Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tolik alespoň plyne z nedávné zprávy USB Implementers Forum (USB-IF). Jsou to totiž právě chystané čipsety AMD A75 a AMD A70M FCH, kterým tato organizace, spravující rozhraní USB, udělila certifikaci pro verzi 3.0. Čistě teoreticky asi těžko předpokládat, že Intel by stihl v tomto AMD předběhnout, když z nedávné doby víme, že ani chystaný hi-end čipset X79 pro „Sandy Bridge“ ještě USB 3.0 nebude obsahovat.
Co je na této zprávě dále pikantní, je skutečnost, že s ní došlo k vyzrazení označení čipsetů chystaných pro desktopové a notebookové procesory rodiny Fusion APU „Llano“. Rozhodně je ale na čase, aby se USB 3.0 pomalu přestěhovalo přímo do čipsetů a nemuselo býti řešeno přídavnými řadiči. Trh již pomalu ale jistě začíná být zaplaven USB 3.0 flashkami, externími SSD, externími HDD a dalšími zařízeními, pro něž je již řadu let ~35MB/s limit USB 2.0 hodně nepříjemným.
Dá-li se známé drbně Charliemu Demerjianovi ze SemiAccurate věřit, tak v TSMC s vývojem 28nm procesu opět o něco pokročili. Firma má mít podle uvedených informací již nyní k dispozici první vzorky 28nm procesorů rodiny Fusion „Wichita“ (die-shrink „Ontraio“/"Zacate"), které byly vyrobeny u TSMC. Vedle toho pak vypadá logicky i zpráva o tom, že dokonce již na květen je chystán rozjezd výroby 28nm GPU řady Radeon HD 7000, které budou víceméně die-shrinkem stávající 40nm architektury.
Obě zprávy pochopitelně v tuto chvíli stojí na vodě, je klidně možné, že od obého (APU i GPU) má v tuto chvíli AMD k dispozici takzvané „risk wafery“ a že věci nejdou špatně, totéž by se ale mělo dát předpokládat i u Nvidie. Bavíme se ale pochopitelně zcela jistě o low-endových GPU, na 3mld+ čipy je hodně předčasné byť jen pomýšlet. Také nelze automaticky vyvozovat, že 28nm výroba přinese hned v začátku kupříkladu lepší provozní vlastnosti co do tepla a spotřeby, 40nm proces, ač jeho porod trval TSMC opravdu neskutečně dlouho, je v tuto chvíli víceméně vyladěn a první generace 28nm nemusí být co do uvedených vlastností zas tak výrazně lepší (vzpomeňme pro srovnání někdejší 90nm procesory AMD Athlon X2, kde model 3800+ EE SFF měl TDP pouhých 35 W, což se žádnému dalšímu 65nm procesoru téže architektury zopakovat nepodařilo).
Co se týče 28nm APU, CPU či GPU, počítejme s nimi raději až začátkem příštího roku, tehdy by se mohla tato generace pomalu začít objevovat, pokud opět nedojde na komplikace.
Do tabletů se od úspěchu prvního iPadu hrnou doslova všichni, Intel nevyjímaje. Ten pro tyto produkty představil novou platformu „Oak Trail“, která je upravenou verzí architektury Atom. Součástí je pochopitelně tradiční duo CPU + čipset, kde se celá dvojice vejde do TDP 3,75 W (3,0W CPU + 0,75W čipset).
Z procesorů jsou nabízeny dva modely, které jsou na trhu již řadu měsíců (byly uvedeny loni pro smartphony), pomalejší 1,2GHz Atom Z650 a rychlejší 1,5GHz Atom Z670, oba pak doprovází čipset Intel SM35 Express. Vlastní procesor obsahuje i integrovanou grafiku, která si poradí s hardwarovou akcelerací H.264 v 1080p.
Atomy jsou vyráběny 45nm procesem (je tedy jasné, že Intel zde má do budoucna co do poměru výkon/spotřeba rezervu), jde o jednojádrové procesory s podporou HyperThreadingu. Jednokanálový řadič pamětí podporuje DDR2-800, grafika staví na jádře PowerVR SGX 535, kteréžto má Intel již poměrně dlouho licencované, to umí DirectX 9 a OpenGL 2.1, vedle H.264 pak také MPEG-2, WMV9/VC-1, tedy vše, co je součástí specifikace Blu-ray formátu.
