Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Oracle OpenWorld 2015 byla akce, kde jste mohli na pódiu potkat šéfa Intelu, stejně jako samotného Larryho Ellisona, který může mít Intel rád sebevíc, ale nové firemní procesory cílí proti němu. SPARC M7 je nejnovější reinkarnací původně Sunovské architektury, která je nyní nově hardwarově optimalizována již v návrhu pro dvě důležité věci: „Security in Silicon“ představuje hardwarovou podporu pro věci související s obranou proti napadení počítačového systému, zabezpečením operační paměti, šifrováním dat, realtime řízením přístupu k datům v paměti, „SQL in Silicon“ zase přináší radikální nárůst výkonu u databázových věcí. Oracle hovoří až o 10násobném nárůstu SQL výkonu při použití Oracle Database 12c, která samozřejmě podporuje i nové bezpečnostní prvky procesorů SPARC M7.
Jak šifrování, tak SQL je hardwarově podporováno na všech 32 jádrech. Pokud lze věřit staršímu slajdu, pak jsou procesory SPARC M7 vyráběny 20nm procesem (že by TSMC?!). Běží na 4,13 GHz a obsahují 16 kB instrukční +16 kB datové L1 cache, 256kB instrukční L2 na každou čtveřici jader + 256kB datovou L2 na každou dvojici jader a celkově 64MB jednotné L3 cache. Procesory podporují až 16socketovou konfiguraci. Samotný jeden procesor na svých 32 jádrech umí 256 výpočetních vláken současně a utáhne 16 DIMM slotů s moduly typu DDR4 až do velikosti 32 GB. V rámci serverů / superclusterů SPARC M6-16 lze teoreticky poskládat koniguraci s až 8 TB DDR4 paměti a celkově 48 low-profile kartami na PCI Express ×16 rozhraní.
Nejde o žádný paperlaunch, nové SPARCy Oracle nyní již prodává.
Je důvod jásat? Inu, to záleží na tom, co pro vás nová generace grafických procesorů znamená. Pro někoho to důvod k jásotu je, jiný spíše zajásá nad zlevněním benzínu, další zase nad skutečností, že se ráno probudil, svítilo slunce a … nechme toho . Každopádně tak či onak, grafické procesory vyráběné 16nm FinFET procesem u TSMC se blíží a tape-out čipů AMD s kódovými označeními „Baffin“ a „Ellesmere“ je toho dalším důkazem. Jde o dvě menší GPU,o hi-endovém čipu „Greenland“ to dnes není (dle starších neoficiálních dat má mít tape-out již za sebou). Karty postavené na „Baffin“ a „Ellesmere“ budou ve vyšším a nižším mainstreamu, takže doufejme hodně úsporné či přímo pasivně chlazené.
Nové nižší čipy si prý zvolil jako svá GPU pro příští generaci produktů nejmenovaný velký OEM odběratel, což může znamenat spoustu jmen včetně Applu, který může na AMD GPU cenit podporu OpenCL (a vyšší výkon v double-precision) a otevřených / multiplatformních next-gen rozhraní jako Mantle / příští OpenGL. Uvidíme.
Svého druhu už daleko více než „tape-out“ má za sebou i dlooooooooooooooouho očekávaný full-frame digitál od Pentaxu (Ricohu). Má nésti jméno K-1 a když se podíváte na fotografie, objevíte řadu pro Pentax netradičních prvků (či netradiční provedení), zejména u hlavního displeje. Ale nic z toho vlastně není podstatné. Pentax K-1 nepřesvědčí uživatele full-frame zrcadlovek Canon a Nikon, nepřesvědčí ani fanoušky fotoaparátů s polopropustným zrcátkem či bezzrcadlovek Sony. Pentax se vyprofiloval ve svět sám pro sebe, kde lze očekávat, že model K-1 bude po uvedení nedostatkový, neboť na koupi modelu se snímačem velikosti kinofilmového políčka se třesou tisíce Pentaxáků s baterií skvělých objektivů v šuplíkách (ať již 43mm Limited skla, nebo třeba manuálního smc Pentax-A 50mm f/1.2 a podobných pokladů). U Petnaxu lze očekávat příjemně malé tělo a doufejme i slušnou cenu (ta se jistě bude odvíjet od počtu megapixelů). A také obrovský světelný hledáček. Cokoli menšího bude zklamáním.
Ani Toshiba „neměla zcela pořádek v účetnictví“, její nepořádek měl hodnotu 1,3 miliardy dolarů a tak firma řeší, jak to srovnat. Jednou z věcí, na kterou chytré hlavy v Zemi vycházejícího slunce přišly, je odprodej divize pro vývoj a výrobu fotografických snímačů konkurenci, tedy konkrétně společnosti Sony. Kromě toho, možná také v dohledné době budou odprodány i části firmy vyrábějící medicínská zařízení a výtahovou techniku.
Toshiba přitom dělá skvělé snímače, její APS-C BSI CMOSy nalezneme kupříkladu v zrcadlovkách Nikon D5200 a Nikon D7100. Sony (sama skvělá) si tak polepší v technologiích, zkušených zaměstnancích a také v podílu na trhu, který již dnes dosahuje 40 %.
Moc toho o nové řadě SSD Transcend v době psaní těchto řádků není známo, protože firma ještě detaily nezveřejnila. Ale víme, že Transcend SSD570 jsou 2,5palcová SSD s 6,0Gbit/s SATA rozhraním, která vedle řadiče Transcend TS6500 využívají zejména SLC čipy, tedy papírově to nejlepší co se vyrábí. Trochu v rozporu s tímto je pouze tříletá záruka a tak úplně nepotěší ani kapacity: tato SSD jsou nabízena pouze v 64GB a 128GB variantě. Nicméně řadě uživatelů mohou stačit a při pohledu na životnost TLC NAND flash a představách životnosti QLC NAND flash jejich srdce zaplesá.
300Transcend dále hovoří o věcech jako ECC, wear levelingu, SMARTu, TRIMu, lepšímu řízení spotřeby s podporou režimu DevSleep a IPS (Intelligent Power Shield, kapacitně větší jištění pro zápis dat při výpadku napájení). Z rychlostí víme o maximálních sekvenčních, které dosahují až 510 MB/s při čtení, resp. až 450 MB/s při zápisu. Transcend touto řadou cílí na trhy embedded a industrial.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: