Interaktivní editor binárních dat GNU poke byl vydán ve verzi 5.0 (seznam změn).
Byla vydána verze 0.85 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Řešeno je 5 zranitelností.
Byly publikovány novinky z vývoje GIMPu. Pracuje se na novém formátu souborů. Stávající binární XCF bude nahrazen "zazipovaným XML". XCF zůstane plně podporován pouze pro načítání starých souborů.
Workshop o umělé inteligenci v Dartmouthu proběhl před 70 lety, od 18. června do 17. srpna 1956. Dvouměsíční soustředění 6–11 informatiků, iniciované Johnem McCarthym, položilo základy oboru umělé inteligence.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.1 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.2. Podrobný přehled novinek a vylepšení na Linux Kernel Newbies nebo LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna.
Debian dnes slaví 33 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
Probíhá hlasování o používání LLM při vývoji Debianu. Vývojáři Debianu mají na výběr 9 možností (návrhy A až H a žádný z nich).
Omarchy je linuxová distribuce s dlaždicovým správcem oken Hyprland. Založena je na Arch Linuxu. Vydána byla v nové major verzi 4.0.0 - The Quattro Release. Videopředstavení na YouTube. Celý desktop shell byl přepsán do Quickshellu. Přidána byla podpora pluginů.
Francouzská Ústavní rada zamítla zákaz používání sociálních sítí dětem mladším 15 let. Francouzská obdoba ústavního soudu uvedla, že opatření představuje nepřiměřený zásah do svobody projevu. Francouzský parlament zákaz schválil na konci července, začít platit měl od září. Šlo o první zákaz sociálních sítí pro děti v Evropě. Členové Ústavní rady se domnívají, že ustanovení „představuje zásah, který není přiměřený, nezbytný ani
… více »Open-source trackball Ploopy Adept má novou verzi nazvanou A+. Stále jde o symetrický desktopový trackball s šasi z 3D tiskárny a firmwarem QMK. Novinkami jsou dvojice tlačítek, jimiž půjde také otáčet, a volitelná opěrka ruky. Funkcionalita firmwaru je rozšířena o gesta, vrstvy a možnost konfigurace za běhu. Schémata a kód jsou jako obvykle na GitHubu. A+ půjde předobjednat za 99 CAD (bez dopravy a cla/DPH).
Hodně moc zajímavou slepeninu křemíkových čipů konečně uvedla na trh společnost Intel. Slibovaný Atom s FPGA čipem je zde, jmenuje se E600C a vypadá moc hezky
. Nová řada Atomů má na svém podkladu přilepeny dva čipy – prvním je běžný Atom šestistovkové řady, který doprovází větší čip, programovatelné logické pole od firma Altera.
Vzájemné spojení obou čipů zajišťuje sběrnice PCI Express, vlastní jednojádrový 45nm Atom (s HyperThreadingem) od Intelu toto rozhraní obsahuje, další volné linky pak připojují Atom ke zbytku systému, velmi pravděpodobně „čipsetu“ EG20T. Část pole Altera dostává již v Intelu naprogramování do podoby řadiče PCI Express, zbytek pole je k dispozici vývojářům řešení, která budou tyto procesory využívat.
Vzhledem k univerzálnosti produktů Altera, toto FPGA nevyjímaje, lze zbytek procesoru E600C naprogramovat prakticky na cokoli, od H.264 encoderu/decoderu přes síťovou kartu, až třeba po nějaký speciální zákaznický obvod. Řešení je nepočítaně, omezena jsou jen počtem logických bran v čipu Altera, první takové univerzální řešení nabídne firma Kontron ve formě pididestičky, kde je z Altery vyveden víceúčelový konektor. Do něj pak půjde osadit všemožné kartičky, jejichž spojení se systémem zajistí vždy správné naprogramování Altera čipu.
Ještě pár slov k Atom čipu: ten nese integrovanou grafiku GMA 600, která si poradí s MPEG-4 Part 2, MPEG 4 Part 10 (alias H.264) a WMV/VC1 videem, na to není třeba programovat Alteru, stejně tak GPU podporuje encoding MPEG-4 Part 2 a H.264 (bliže nespecifikováno). Paměťové rozhraní je DDR2, v rámci řady E600C pak v nadcházejících měsících čekejme několik modelů s frekvencemi od 0,6 po 1,3 GHz s různými takty GPU, přičemž celková spotřeba bude záviset i na Alteře. Rozhodně je toto hodně zajímavý počin, mezi podporovanými OS jsou pak vedle Windows i MeeGo 1.0 a Wind River VxWorks.
Inžové z ASRocku opět potvrzují, že jim není nic svaté, a to základní deskou P67 Transformer. Nový čipset určený pro S1155 procesory Sandy Bridge je fajnová věcička, která na rozdíl od dosavadního P55 komunikuje se zbytkem systému nikoli po PCIe 1.1, ale po PCIe 2.0, a tak dává na něj navěšeným rozhraním daleko větší potenciální propustnost.
