Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Monstrózní platforma procesorů Sandy Bridge-E v patici LGA2011 a čipsetů X79 se nám pomalu blíží. Na posledním IDF se celá řada výrobců pochlubila se svými deskami. Potvrzuje se také informace, že Intel dá těmto hi-endovým procesorům s vysokým TDP do vínku chladič s uzavřeným vodním okruhem (jako volitelné příslušenství).
Desky vypadají vskutku famózně, osmice DIMM slotů pro až 64 GB paměti, hromada slotů a konektorů, silné napájecí obvody. Zkrátka z každého kousku PCB čpí snaha urvat si co nejvíc peněz u lidí, kteří chtějí nejvyšší možnou výbavu a nevadí jim zaplatit vysokou cenu za CPU i desku. Tak se zatím pokochejte, Sandy Bridge-E se sice pomalu blíží, ale ještě tu není.
AMD má pravděpodobně v adaptaci 28nm výrobního procesu menší potíže než Nvidia, neboť na rozdíl od ní již ve dnech minulých ukázala v akci své, pravda spíše lowendové 28nm GPU. Představené GPU není žádný obr pro hi-end grafiky, GPU je z nižšího segmentu a navíc určené pro mobilní segment, takže kromě jiného lze předpokládat, že jde o verzi běžící na nějakých „konzervativnějších“ taktech, ale AMD je na další informace velmi skoupá. Nevíme tak ani, zdali jde stále o architekturu VLIW4 známou z Radeonů HD 6900, nebo již nově chystanou GCN (Graphics Core Next), každopádně čip je plně funkční, běhají na něm hry pro DirectX 11 a to bylo hlavním sdělením demonstrace na akci AMD Fusion Zone Cocktail Reception. Podle dostupných informací a fotografie má čip velikost zhruba 130 mm² a nese 128bitovou paměťovou sběrnici.
Momentálně bohužel stále není jasné, kdy generace Radeonů HD 7000 stavějících na 28nm čipech přijde na trh. Můžeme doufat, že předvánoční trh již nějaké karty přinese, a to jak od AMD, tak od Nvidie, ale buďme realisté a s hlediska bezproblémové dostupnosti počítejme spíše až s rokem příštím.
Nvidia v posledních týdnech značně překopala své dosavadní plány kolem platformy Tegra. Věci jsou jasné až do vydání nejbližšího SoC Tegra 3 „Kal-El“ stavějícího zpočátku na konzervativní 40nm výrobě u TSMC. To je zpoždění dané tchajwanskou TSMC, teprve až v příštím roce přijde původně plánovaná 28nm Tegra 3, nyní tedy značená jako „Kal-El+“. Lze očekávat, že hardwarově se nebude nijak významně lišit od 40nm verze, samozřejmě můžeme očekávat cokoli od nižší spotřeby po vyšší takty/výkon, případně kombinaci těchto faktorů podle toho, kam všude budou chtít partneři tyto SoC osazovat.
Následný čip „Wayne“ (v tuto chvíli bych se jej zdráhal označit za Tegru 4) se tedy posouvá až na přelom let 2012 a 2013. Tento čip bude vyšší varianta určená pro větší zařízení, těm menším jako třeba smartphonům a jiným Windows Phone zařízením bude určena verze „Grey“.
Jinak Wayne jako takový by měl nabídnout dvojnásobný výkon oproti předchozí generaci. Grey zase bude nastupovat po smartphonové variaci na Tegru 3 známé jako „AP30“. Cokoli dalšího se do aktuálních plánů nevejde, TSMC to zkrátka Nvidi nijak neusnadňuje, zejména ne od té chvíle, co má do jejích 28nm továren dveře dokořán sám Apple.
Poslední slajd jasně říká, proč Nvidia tolik na Tegru tlačí. Můžete to brát trochu jak vizionářství či správný odhad, ale je fakt, že cílení společnosti na ultramobilní segment se do budoucna asi hodně vyplatí, protože tento trh velmi poroste. Nvidia nutně potřebuje uspět na jiných trzích, protože samotná GPU ji neuživí a z čipsetů/integrovaných grafik ji vytlačili oba hlavní výrobci, Intel i AMD.
Dalším, kdo se zařadil do klubu 80Plus Platinum, je Thermaltake. Jeho zdroj Toughpower XT Platinum 1275W umí vedle v názvu uvedeného dlouhodobého výkonu špičkově až 1 375 W. Výrobce poměrně zajímavě zacvičil s 12V částí, tak je rozdělena do dvou větví po 45, resp. 64 A, téměř celý výkon zdroje tak může putovat do 12V části. Grafické karty mají přímou podporu v podobě dvou 8pin a šesti 6+2pin konektorů, konektorů SATA/Molex je zde 16/6 a nechybí samozřejmě ani FDD a napájení desky.
Jak je u Thermaltake v této třídě zvykem, chlazení zajišťuje 140mm ventilátor, zde regulovaný poměrně inteligentně: do 40 % výkonu je zcela vypnutý, takto účinný zdroj se umí chladit zcela pasivně. Teprve poté začne pomalu roztáčet lopatky a i při maximálních je stále pod 1000 ot/min. Konstrukčně to každopádně nevypadá nejhůř, na nějaké testy si ale počkejme.
SanDisk kromě jiného ztrestává nově uvedenými produkty jistý skluz za některými konkurenty. Nejprve pár slov k nové kartě 64GB SDXC s rozhraním UHS-I. Ta je z rodiny Extreme Pro a SanDisk u ní slibuje čtení až 95 MB/s a zápis až 90 MB/s, karta se tak řadí mezi vůbec nejrychlejší modely na světě. Cena také stojí za to, 500 dolarů není zrovna málo. V případě, že ale potřebujete něco superrychlého a kapacita není tak stěžejní, jsou zde 32, 16 i 8GB varianty téhož, ty již pochopitelně užijete i v zařízeních, jejich podpora končí na úrovni SDHC.
U SDXC ještě zůstaneme, další novinkou je totiž 64GB microSDXC kartička, která si u SanDisku troufá na 30MB/s čtení, bohužel bez uvedení rychlosti zápisu.
Poslední novinkou je výsledek spolupráce s Eye-Fi, kdy SanDisk uvádí na trh vlastní karty Eye-Fi SDHC, které nabídne v kapacitách 4 a 8 GB (ani Eye-Fi sama, ani konkurenční Toshiba s FlashAir výše nejdou), s rychlostí Class 4 a konečně rozhraním WiFi 802.11n. Ceny ani dosah bezdrátového spojení SanDisk neuvádí.
Nejen Sandy Bridge-E se to hemžilo na posledním IDF, Intel předvedl i neprodukční verzi stroje se dvěma Xeony a hlavně osmi kartami Knights Ferry, tedy druhou generací projektu Larrabee. Nepředvádělo se nic jiného než raytracingové demo hry Wolfenstein, které osmice karet a dvou šestijádrových Xeonů doprovázených 24 GB DDR3 stíhala svým výkonem 7 TFLOPS renderovat v 1920×1080.
Karty Knights Ferry nesou aktuálně 32 CPU jader běžících na 1,2 GHz a společnou 8 MB L2 cache. Podporují 8násobný Hyperthreading, použitému stroji tedy tyto karty dávaly k dispozici celkem 1024 výpočetních vláken. Grafické paměti zde bylo celkem 8×2GB GDDR5. Nic, co byste chtěli živit doma skrze vlastní elektroměr. Larrabee zamíří na trh až s 22nm výrobním procesem, stávající generace Knights Ferry není komerčně použitelná.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: