN. Mimochodem, imec má své vlastní zkušební výrobní kapacity s 300mm wafery, do budoucna je připraven i na přechod na 450mm.
Podle dostupných informací se asi výroba 9W Fusion APU řady „Ontario“ celkem daří a AMD si tak může dovolit uvést na trh vyššího bratříčka pro stávající procesor C-50. Nový model C-60 bude mít v základu stejně parametry, tedy dvě jádra, 2×512 kB L2 cache, 1GHZ takt a Radeon HD 6290 s 276MHz GPU, nicméně díky „Turbo Core“ se bude umět automaticky přetaktovat na 1,33 GHz u CPU a dokonce 400 MHz v případě GPU. To představuje nárůsty frekvencí o 33, resp. 45 %. Relativně hodně pěkná čísla, v absolutních však půjde stále o poměrně pomalou verzi APU.
Protože tato 9W APU míří do těch nejmobilnějších zařízení menších rozměrů, bude zajímavé zjistit, jak na tom bude Turbo Core z hlediska hlídání hodnoty TDP. Nepředpokládám, že by se overclocking spouštěl pro CPU i GPU část najednou, spíše to bude „buď a nebo“. Zatím je to ale debata čistě akademická, tento procesor zatím AMD neohlásila a není jasné, kdy konkrétně přijde na trh a za jakou cenu bude výrobcům zařízení k dispozici.
V březnu koupil Western Digital harddiskovou divizi firmy Hitachi, dnes tu máme další bombu z oboru. Ani Samsung není již nějakou dobu spokojen s výsledky své HDD divize, chce se daleko více soustředit na jeho dominantní obor, flash paměti a další technologie, a tak se nyní zbavuje své divize pevných disků.
Western Digital se již „vydal z peněz“, Hitachi HDD ho vyšly na více než 4 miliardy dolarů a s touto divizí má největší podíl na trhu. Z toho je pochopitelně jasné, že už zbývá pouze jediná firma, pro kterou dává smysl koupit konkurenci. Seagate zaplatí za diskovou divizi Samsungu podstatně méně, „jen“ 1,375 miliardy dolarů, však také Samsung neopanuje ani kousek z enterprise segmentu, kde naopak Hitachi byla (je) velmi silná.
Seagate zaplatí polovinu ceny v hotovosti, druhou polovinu v akciích, čímž Samsung získá 9,6% podíl ve firmě Seagate. Jeden člověk z vedení Samsungu také zasedne ve správní radě Seagate. Firmy dále prodloužily platnost vzájemných licenčních/patentových dohod, Samsung se současně smluvně zavazuje firmě Seagate, že jí bude dodávat NAND flash čipy pro SSD, hybridní HDD a další produkty. Naopak Seagate zajistí Samsungu dodávky pevných disků pro jeho zařízení (PC, notebooky, spotřební elektronika atd.). Kompletní uzavření celé této dohody se očekává koncem roku, až projde úřední mašinérií. Každopádně se tímto loučíme s pevnými disky Samsung.
Jak postupně odpadají konkurenti na trhu HDD, je situace stále méně příjemná nejen pro nás koncové zákazníky, ale také pro dodavatele součástek. Po dokončení prodeje Hitachi a Samsungu zbudou prakticky jen firmy Western Digital a Seagate, částečně také Toshiba, která ale nevyrábí 3,5palcové disky, ani enterprise modely. Pochopitelně si výrobci disků neřeší vše ve vlastní režii, řadu komponent nakupují u svých dodavatelů, což mimo jiné platí/platilo třeba i pro diskové plotny (není to zas tak dávno, co Western Digital takového výrobce koupil). Jak tak mají tchajvanští výrobci součástek pro pevné disky stále méně odběratelů, s nimiž mohou vyjednávat, je i jejich pozice těžší.
Co ale bude důležitější pro nás zákazníky, bude cenová politika. Samsung se dlouhodobě řadil na pozici nejlevnějšího výrobce, ač jeho „náskok“ v tomto směru Western Digital dorovnal, otázkou je, jak to bude dále. Z let nedávných (řekněme poslední dekády a půl) víme, že tu byly cenové kartely mezi výrobci GPU (ATI, Nvidia), pravidelně dostávají pokuty výrobci DRAM pamětí, LCD televizorů a monitorů a další subjekty. Doufejme, že si jednoho dne představitelé Seagate a Western Digital nesednou ke stolu a nedohodnou nějakou takovou formu „specifické koordinace“.
V posledních dnech se sešly zprávy hned od několika výrobců NAND flash čipů, z nichž vyplynula jedna podstatná informace: v této chvíli jsou na trhu k dispozici 20 a 19nm flash čipy. Začneme u těch větších.
Americké společnosti Intel a Micron, které již před lety spojily své síly ve společném podniku IM Flash Technologies, začaly před několika dny dodávat svým partnerům vzorky 20nm NAND flash čipů typu MLC s kapacitou 8 GB. S rozměrem 118 mm² jde o výrazné zmenšení oproti předchozí 25nm generaci (30 až 40 % v závislosti na velikosti pouzdra čipu), čipy se objeví ve všemožných zařízeních, zejména pochopitelně v mobilním segmentu. O rychlostech se zpráva nezmiňuje.
Partneři IMFT tak nyní „krátce“ otestují, jak jim čipy pasují do stávajících či mírně upravených designů zařízení a nic by nemělo bránit rozběhu sériové výroby ve druhé polovině roku. Zařízení s těmito čipy tedy přijde ještě letos na trh více než dost. Do budoucna pak Micron počítá s tím, že bude vyráběna i 16GB varianta na této 20nm technologii, kde v případě standardního vrstvení osmi „die“ na sebe dostaneme výsledný 128GB čip velikosti poštovní známky.
O celou miliardtinu metru lépe jsou na tom konkurenční firmy SanDisk a Toshiba, které pro změnu pokročily s vývojem 19nm NAND flash pamětí a shodou okolností také nyní dodávají vzorky 8GB čipů s plánovaným rozjezdem sériové výroby ve druhém pololetí tohoto roku. Stávající čipy jsou klasického typu 2bpc (2 bits per cell), ale firmy usilovně pracují i na 3bpc variantě, kterou máme čekat také ještě tento rok. Opět ani slovo o odhadované životnosti, tak doufejme, že jak 20nm IMFT, tak 19nm SanDisk-Toshiba čipy nebudou v tomto ohledu krokem zpět.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
přenastavit aam na tišší režim
On to fakt někdou používá? Já vždy hledám jak to vypnout.
Navíc se třeba zároveň změní chemie (vlastnosti dielektrika)No ono už dneska to dielektrikum o tloušťce jednotek - desítek atomů moc nevodivé není.
Mám představu, že obecně některé struktury nejdou beztrestně donekonečna zmenšovatObecně se ti při zmenšování do činnosti toho obvodu začíná montovat kvantová fyzika. Pokud si dobře pamatuju, tak 20nm technologie je hranice, kde se kvantovou fyzikou ještě není třeba zabývat a projde to.
Samotný princip flash paměti používá kvantovou fyziku bez které by nefungoval.Mluvil jsem o rozložení součástek.
Jo, tehdaj umeli neco vyrobit.Skvělé. Teda možná až na to, že se na takový disk dneska sotva vleze systém, natož pak nějaká data...