ASRocku to asi bylo líto, a tak se rozhodli tento čipset osadit i na desku s S1156 paticí, tedy pro stávající procesory generace Nehalem. 6,0Gbps SATA či USB 3.0 na této desce tak má daleko snažší život, zejména při rostoucím počtu na ně navěšených zařízení. P67 Transformer nese dva 6,0Gbps SATA konektory a čtyři USB 3.0, pochopitelně také PCI Express ×16 slot pro grafickou kartu, GLAN, 7.1 zvukovku, čtveřici DDR3 slotů a další výbavu. Ale on už vám to Chris objasní ve videu. Deska se na trhu objeví ještě do Vánoc.
Co překvapilo mě, byla přítomnost PS/2 pro myš i klávesnici, to už se moc nevídá.
Powercolor patří mezi velké experimentátory na poli grafických karet, však je to kupříkladu snad poslední firma, která opouštěla AGP trh (byť Radeon HD 3850 AGP opravdu už za moc nestál), a tak by nemusel zrovna moc překvapit nejnovější chystaný počin, po kterém ale jistě zaplesá srdce každého hráče.
Radeon HD 6850 v provedení se zcela pasivním chlazením je pochopitelně monstrózní záležitost co do rozměrů a nepochybně si také vyžádá aspoň trochu toho pohybu vzduchu ve skříni. Však Radeon HD 6850 má TDP 127 W a to chladit zcela pasivně v nějaké uzavřené skříni jednoduše není možné. Tak či onak je chystaná karta skvělou volbou pro výkonné herní PC.
Frekvence firma zatím neprozradila, ale očekával bych referenční. Výbava konektory je poměrně standardní, dvojici DVI doplňuje HDMI a DisplayPort. Až se budete po tomto modelu rozhlížet, nese značení PowerColor Radeon HD 6850 SCS3 a nepochybně bude o něco dražší než běžné modely. Na trhu však ještě není.
Pod označením Asus Eee Note EA800 se na trhu objeví poměrně zajímavý hybrid. Asus jej oficiálně označuje jako digitální notepad kombinovaný se čtečkou elektronických knih a je jasné, že zejména jako náhrada sešitů mezi studenty je to celkem sympatická hračka. 8palcový displej rozlišuje 256 úrovní tlaku při 2540 dpi, přičemž nejde o e-ink, jak by se mohlo na první pohled zdát. Rozlišení je 1024×768, zobrazuje se 64 odstínů šedi
Přístroj pohání jakýsi blíže nespecifikovaný Linux, data lze ukládat na 4GB interní flash rozšiřitelnou až o 16GB microSDHC kartu. Vedle USB rozhraní v podobě micro konektoru nabízí i WiFi 802.11b/g (online nákup knih, jako Amazon Kindle), 2Mpix webkamerku s mikrofonem, 3,5palcový jack pro sluchátka a další. Napájení má na starosti 3 700 mAh akumulátor, který přístroj uživí až 10 hodin s WiFi a až 13 a půl hodiny bez WiFi, celková hmotnost je přijatelných 520 gramů.
Mezi podporovanými formáty Asustek zmiňuje vedle txt, PDF, ePub, MP3, JPEG, BMP, GIF a PNG také celou škálu MS Office formátů, které se v softwaru pro PC automaticky převádí do pdf. Prodávat se začne příští rok někde kolem 200 až 300 dolarů. Rozhodně jde o zajímavý koncept, který dokáže zastat úlohu čtečky knih stejně jako dalších přístrojů. Nemohu se ale zbavit dojmu, že tu již před téměř 20 lety byl. Jmenoval se Apple Newton. Eee Note EA800 má rozměry 22,24×13,9 cm a tloušťku 1,1 cm.
S TV tunery je to pod Linuxem nejen těžké, ale skoro bych řekl stále těžší, jak výrobci chrlí nové a nové modely s novými čipsety/čipy. AverMedia má tendenci se pak často chlubit věcmi zcela samozřejmými jako podporou 1080i videa u některých modelů, když takovou věc v principu zvládne daleko více karet, jejichž výrobci však nejsou tak „marketingově prozíraví“.
Netroufám si tedy takto od stolu soudit, nakolik je podpora FullHD 3D videa u TV karty záležitost marketingu, softwaru, hardwaru či kombinace těchto faktorů, faktem pouze je, že společnost AverMedia takovouto kartu uvedla na trh.
Jmenuje se Aver3D CaptureHD a podporuje jak klasické HDTV (1080i) vysílání, tak „3DTV“, taktéž až v 1080i. Vedle anténního a komponentového vstupu může nahrávat i signál z HDMI, AverMedia přímo zmiňuje podporu nahrávání z PS3 či Xbox 360, pochopitelně také videokamer ve formátech MPEG-2 a H.264.
Karta je hybridní, tedy vedle DVB-T si poradí i s analogem, a to prý kdekoli na světě (vida, tak nyní, když je to už zbytečné, to konečně jde a člověk nemusí bastlit svůj Aver TV tuner s pájkou v ruce, aby mu dodal podporu českého sterea). Softwarová výbava v podobě ovladačů a programu AVer MediaCenter 3D je dle očekávání dostupná pouze pro Windows. Pro 3D to také pochopitelně bude chtít i „3D-ready“ monitor. Aver3D CaptureHD se již zabydluje v českých e-shopech, a to za zhruba 2 200 Kč.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: