Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po dokončení vývoje a následném rozjezdu výroby pokročilých 16nm MLC NAND flash čipů ohlásil americký Micron též rozjezd výroby TLC čipů na bázi stejné výrobní technologie. Ty se oproti MLC vyznačují pochopitelně tím, že jedna elementární adresovatelná paměťová buňka nenese dva, ale tři bity informace. Čipy tak umí nabídnout danou kapacitu levněji než MLC (nebo dokonce SLC) - plocha TLC čipu je oproti MLC menší o 28 %, ale za cenu nižší celkové životnosti zápisu dat.
Ani TLC není konečná, Micron dále dokončuje vývoj 16nm TLC 3D NAND flash čipů, to ale ještě nějakou dobu potrvá. Pokud vše půjde podle plánů, tak bychom se těchto vrstvených čipů měli dočkat v průběhu příštího roku.
Vedle nejnovějších 16nm NAND flash čipů Micron jsou na trhu též 15nm čipy od Toshiby/SanDisku. Je jedině pochopitelné, že prvním, kdo je ve svých SSD nasazuje, je právě americký SanDisk. Řada SSD Z400s nabízí kapacity 32, 64, 128 a 256 GB. Parametry SSD jsou poněkud nižší, sami můžete v tabulce vidět, že i nejvyšší model udává rychlost zápisu „pouze“ 330 MB/s, přičemž ten nejmenší s méně čipy dokonce jen 45 MB/s, což je de facto hluboko pod průměrem i dnešních HDD. Navíc jsou udávány poměrně nízké hodnoty garantovaných hodnot zápisu dat, které pro nejvyšší model znamenají, že SanDisk zaručuje jen 281 kompletních přepsání tohoto SSD. Trochu málo, snad je to jen nějaký (dočasný) nonsens a nebudou takováto čísla typická pro SSD s 15nm NAND flash čipy Toshiba/SanDisk.
Ještě nikdy jsem v této souvislosti nepoužil ten provařený trapný vtip, takže: i s malým kašpárkem jde udělat velké divadlo a o M.2 SSD to platí jednoznačně. Zejména pokud mají k dispozici veškerou možnou konektivitu, tedy čtyři PCI Express 3.0 linky. Pak SSD jako to, které předvedla Team Group na Computexu, ukazují úctyhodné rychlosti. Jeho nejvyšší 512GB model z řady TM8FP7 vybavený řadičem s podporou rozhraní NVM Express (dle neoficiálních informací) a vybavený MLC čipy Toshiba dosahuje rychlostí až 2 500 MB/s při čtení a až 720 MB/s při zápisu. I nejnižší model této řady, s kapacitou 128 GB umí rychlost čtení 2,3 GB/s a zápisu 380 MB/s, což ukazuje jak propustnost při čtení, tak skutečnost, že nejnižší kapacity tvořené jedním či dvěma NAND flash čipy budou v M.2/PCIe3 provedení ve srovnání s kapacitně nejvyššími modely ukazovat daleko rozevřenější nůžky, než by tomu bylo u rychlostně značně limitovaného 6,0Gbps SATA.
Rozdíl mezi M.2 SSD s řadičem podporujícím NVM Express a zastrčeným ve slotu s plnohodnotnými 4 linkami typu PCI Express 3.0 s celkovou propustností 32 Gbps a SSD přímo v PCI Express 3.0 slotu s patřičným počtem linek, je víceméně nepodstatný. Architektonicky jde o totéž, jen fyzické provedení se liší a krásně to dokazuje srovnání Team Group s PCI Express SSD kartou G.Skill Phoenix Blade PCIe Gen 3.0 SSD, která - kdo ví - možná pod kapotou nese M.2 kartičku na adaptéru pro PCI Express ×4 slot. G.Skill dosahuje rychlosti čtení v sekvenčních přenosech až 2 600 MB/s, zápis je výživnější, až 1 400 MB/s, však také G.Skill nabízí čipově dvojnásobnou kapacitu 960 GB (tvořenou celkově 1024 GB kapacity) - srovnejte s 512GB Team Group M.2 a jeho rychlostí zápisu 720 MB/s. Zde však známe i IOPS, které pro náhodné 4k bloky při čtení/zápisu činí 300 000 / 200 000. G.Skill hodlá tuhle SSD řadu postavit proti modelům typu Intel SSD 750. Použitý SSD řadič je Phison PS5007-E7.
