Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 28 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byl vydán Debian 13.2, tj. druhá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Google představil platformu Code Wiki pro rychlejší porozumění existujícímu kódu. Code Wiki pomocí AI Gemini udržuje průběžně aktualizovanou strukturovanou wiki pro softwarové repozitáře. Zatím jenom pro veřejné. V plánu je rozšíření Gemini CLI také pro soukromé a interní repozitáře.
V přihlašovací obrazovce LightDM KDE (lightdm-kde-greeter) byla nalezena a již opravena eskalace práv (CVE-2025-62876). Detaily v příspěvku na blogu SUSE Security.
Byla vydána nová verze 7.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.1. Další novinky v příslušném seznamu.
Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9 milionu korun). Na vytvořeném testovacím portfoliu, jehož součástí jsou bitcoin, stablecoiny navázané na dolar a tokenizované depozitum, chce získat praktickou zkušenost s držením digitálních aktiv. Portfolio nebude součástí devizových rezerv, uvedla dnes ČNB v tiskové zprávě.
Apple představil iPhone Pocket pro stylové přenášení iPhonu. iPhone Pocket vzešel ze spolupráce značky ISSEY MIYAKE a Applu a jeho tělo tvoří jednolitý 3D úplet, který uschová všechny modely iPhonu. iPhone Pocket s krátkým popruhem se prodává za 149,95 dolarů (USA) a s dlouhým popruhem za 229,95 dolarů (USA).
Byla vydána nová stabilní verze 7.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 142. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Společnost Epic Games vydala verzi 5.7 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Intel vydal 30 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20251111 mikrokódů pro své procesory.
Hned dva procesory rodiny Fusion „Llano“ s odemčeným násobičem (za)míří na trh. Nejvyšší A8-3870K přidává 100 MHz k taktu A8-3850 a možnost overclockovat změnou násobiče, jinak jsou procesory stejné, takže lze víceméně předpokládat, že jde o ty nejlepší kousky z waferů.
Nižší A6-3670K je taktéž čtyřjádro, a sice na taktu 2,7 GHz, avšak s nižším Radeonem (HD 6350 namísto HD 6550). V obou případech je stále držena hodnota TDP 100 W.
Otázkou s ohledem na dlouhodobou špatnou dostupnost nejvyšších verzí Llana bude hlavně to, jak moc dobře/špatně se budou tyto odemčené modely shánět. Uvidíme, každopádně lze alespoň říci, že o A8-3870K hlásí Alza, že je na cestě („trapných“ 3-5 ks) a udává cenu ~3 500 Kč. A6-3670K má nálepku ~2 800 Kč a stav „skladem >5ks“.
Jak už to bylo i v minulosti s FireWire, historie se opakuje s technologií Intel Thunderbolt. Zatímco Applisté ji mají k dispozici již nějakou dobu na strojích a monitorech od nakousnutého jablka, svět PC stále vyčkává. Letos však nastane změna, Intel Thunderbolt se objeví ve větší míře od dubna na základních deskách, noteboocích a desktopových PC. Minimálně už je možné na web u Asusteku registrovat nejvyšší desku Crosshair V Formula s čipsetem AMD 990FX i ve verzi „/THUNDERBOLT“ (zcela samozřejmě čekejme produkty s čipsety od Intelu), vedle něj jistě počítejme s dalšími velkými hráči (MSI? Gigabyte? …), mezi výrobci notebooků bych si vsadil minimálně na HP.
No a tím se pomalu dostaneme k problému, který sužoval FireWire léta letoucí, zatímco USB vzkvétalo: nedostatek periferií. Díky USB 3.0 i přes všechnu architektonickou neelegantnost ve srovnání s Thunderboltem, má nová verze USB dostatek síly pro drtivou většinu využití včetně externích disků či vypalovaček. Tak se nechme překvapit, ve druhé polovině roku budeme určitě moudřejší.
Koncem září jsme si představili první 4TB pevné disky, které po vzoru svých předků zamířily na trh nejprve v externím provedení. Před časem to pak byla společnost Hitachi, která uvedla 4TB disk také v interním provedení. 4TB Deskstar 5K, přesněji model s označením 5K4000 je pro Hitachi jakousi rozlučkou, firma dokončuje prodej své hardiskové divize firmě Western Digital. Svým způsobem lze tento disk (za předpokladu, že by se stihl dostat i do prodeje v našich končinách) považovat za poslední možnost koupit Hitachi (původně harddisková divize IBM). Jak konkrétně Western Digital s divizí Hitachi GST naloží, není ještě známo, ale nepočítám, že by držel dvě odlišně pojmenované produktové řady (totéž platí pro Seagate a její pohlcení diskové divize Samsungu).
Ač by mohlo označení 5K4000 svádět k 5400 otáčkám ploten za minutu, jde jen o souhru okolností. 4000„GB“ je kapacita disku (ta činí obligátních 4 000 000 000 000 B, tedy ~3,64 TiB – ano, zde „morálně“ přicházíme již o „necelého půl terabajtu“). Disk je inzerován jako člen rodiny „Coolspin“, což v případě Hitachi předpokládám stále znamená 5 900 ot/min. Ostatně Hitachi i Seagate (který 5 900 také používá) při současné hustotě záznamu na magnetických plotnách považují toto za dostatečné z hlediska přenosových rychlostí.
