Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Až nudně jednotvárné začínají být „neúmyslné“ úniky informací o nových architekturách v podání AMD. Tak jako mnohokrát v minulosti, i tentokrát jsme se drobné střípky dotvořující celek dozvěděli z LinkedIn profilu jednoho z inženýrů. Tento nejmenovaný „leaker“ v něm uvádí, že se podílel na tape-outu architektur K12 a Zen. Minulý čas je v tomto stěžejní, znamená to totiž, že next-gen x86 architektura je již papírově hotova, předána do výroby a podle všeho má za sebou i nějakou úvodní zkušební malosériovou produkci.
Jakým konkrétně výrobním procesem, to prozatím ponechme AMD jako tajemství. Je jasné, že to bude 14nm FinFET, na 99% u GlobalFoundries, o které víme, že vedle první varianty má za sebou i představení ultra-nízkoodběrové varianty LPP - a na ní by měl být Zen ve finále vyráběn. Šéfka AMD Lisa Su na přímé dotazy vyhýbavě potvrdila, že firma v poslední době zvládla více FinFET tape-outů ve více továrnách, což může vedle Zenu či K12 znamenat i nějaká ta GPU.
Jak ale dodává no-X, tohle celkem slušně naznačuje, že AMD se vrací více do lůna x86 světa, od kterého se chtěla za vlády CEO Rory Reada odklonit k ARMu. A je tomu skutečně tak, o ARMových aktivitách, krom Opteronů A1000, toho moc slyšet není, ostatně tyto věci utlumila i Nvidia a ať už je to jen atmosférou doby, nebo skutečně reálně podloženo v laboratořích výrobců, původní slavné zítřky ARMu (vzpomeňme Hewlett-Packard s projektem Moonshot), nám za poslední měsíce trošičku zkorodovaly, zatímco x86 valí svoji káru dál do úspěšné budoucnosti.
Nelze v tuto chvíli říci, co vše konkrétně AMD na bázi Zenu či K12 uvede. Ale kromě mnoha jiných segmentů se hovoří onávratu na výsluní x86 hi-endu, což by bylo potřeba jako sůl. Nezbývá než dodat obligátní: držme palce.
A právě v uvedeném segmentu se úspornější nová generace pamětí hodí více než v desktopu. AMD tak svoji DDR4 éru startuje s čipy s TDP v malých desítkách wattů. Merlin Falcon nese CPU jádra nejnovější generace Excavator, GPU 3. GCN generace, podporuje DDR3-2133 / DDR4-2400 včetně ECC, konfigurovatelné TDP, hardwarovou akceleraci 4k videa a mnoho dalších vlastností. Z hlediska softwarové podpory a Linuxu se zde již počítá s plně funkčním open-source kódem.
Tyhle nové embedded APU se drží slušného rozsahu pracovních teplot od 0 do 90 °C, pro příští rok ale AMD chystá variantu odolnější, schopnou pracovat od -40 po 105 °C.
SanDisk a Toshiba to spolu v oblasti NAND flash pečou už řadu let. Spolupráce je pro obě firmy výhodná natolik, že mají v Japonsku i společné továrny. A právě v jedné z nich nyní převádějí významnou část výrobních linek z výroby klasických 2D NAND flash čipů (to jest takových, které nesou jedinou křemíkovou destičku) na 3D NAND flash (nesoucí desítky NAND flash die v jediném pouzdře). Jak se už dříve ukázalo, je výhodnější „poskládat“ kapacitu čipu z více die vyrobených starším výrobním procesem, než nejnovějším procesem v podobě jediné die. 3D čipy jsou možná v mnoha ohledech obtížnější na vývoj a výrobu, ale odmění se výrazně lepší životností v zápisu. Pochopil to dávno již jihokorejský Samsung a SanDisk s Toshibou, kteří se trápí nad nízkou životností 15nm MLC/TLC čipů, nyní také. Toshiba hodlá 3D metodou vyrábět i QLC čipy.
Jenže už bude jedna s jiným vlastníkem. To, co si štěbetali vrabci na střeše jako jednu z možných variant, je realitou. Společnost Wester Digital vzala hromadu svých akcií a hotovosti v celkové hodnotě 19 miliard amerických dolarů a firmu SanDisk celou koupila. Proces samozřejmě ještě musí schválit různé regulační a antimonopolní orgány a jistě podléhá i nějaké formě souhlasu od Toshiby, nicméně tento proces by měl proběhnout bez potíží a příští rok přestane SanDisk jako firma existovat.
Televizory čínské společnosti Xiaomi se u nás neprodávají a ostatně i první model nového konceptu směřuje výhradně na tamní trh. Ale jde o vlaštovku vývoje, který doufám převezmou i jiní výrobci a stane se standardem. Ve stručnosti jde o to, že životnost TV panelů je dnes násobně vyšší než životnost elektroniky typické „chytré televize“, která často morálně i výkonově zastará vůči potřebám doby. Výrobci TV to přitom neřeší a prostě nás nutí kupovat stále nové a nové modely, pokud chceme držet krok s nabídkou funkcí. Jediný Samsung nabízí pro vyšší modely TV každý rok nový tzv. „Evolution Kit“, kterým nahradí elektroniku televizoru novou výkonnější, odpovídající platformě daného roku.
V některých ohledech je jeho koncept lepší než u Xiaomi. Ta totiž oddělila displej od zbytku, elektronika tedy není malá krabička připojovaná k obrazovo-zvukové části TV, ale je součástí „podstavce“ se soundbarem. „Spodek“ a „vršek“ TV jsou propojeny jediným kabelem. Tak či onak je i tohle daleko lepší volba než jednolitá placka, kde musíte vyhodit 90 % zdravé televize, když selhalo 10 %. Je to jako trhat zub, ve kterém je jen malý kaz, až se skoro divím, že tohle Evropská komise neřeší (když už se cpala do žárovek, vysavačů, banánů a pokud vím tak se zvažovaly i zákazy hi-endových grafik).
Prvním modelem nového konceptu je u Xiaomi televizor s označením Mi TV 3. Tento 60palcový elevizor se 4k rozlišením (podle popisu LG True 4k by se dalo usuzovat dokonce na 4096×2160) dostal do vínku vlastní 4jádrový ARM a operační systém, který je forkem Androidu 5.1. Za předpokladu, že vám displej vydrží dlouho, pak samotný soundbar s elektronikou v tomto případě stojí 155 dolarů a lze dokoupit i subwoofer za 95 dolarů. A až jednoho dne přestane elektronika stačit, dojde na další upgrade v podobné ceně, což je nesrovnatelně lepší než měnit celou TV (jako domácí úkol si můžete zjistit, po kolika měsících či letech odstavují výrobci běžných TV sw podporu svých televizorů).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Je to jako trhat zub, ve kterém je jen malý kaz, až se skoro divím, že tohle Evropská komise neřeší (když už se cpala do žárovek, vysavačů, banánů a pokud vím tak se zvažovaly i zákazy hi-endových grafik).Nejen Evropská komise, ale už i Evropský soudní dvůr řeší kraviny. http://zpravy.aktualne.cz/finance/povinne-ruceni-maji-nove-mit-take-malotraktory-motokary-a-in/r~6f8330bc750511e58c710025900fea04/