Hodně zajímavou věcí budou díky propustnosti nejnovějšího USB 3.1 externí flashové disky, konkrétně ty typu SSD. SanDisk jeden takový typ pro USB 3.1 s konektory typu A i C na Computexu ukázal. Rychlosti dosahující až 850 MB/s překonávají vše, co může nabídnout standardní 6,0Gbps SATA rozhraní. SanDisk Extreme 900 Portable SSD je nabízen v kapacitách 480, 960 a 1920 GB, přičemž jde o krabičku o rozměrech 75, 69 × 75,69 × 10,67 mm. Ceny za uvedené kapacity jsou stanoveny na 400, 600, resp. 1 000 dolarů.
Zdá se, že pomalu končí éra, kdy drtivá většina SSD nesla podřadné řadiče typu SandForce SF-2281, které víceméně lhaly ve svých papírových parametrech. I levný výrobce ADATA postupně nahrazuje řadiče i u nižších modelů a tento trend se v roce 2015 i 2016 u něj prohloubí.
Takže ADATA kupříkladu chystá dvě řady klasických 6,0Gbps SATA SSD. Řada SP550 bude stavět na řadiči SM2256 od Silicon Motion, který již je připraven i pro 16nm TLC NAND Flash čipy Micron, řada SP560 bude stavět na řadiči Marvell Dean. Dále ADATA představila koncept velmi netradičního a o to zajímavějšího SSD pro PCI Express 3.0 ×1 s řadičem Marvell Artemis2, který bude umět rychlosti až 1 GB/s a kromě toho firma ukázala na Computexu SSD pro PCI Express 3.0 ×4, která s řadičem Marvell Eldora mají dosahovat rychlostí sekvenčního přenosu dokonce až 3 000 MB/s. Na PCI Express 3.0 SSD ADATA též nasadí TLC NAND flash čipy a přinese podporu NVM Express.
Na závěr si představme spíše zajímavost než masový produkt. SSD Fixstars SSD-6000M totiž ve standardním 2,5palcovém šasi s výškou 9,5mm nabízí kapacitu brutálních 6 TB a je tak schopné i v tomto parametru celkem statečně konkurovat většině moderních HDD (8TB a 10TB SMR HDD pomiňme). Fixstars tuto kapacitu utvořil [pdf] za pomoci mnoha 15nm NAND flash čipů, tedy toho nejnovějšího, co Toshiba vyrábí a u čeho lze předpokládat, že ani po navrstvení více PCB do těla SSD nebude docházet k přehřívání čipů. Jinak rychlosti nemají i přes svůj obrovský potenciál (na takovou kapacitu z tolika čipů by bylo limitujícím i ono 4linkové PCI Express 3.0 rozhraní) šanci prolomit meze dané 6,0Gbps rozhraním, takže výrobce udává čtení rychlostí až 540 MB/s a zápisu až 520 MB/s. Spotřeba 6TB SSD za běhu bude do 6 W, v klidu do 3 W - což je sice lepší než HDD, ale je to možná i o 1 řád více než umí dnešní SSD běžných kapacit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
SSD Fixstars SSD-6000M totiž ve standardním 2,5palcovém šasi s výškou 9,5mm nabízí kapacitu brutálních 6 TB a je tak schopné i v tomto parametru celkem statečně konkurovat většině moderních HDD6TB 2.5" disk není. Největší jsou snad 2TB.
SSD Fixstars SSD-6000M totiž ve standardním 2,5palcovém šasi s výškou 9,5mm nabízí kapacitu brutálních 6 TB a je tak schopné i v tomto parametru celkem statečně konkurovat většině moderních HDDAle ta cena :)