Čipset přidává jeden 3,0Gbps SATA port, rozhraní pro zvukový kodek, 4× USB 2.0, HDMI 1.3a výstup a věci obvyklé v ultramobilním segmentu (GPIO či SDIO). Z hlediska softwarové podpory počítá „Oak Trail“ s Windows 7 včetně Embedded varianty a samozřejmě také Android a MeeGo 1.2 (na tomto serveru asi netřeba zdůrazňovat, že jde v podstatě o linuxové distribuce).
Ještě krátce k oné rezervě: „Oak Trail“ je jen prvním krokem, jakmile Intel dokonale vyladí 32nm proces i pro tyto maličké čipy, přijde platforma „Cedar Trail“ vyráběna tímto procesem. Již v tuto chvíli posílá Intel svým partnerům vzorky 32nm čipů řady „Cedar Trail“, jejího uvedení bychom se měli dočkat ve druhé polovině roku. No a po 32nm výrobě přijde 22nm a tak dále, ale to bychom již příliš předbíhali.
Čekáte-li na cenově přijatelnější nabídku v platformě Intel „Sandy Bridge“, pak zbystřete svoji pozornost. Intel uvede podle všeho již příští měsíc odlehčené (někteří tomu říkají „ošizené“) procesory Pentium spadající do této generace, od nichž se pochopitelně očekávají sympatičtější ceny.
Pro socket LGA115 tak počítejme s modely Pentium G850 G840 a G620, které se jistě budou lišit frekvencemi a možná také vlastnostmi/výkonem integrované grafiky. Bohužel až ve třetím čtvrtletí k nim Intel přidá i Celerony, a sice modely G540, G530 a G440, ty by neměly nést integrovanou grafiku generace „Sandy Bridge“, ale klasickou starší „Intel HD Graphics“.
Po profi grafice Quadro 400 se 48 CUDA jádry pouští Nvidia mezi své běžné zákazníky i její desktopovou variantu GeForce GT 520. 48 CUDA jader žádný zázrak nepřinese, dle druhu testů není ani rychlejší než GT 430 (bodejť, ta má 96 jader), ale je spíše shodně výkonnou náhradou za GT 220 či dokonce 9500 GT.
Kde chybí 3D výkon, dohání GT 520 vše podporou videa včetně hardwarové akcelerace, podpory Blu-ray 3D, resp. 3D Vision obecně (pro fotky, videa; hry nikoli), maximální spotřeba 29 W pak dala možnost výrobcům uvést i pasivně chlazené, resp. nízkoprofilové verze. Standardní konektorová výbava zahrnuje DVI, HDMI a VGA (to volitelně). Paměti je zde 1 GB 64bit DDR3. Legračně působí doporučený 300W zdroj.
V únoru jsme si psali o prvních rychlostně zajímavých SDHC kartách od Kingstonu a SanDisku, ty se ale limitům specifikace UHS-I (104 MB/s) zdaleka neblížily. Jako perličku na závěr si tedy představme první kartu, která všem velmi odskakuje.
Společnost Delkin Devices představila 32GB SDHC kartu standardu UHS-I, která si při čtení troufá na báječných 95 MB/s, zápis pak zvládá rychlostí 80 MB/s. Vše je samozřejmě vykoupeno několika „ale“, kde to první je cena v přepočtu 7 500 Kč, což opravdu není málo. Dále budete pochopitelně potřebovat zařízení s řadičem UHS-I (typicky asi nějakou tu digitální zrcadlovku, případně čtečku do PC s podporou takových rychlostí). Z techto důvodů jsou paměťové karty UHS-I nad dalšími články řetězce spíše v předstihu. Vedle 32GB varianty nabízí Delkin i 16 GB a 8 GB, a to za v přepočtu 4 250, resp. 2 400 Kč.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
... i její dektopovou varinatu ...Pravděpodobě jsem objevil překlep.