Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
O třetí generaci PCI Express sběrnice jsme si již několikrát psali, proto jen zkonstatujme, že PCI SIG vypustila finální specifikaci a výrobcům všemožných produktů tak již nic nebrání v tvorbě takových zařízení. Oproti PCI Express 2.0 je zde zrychlení opět na dvojnásobek, jedna linka umí dát až 1 GB/s (reálně bychom měli dostat „necelých“, viz dále), karty osazené v ×16 slotech pak pochopitelně 16násobek a tak by se dalo pokračovat. Jde zejména o grafické karty a mnohaportové řadiče SATA/SAS – ty dnes pro určitou propustnost často sahaly po ×4 či ×8 provedení, v případě těch větších se tak možná budou moci navrátit k ×4 (ale nabourat to mohou různé SSD či rychlé disky se SAS/SATA 6,0Gbit/s rozhraním, uvidíme).
PCI Express 3.0 odstraňuje v předchozí generaci přítomné 8/10bit kódování (jinak bychom se bavili efektivně o 20% pomalejším výkonu), místo toho používá „scrambling“ a 128/130bit kódování. Dodejme také, že rozvoj PCI Express přináší benefity i jinde, neboť jiné protokoly jsou v podstatě „převlečené PCIe“. Pro budoucí platformy s APU (AMD Fusion atd) bude mít rychlejší PCI Express význam z hlediska toku dat mezi APU a zbytkem systému.
Jestli se naplnily někdejší odhady, že PCI Express 3.0 přijde s možností napájet až 300W karty přímo ze slotu (u verze 2.0 je to 75 W), to není zatím zcela jasné (kompletní specifikace není veřejně přístupná).
Další díl skládačky jménem Fermi je na světě a z první DX11 generace je to jeden z posledních. GeForce GTX 460 SE přichází oproti standardní GTX 460 o druhý výpočetní blok (GTX 460 má jeden neaktivní, na plně aktivní GF104 s 384 CUDA jádry si počkáme, tipuju ji na název GTX 560), nemá tedy 336, ale jen 288 CUDA procesorů. Přišla také o adekvátní díl texturovacích jednotek: místo 56 má 48, pouze počet render-output jednotek zůstal na 32.
Karta tak představuje očesanou variaci na 1GB GeForce GTX 460, neboť nese stejný počet pamětí na 256bitové sběrnici. Oproti 768MB GeForce GTX 460 tak nabízí více paměti (na nižším taktu: místo 3,6 jen 3,4 GHz), ale méně výkonné GPU. Cenově jsou karty cíleny na stejnou pozici, je tak na zákazníkovi, kterou variantu zvolí. Já osobně bych v dnešní době, pokud to není vysloveně dárek „pod stromeček“, zvolil vyčkávací strategii. V prosinci se nic nestane, bude uvedena pouze GeForce GTX 570, ale GTX 560 bych čekal hned v lednu (možná hned po Novém roce na výstavě CES).
Japonská Hitachi je třetí firmou, která vypouští na trh 3TB disky. Tedy nejen je, 3TB modely doprovází i 2TB a 1TB, osazené jinými počty ploten. V rámci 3TB disků Hitachi jsou zde dva modely, 7200otáčkový Deskstar 7K3000 (značen HDS723030ALA640) a „CoolSpinový“ Deskstar 5k3000 HDS5C3030ALA630, kde terminus marketingus označuje zhruba 5900 otáček za minutu. Hitachi svým diskům dala rovnou 6,0Gbps SATA rozhraní, rychlejší má 64 MB cache, pomalejší polovinu.
Maximální udávaná rychlost činí pro 7200otáčkový disk 207 MB/s, pro pomalejší pak necelých 171 MB/s, v obou případech jistě více než dost pro typické využití (odkladiště dat). Firma se dále chlubí úspornými algoritmy pro chod disku, kdy 3TB modely neberou více než 6,8, resp. 4,8 W při činnosti. Hlučností se vejdou do 29, resp. 25 dBA, v případě Hitachi je typicky možné nastavovat AAM, takže i rychlejší model bude nejspíš možné ztišit na úrok zhoršení přístupové doby. Standardní velikost sektorů disků je 512 B.
K podpoře více než 2TB disků uvádí Hitachi následující:
Antec, jakožto asi poslední výrobce držící se „osmi mýtů o zdrojích“ dnes již mrtvé společnosti PC Power & Cooling (i když nyní koukám, že některé 80mm zdroje opět firma do nabídky zařadila), uvedla na trh tři nové zdroje. 750 a 850W nesou 135mm ventilátor, pročež, i přes 80Plus GOLD certifikaci, nejsou zas až tak zajímavé, takže si povězme o 1,2kW modelu s klasickou konstrukcí.
Antec High Current PRO HCP-1200 nese osm 12V větví, které kombinované dávají až 99A potenciál (to není špička, 1,5kW Silverstone umí 110 A, Enermax zase 104 A a tak dále), nicméně díky osmici 6+2pin PCI Express konektorů je to vhodný zdroj pro Quad SLI/CrossFire či Nvidia superComputer stroje.
Výbava zahrnuje obvyklé (v této třídě víceméně povinné) kvalitní japonské kondenzátory, Gold certifikace se také prakticky nedá dosáhnout bez DC/DC regulátorů, celkově se ale Antecu podařilo našťouchat do těla s jediným 80mm ventilátorem všechny podstatné novinky. Přesněji bych měl říci „firmě Delta Electronics“, která za návrhem tohoto zdroje ve skutečnosti stojí, ale to nehraje roli.
Server jonnyGURU již zdroj otestoval, recenzi určitě doporučuji, pokud stavíte nějakou náročnou mašinu. Výsledky v oblasti zvlnění napětí, účinnosti i hlučnosti jsou vynikající, při ceně kolem 6500 Kč bude bez problémů konkurenceschopný.
Čím tak oživit naprosto nudný trh DVD vypalovaček? Ano, v Liteonu přicházejí s dalším pokusem a tím je „necháme peklo zamrznout“. Nemožné se stalo skutečností, na trh přichází mechanika LiteOn iHAS624, která nese obě přežívající (kdo si vzpomene na LabelFlash?) „kreslící“ technologie. Jinak na ní není nic zajímavého a pokud považujete LS i LT za ptákovinky pouze prodražující jak mechaniku, tak média, není na ní zajímavého absolutně vůbec nic. Trh DVD vypalovaček je mrtvý, zajímavý zhruba jako trh 3,5palcových FDD v roce 2005 a nic na tom nezmění 24× zápis, DVD RW DL a 12×DVD-RAM (oboje se vlastně ani pořádně neobjevilo), SecurDisc, podpora CSS (fuj), LS+LT ani cokoli dalšího. Možná kdyby výrobci začali na mechaniky malovat kašpárky, tak by jim to někdo sežral…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
cena je nízká, konkurence obrovskáTo bych nazval spíše fungujícím trhem
On ten flashdisk snad kazdy nejaky ma a tak mu data nahrajete na jeho vlastni.
Zdroj za 6500,- a nema ani gumovou ci jen plastovou vyvodku na vystupnich kabelech ....
V takoveto cenove kategorii bych ocekaval zdroj bez ventilatoru a ve skrini lite z lehkych kovu.