O případné hypotetické ceně tohoto disku na českém/slovenském trhu se s ohledem na současný stav HDD průmyslu nemá smysl bavit. Jinak disk využívá pochopitelně Advanced Format, dle Hitachi je jako takový (disk) podporován ve Windows, OS X a Linuxu, ale na seznam jistě můžeme přidat třeba BSD a Solaris.
Radeon HD 7970 byl odhalen 22. prosince, ale až v pondělí, tedy 9. ledna nastane jeho éra. To začíná CES 2012, kde bude karta oficiálně uvedena a můžeme čekat záplavu převážně referenčních karet všech možných i nemožných (= v Evropě nezastoupených
) výrobců. Nereferenční karty samozřejmě (časem) přijdou také, čekejme je od všech Asusem počínaje a XFX konče. Spousty nereferenčních karet přitom vždy uvádí i Sapphire „dvorní výrobce“ karet s GPU ATI/AMD.
Podle dostupných drbů nás čeká ale něco opravdu vynikajícího. Samo GPU je na referenčním modelu taktováno na 920 MHz, přičemž prakticky bez jakýchkoli úprav (zvyšování napětí či přidávání napájecích konektorů a lepšího chladiče) lze takt u dobrých kusů hnát až za 1,1GHz hranici.
Sapphire prý hodlá jít ale až na 1,335GHz metu, což už je opravdu hodně a lze předpokládat jisté zvýšení napětí. Protože maximální hodnotou TDP pro HD 7970 ve standardních taktech je 250W limit, lze rozhodně čekat nejen jeho výrazné překonání, ale hlavně i přešvihnutí 300W hranice, na kterou je navržen referenční design AMD z hlediska konstrukce PCB a dimenzování napájecích obvodů. Jakou bestii tedy Sapphire pustí či nepustí na trh, na to čekají nyní všichni fandové.
Logický předpoklad s ohledem na konkurenci také říká, že pokud by Sapphire něco takového opravdu uvedl, pak s podobně taktovaným modelem přispěchá minimálně MSI, Asus, Gigabyte a další. Ale o 44 % přetaktované GPU 1. generace 28nm výroby, to je snad už za hranicí gentlemanské zdrženlivosti. Radeon HD 7970 už ale na tekutém dusíku láme i 1,7GHz metu, takže kdo ví…
Pro ty, kteří se budou chtít držet konzervativnějších mezí, ale přesto jim při jisté míře přektatování přijde referenční chladič hlučný, již švýcarští Arctic Cooling připravili inovovanou verzi jejich osvědčeného chladiče tak, aby pasoval na HD 7970. Accelero Xtreme 7970 ničím nepřekvapí, neboť proč měnit to, co funguje skvěle a je léty a hromadou spokojených uživatelů prověřeno. Nadále tedy jde o chladič se třemi 92mm ventilátory regulovanými mezi 900 a 2 000 rpm a pěticí heatpipe. Jeho hmotnost činí 653 g.
Tento typ bude kompatibilní i s Radeonem HD 7950, který se z hlediska rozložení komponent na PCB nebude od HD 7970 nijak významně lišit. V blízké budoucnosti bude pasovat i na Radeony HD 7850 a 7870, které by nás měly poctít svou přítomností na trhu někdy kolem CeBITu. Jinak ze stávajících karet lze chladič použít i na modely řad HD 5800, HD 6800 (+ HD 6790) a HD 6900.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Podle me se v zadnem oboru nepouziva ta predpona jinak. Procesory tikaji s frekvenci GHz, CCD prvky a LCD maji Mpix, sitovky jsou 100 Mbit ci 1 Gbit, sbernice v pocitaci maji Gtransfers/s, vypocetni vykon se uvadi v MIPS a GFLOPS atd. atd.
Kouzlo nechtěného: druhou větou jste názorně vysvětlil, jak máme chápat tu první. :-) (Hint: počítače kupodivu existovaly i před rokem 2000.)
a vládne celá osmdesátá a devadesátá léta…což můžeme názorně vidět například u 1440KB!=1,44MB disket, 10Mb/s ethernetu a 33,6kb/s modemu.
10Mb/s ethernetu a 33,6kb/s modemu
Computing a Communications jsou dvě různá odvětví s protichůdnými postoji (Endianness).
v tech opravdovych telekomunikacich je v tom jeste vetsi bordel a kbps = 1000bps, kdezto Mbps = 1024kbpsA to třeba kde? Kde by se v klasických telekomunikačních technologiích vzaly dvojkové exponenty? Třeba rychlost E1 se vždy, když záleží na přesnosti, uvádí jako 2.048 Mb/s. A je to dáno volbou 32 kanálů po klasických 64 kbit/s (64000 bit/s), které jsou odvozeny z 8 kHz vzorkování a 8 bit kvantizace. U SDH je M taky 1000. Kapacita STM-1 se uvádí jako 155 Mb/s, přičemž přesná line rate je 155 520 kbit/s. Kdyby se uvažovalo "Mbps = 1024kbps", tak by STM-1 měla cca 151.9 Mbps. Stejně tak to vychází u STM-4, STM-16, STM-64.
Dost často je na obalu napsáno něco ve smyslu: na přípravu 100 g výrobku bylo použito 120 g masa. Jen by mě zajímalo, kam se to ztrácí, protože tam jsou zároveň soli, voda, antioxidanty, kůže a kdo ví, co ještě.