Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Snahy o zpřístupnění výkonných desktopových grafik pro notebooky jsou staré jako 3D grafiky samy. Nejnovější počin vzešel – podobně jako API Vulkan (AMD Mantle) či VESA Adaptive Sync (AMD FreeSync) – z dílen AMD. Jmenuje se XConnect a jde o v podstatě otevřenou specifikaci dostupnou libovolnému výrobci.
Srdcem je rozhraní Thunderbolt 3, přes které to vše běží. Rozhraní poskytl Intel, AMD zase ovladačovou část. Díky tomuto konceptu, který jako první nabízí Razer u svého herního notebooku, je možné za běhu připojit či odpojit výkonnou grafickou kartu, která se systémem komunikuje obousměrně rychlostí 40 Gbit/s, tedy dostatečně rychle pro prohánění 3D dat tam a zpátky. Aktuálně se můžeme podívat na variantu Razeru, která představuje poměrně velký externí box, ale lze očekávat, že jiní výrobci nabídnou i boxíky malé, případně naopak ještě větší, třeba i pro více karet.
XConnect tak nemá pevnou komplexní definici, povinné jsou jen některé součásti, a sice rozhraní Thunderbolt 3 plus TB3 kabel, který utáhne uvedenou datovou propustnost. Softwarová část aktuálně existuje jen pro Windows, konkrétně Windows 10 build 10586 (nebo novější) a grafické karty AMD, konkrétně s ovladačem Radeon Software 16.2.2 (nebo novějším). Další požadavky zahrnují System BIOS ACPI extensions pro Thunderbolt eGFX, firmware v16 (a vyšší) a také certifikaci pro Pass Thunderbolt. Dá-li se to shrnout, tak pokud dané zařízení plně podporuje Thunderbolt 3, pak je schopno provozovat XConnect, byť zatím s omezením na Windows 10 a Radeony.
Tolik tedy zajímavý koncept, u něhož je otázkou, jestli se k němu připojí další výrobci, čímž mám primárně na mysli toho druhého zbývajícího výrobce GPU, tedy Nvidii. Za XConnect sice stojí AMD, ale jak ukazuje příklad Vulkanu, Nvidia nemá problém adaptovat technologie, proti kterým nemá sama co postavit (což neplatí pro FreeSync vs G-Sync). Systém momentálně podporuje jak zpětné zobrazení na displeji notebooku, tak možnost připojit displej externí, v obou případech až po UltraHD rozlišení a také je podporován FreeSync.
Vodou chlazený duální Radeon Fury se dvěma GPU Fiji a 2×4 GB HBM přichází. AMD jej označuje za nejvýkonnější grafickou kartu na světě, s až 2,5× lepší energetickou efektivitou ve srovnání s předchozí generací Hawaii (Radeony R9 290X / 295 X2). Karta nese celkově 8192 stream procesorů a díky chlazení běhají obě GPU až na 1 GHz. Z výstupů je k dispozici trojice DisplayPortů 1.2 a jedno HDMI 1.4a. Podle prvních testů je Radeon Pro Duo o polovinu výkonnější než Nvidia GeForce Titan Z.
Cokoli dalšího již bude muset počkat na FinFET generaci GPU, která je plánována na tento rok. To přijde na trh generace „Polaris“, příští rok následovaná generací „Vega“ (paměti typu HBM2) a přespříští generací „Navi“ (opět generačně nové paměti, zatím nespecifikované).
Marketingově vtipné je uvedení nového úsporného pevného disku od Western Digital. Tento 314GB model PiDrive je primárně určen jako datové úložiště pro Raspberry Pi. Jeho výhodou je schopnost napájet se pouze z USB konektoru Raspberry Pi, přičemž elektronika ani nic jiného než USB nemá vyvedeno (takto to Western Digital dělá u některých modelů již nějakou dobu).
Kromě této verze jdou na trh i kapacitně vyšší, 1TB PiDrive bude možná pro mnohé zajímavějším produktem. Celek je připraven tak, že je k němu dispozici image pro paměťovou kartu (1TB PiDrive obsahuje i 4GB microSD kartu s adaptérem), díky které je USB úložiště s Raspberry Pi použitelné (je zde WDLabs verze BerryBoot podporující běh více OS). Disky jsou použitelné s Raspberry Pi typu Model B+, 2 Model B a 3.
Nová zrcadlovka od Canonu je mírnou evolucí předchozího modelu EOS 1200D. Ten jako první přešel v rámci nejnižší řady Canonu od 12Mpix k 18Mpix snímači, EOS 1300D k celku přidává podporu WiFi a lepší displej. Celkově tu ale máme stále zrcadlovku s 18Mpix APS-C snímačem (22,0×14,9 mm, 1,6× crop) ukládajícím rozlišení 5184×3456 a doprovázeným procesorem Digic 4+, s nímž tělo dává rozsah ISO 100 až 6400 s možností boostu na 12800 (tedy na rok 2016 nic moc). I autofocus vypadá, jakoby vypadl z těl pět let starých, AF bodů je jen 9 a pouze jeden bod je křížový. RAWy jsou ale 14bitové, displej povýšil na 920k bodů a z dalších parametrů stojí za řeč hledáček s 95% pokrytím a 0,8× zvětšením (opět spíše podprůměr), rychlost snímání 3 fps, použití SD karet a akumulátor s výdrží na 500 snímků. Celkově tedy nic moc, Canonu zdá se ujíždí v low-endu vlak, zvláště když si uvědomíme, že si za těla s menšími snímači a menšími hledáčky než konkurence nechává zaplatit podobné peníze.
Apple po éře pádel řad 6 / 6S přichází se smartphonem iPhone SE, který nese čtyřpalcový displej s rozlišením 1136×640. Jde tedy o přístroj pro majitele iPhonů 4 / 5, které šestková řada nepřesvědčila k upgradu. Pohání jej SoC Apple A9 doprovázený koprocesorem M9, k tomu si přičtěme 12Mpix fotoaparát s f/2.2 objektivem, schopnost záznamu až 63Mpix panoramat a videa v 3840×2160 / 30fps a samozřejmě věci jako Wi‑Fi 802.11a/b/g/n/ac, NFC, Bluetooth 4.2, 2G/3G/4G (+VoLTE), GPS atd. Pro „socky“ je tu 16GB verze s cenovkou pod 13 tisíci korun, pro běžné Apple-smrtelníky 64GB za více než 16 tisíc korun. Ale kdo nechce pětipalcové a větší pádlo, tento upgrade z řady 4 či 5 rozhodně ocení. Osobně mám iPhone SE za nejlepší Apple produkt od dob modelu 4S.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: