Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
U notebooků je to podobně - dneska už není možné sehnat "skutečnou" zvukovku do pcmcia / expresscard, trhu vládne jedině Creative X-Fi, což je hardwarový výstup pro CPU-emulovanou zvukovku.
Kamarád má nějakou starší pcmcia Creativku, ale vytahuje ji jen při vzácných příležitostech
Tak se musím opravit - možné to je, ale daleko těžší, než před několika lety. A i ty ceny (~11K Kč) jsou furt stejné
>>> Zrušit PCI? S tím ať si trhnou, potřebuju někam zapojit svůj Sound Blaster Live!
Malo kricite, malo nabadate ke kriku kamarady a vysledek ..... nikdo PCI nepotrebuje a tak se nebude osazovat. Hodite zvukovku do popelnice a koupite moderni do moderniho slotu.
No ono to mate jedno pac vzdy bude kricet jen mensina chtejici vehementne RS232 v notebooku a podobne veci jez opravdu potrebuje jen par lidi na svete.Oni potom prijdou ze windows 7 neumi pracovat s jejich obstarozni DOS aplikaci a pokud ano tak neumi v prostredi win 7 pristoupit na seriovy port a podobne.
Nedavno jsem vyhazoval MB (nejaky 486) jez mely jenom DIN konektor na klavesnici a 6 x ISA. Tak takovy MB bych dneska teda nechtel.
Dycky sem mel lepší pocit z osazene Intel PRO/1000 do PCI jak z interni sitovky, kterou obvykle vypinam'Lepsi pocit' je opravdu vyborne kriterium pro hodnozeni hardware. Sebelepsi gigabitova sitovka zapojena do bezne PCI (32bit, 33 MHz) muze dosahnout nejvys 1/3 - 1/2 potencialu gigabitoveho ethernetu (proste proto, ze PCI ma mensi propustnost nez gigabitovy ethernet).
Tezko rict.
Asi jede ihned po nainstaleni systemu - jakehokoli takze uzivatel ani nevi ze ji ma a v tom je zakopany pes asi.
Mě nechtěl Realtek 8111 bootovat po síti.Coz je ovsem spis problem BIOSu nez samotneho chipu. Po vymene za externi kartu se o boot z ethernetu stara externi BIOS na karte.
zatím je problémem počet "nativních" pcie linek.Coz o to, byl bych spokojen i s sesti-sedmi PCIe x1 linkama.
Tiskni
Sdílej: