Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Sony není jen tahounem vývoje snímacích CMOS čipů (používá i Nikon, Pentax, …), ale také inovátorem v oblasti displejů, byť sama LCD neprodává již hodně dlouho. Před pár dny oznámila velmi sympatickou novinku, které se takhle od stolu dá prorokovat slušná budoucnost. Hybrid FPA (Field-induced Photo-reactive Alignment) je technologií morálně vzešlou ze základu VA (jistě znáte PVA, MVA, cPVA), avšak s upravenou strukturou tekutých krystalů. Ty nejsou ve zcela kolmé struktuře, ale nastaveny při výrobě do drobného oblouku.
Výsledkem je, že displej Hybrid PVA nabízí nejen rychlejší odezvu (z této základní pozice se v součtu skrze jednotlivé vrstvy v buňce snadněji překlopí do jiné), ale také lepší kontrast a stabilitu podání a konečně také tato technologie zkracuje dobu potřebnou k výrobě displeje ve srovnání s VA. Díky kombinaci kolmého uspořádání krystalů na „jedné straně“ buněk a dřívějším panelům FPA podobné „šikmé“ na straně druhé také Hybrid FPA dává lepší bílou i černou barvu – a ta druhá jmenovaná je hlavním nešvarem většiny v současné době používaných technologií, pokud se nebavíme o drahých LCD.
V laboratorních podmínkách v současné době dosahuje Sony s tímto typem displeje odezvy menší než 3 ms (zrychlení zaznamenala primárně „fall“ odezva, o „rise“ se Sony nezmiňuje), takže s ní mlze teoreticky zobrazovat až 333Hz obraz (což lze vyložit také jako dostatečnou rezervu pro 120Hz stereo 3D zobrazení – tedy 240 snímků za vteřinu). S novým displejem se Sony chlubila na proběhlé akci IDW 2010 (International Display Workshops) v japonské Fukuoce, nicméně tisková zpráva nezmiňuje, jak rychle se bude případně dostávat do zařízení, ani ve kterých jej nakonec nalezneme.
Možná jste v tomto dílu již očekávali pár slov o čerstvě uvedené GeForce GTX 570, ale vydržte ještě do příštího dílu. Karta sice již byla uvedena, ale teprve před pár dny, nikoli minulý týden. Vynahradím vám to alespoň zajímavou GeForce GTX 580 od InnoVision. Její model Inno3D GTX 580 Ichill Black Edition dostal totiž do vínku vodní chlazení a ne ledajaké. Obvyklá výbava pouze vodním blokem a fitinkami je zde povýšena na kompletní uzavřený vodní okruh včetně čerpadla a radiátoru s ventilátorem. Vše je provedeno tak, aby bylo možno osadit více karet hned vedle sebe, QuadSLI na vodě tedy nic nebrání .
Co se týče taktů, tak ty zatím oznámeny nebyly, ale vzhledem k tomu, že Zotac již představil GeForce GTX 580 s 815MHz GPU, tipuji, že na této kartě půjde bez problémů možná i 850 MHz (základem je 772 MHz). Z fotografií plyne, že napájení zajišťuje standardní výbava 6+8pin konektory, karta tak má teoreticky k dispozici s ohledem na TDP 244 W, nějakých 56 W rezervy pro zvýšený odběr, samozřejmě za předpokladu, že to utáhnou napájecí obvody a bude „adekvátně nakládáno“ s OCP ochranou, která u GTX 580 znemožňuje jít za nastavené specifikace co se odběru týče. Na trhu se Inno3D GTX 580 Ichill Black Edition objeví v průběhu tohoto měsíce.
Druhou grafikou je již nový kousek, ale nejde o herní hi-end, nýbrž low-endové Quadro. Model NVS 300 nese jednoduché GPU s pouze 16 CUDA procesory, je tedy profi obdobou GeForce G210 či podobných dřívějších karet. Nabízí dvojici výstupů realizovanou jedním DMS59 konektorem, pro nějž jsou v balení k dispozici redukce na DisplayPort, DVI a VGA. Na DVI je omezení na 1920×1200/výstup, DisplayPorty si poradí i s 2560×1600 a VGA již tradičně končí na 2048×1536.
Jako snad všechna Quadra, je i toto stavěno na lépe vyvedených GPU z waferů, NVS 300 si tedy nevezme za běhu více než 17,5 Wattu. Vedle PCI Express ×16 varianty pak přichází na trh i ta pro PCI Express ×1, jinak tento model nese 512 MB 64bit DDR3 a jeho cenu lze očekávat někde mezi 2500 až 3000 Kč. Chlazení je pochopitelně pasivní.
Není to tak dávno, co jsme si tady povídali o budoucnosti paměťových karet formátu Secure Digital. Ta je v tuto chvíli jasně „nalajnována“ generací SDXC se souborovým systémem exFAT a nutno si přiznat, že formátu SD se dostává stále větší pozornosti. I rychlostně si vede velice slušně a tam kde ještě před pár lety výrobci sahali po CF, nyní volí SD. Asi špičkou v tomto je Pentax s jeho středoformátovou zrcadlovkou 645D, která nese dva sloty pro SD karty. Nicméně CompactFlash se v žádném případě nevzdává a hodlá si nadále držet pozici nejrychlejšího formátu pro profesionály.
CompactFlash Assiociation nyní schválila novou verzi specifikace, která zvyšuje potenciální rychlost těchto paměťových karet až na 1113× single-speed CD, tedy až na 167 MB/s. Na tuto hodnotu budou schopny dosáhnout systémy podporující UDMA Mode 7 komunikaci, dále tato verze standardu definuje nové metody správy flash pamětí, které jsou efektivnější než dosavadní a zahrnují i podporu Trim. Obecně pak CF karty této generace budou mít garantován větší rozsah pracovních teplot v případě karet, u nichž se výrobce rozhodne pro „odolnou verzi“.
Do vzdálenější budoucnosti pak hledí iniciativa vzešlá od předních výrobců a podporovatelů CF standardu firem Nikon, SanDisk a Sony. Jestli projde, to je zatím otázka, nicméně jednalo by se o malou revoluci. Dosavadní CF karty jedou stále na ATA protokolech s paralelním přenosem, navrhovaná změna přichází s přechodem na technologii PCI Express a sériový přenos dat. Teoretickým maximem by pak v první verzi mělo být 500 MB/s, což je jen tak mezi řečí rychlost jedné PCI Express linky ve verzi 3.0. Každopádně by to usnadnilo implementaci čteček do notebooků a použití moderních řadičů bez složitých úprav, neboť karty by mohly být teoreticky připojovány přímo na rozhraní PCI Express, které je součástí všech současných procesorů (minimálně na platformě x86).
S rychlostí samozřejmě poroste i kapacita, takže zatímco nyní máme na trhu 128GB CF karty, nová specifikace počítá až se dvěma terabajty. Co mě osobně překvapilo, je fakt, že návrhu této specifikace se vedle SanDisku, jakožto výrobce paměťových karet, účastní pouze Nikon a Sony (oba tahouni v počtu Mpixelů na full-frame snímači, aktuálně 24,6 Mpix, výhledově 30+ Mpix), ale není zde Canon, ani borci ze středoformátového světa (Hasselblad, Phase One, Mamiya).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
K těm CF kartám mám několik dotazů resp. matoucích připomínek
Jednak už nějakou dobu existuje standard CFast, kde elektrickým rozhraním je SATA:
http://www.hsc-us.com/pdf/Evolution_of_cf_whitepaper.pdf
http://compactflash.org/specifications/
Druhak, ohledně PCI-e: dodnes není jasné, jak mají fungovat SSDčka s konektorem "MiniPCI-e". Je to SATA, nebo PCI-e? Našel jsem zmínky, které by nasvědčovaly té či oné variantě. Možná se používá oboje...
Pokud by se SSDčko připojovalo skutečně přes PCI-e (jako že PCI-e by byla v odpojitelném mechanickém konektoru), jak by vlastně SSDčko vypadalo na PCI sběrnici? Jako SATA řadič? AHCI? Nebo nějaké obecné zařízení, které by pracovalo s nějakým multiplexem skrz MMIO okno? Jak s ovladači? Dodával by se k tomu SSDčku ovladač pro různé operační systémy? (= docela bordel.) Nebo by ta věc byla natolik standardizovaná, že by se na to chytil některý stávající ovladač? Třeba AHCI podle "PCI device class"? A jak s hot-swapem? Jasně, PCI-e v principu s hot-swapem počítá... ale jak by se na to tvářily různé operační systémy? Třeba v Linuxu je PCI/PCI-e hot-swap compile-time option kernelu. Hmm... neslo by si to ssebou EFI option ROM, která by se připojila za jízdy?
BTW, 500 MBps full duplex má 1 lane PCI-e 2.0 (3.0 má tuším 1 GBps).
(1 gb značky Tesco za 6 kč kus
1GB za 6Kc? Kde se to da sehnat? To bych taky bral.
Je hezké, že SDHC je jen otázkou softwaru, a že každé Linuxové zařízení se SD slotem nyní umí i SDHC.Toshiba Satellite u300-13u, interní čtečka, Fedora 13, testováno s MicroSDHC v SD adaptéru... tvé tvrzení nepotvrzeno.
Hm. Kdyz muj eos350D (ktery z financnich duvodu nepovazuji za starya nove modely neumi nic, co by mi vyslovne chybelo ) konci na 8GB, necekam, ze by me starsi pristroje (G6,treba) toto dokazaly (nezkousel sem).
Upřímně řečeno, je vůbec o co stát? Moje 400D by možná víc i zvládla, ale největší kartu mám 8GB a i tu mám vlastně jen proto, že jsem letos v létě menší SanDisk Extreme III prostě nesehnal. Ale jedna fotka má asi 10 MB a představa, že bych v případě problému přišel o 1600 (nebo ještě víc) snímků na jedné kartě, mne ani trochu neláká. Nemluvě o tom, že tolik jsem jich stejně během žádné akce (včetně dvoutýdenní dovolené) neudělal.
Add SD karty: odesly mi asi 3, nejrychleji A-DATA (chyba, ze jsem ji koupil) Add CF karty: funguji zatim vsechny - od historicke 128MB po SandDisk Extreme III Od tech dob pouzivam radeji micro sd(hc) + adapter na SD
Od tech dob pouzivam radeji micro sd(hc) + adapter na SDA tím si pomůžeš jak?
Co mě osobně překvapilo, je fakt, že návrhu této specifikace se vedle SanDisku, jakožto výrobce paměťových karet, účastní pouze Nikon a Sony … ale není zde Canon
Normálně bych tomu asi nepřikládal velkou váhu, ale v kombinaci s SD slotem v 60D to nezní moc povzbudivě. Nicméně budu dál doufat, že je to jen příznak celkové degradace 60D oproti 50D a ne předzvěst kompletního přechodu Canonu na SD.