Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Zatímco některé Ultrabooky první generace nesly ještě stále klasický pevný disk a jiné již SSD napájené přímo na základní desce celého stroje, další generace toto budou sjednocovat. Za vším hledejme přetrvávající snahu Intelu uzmout s Utlrabooky co nejvíce Macbookům Air, přičemž je potřeba je učinit ještě více atraktivními.
A atraktivitu dle informací z Ultrabook Ecosystem Symposium v roce 2013 mají zvýšit nové typy SSD. Intel totiž potřebuje dostat co nejvyšší kapacity SSD do co nejmenšího prosotoru a tomu zkrátka stávající form factory (v čele s 2,5palcovým a 1,8palcovým HDD formátem) nevyhovují a onboard SSD zase mnozí zákazníci vnímají pokud ne jen jako omezující, tak přímo jako „kurvítko“. Je potřeba mít výměnný systém, který zabere minimum místa a přitom umožní osadit dostatek čipů pro vysoké kapacity.
Základ nového formátu vychází z mSATA SSD, pro něž jsou konektory již na mnoha základních deskách v desktopech. Intel to zatím nazývá pojmem Next Generation Form Factor (NGFF), přičemž systém řeší současný limit v podobě malého počtu flashových čipů, které se na malý tišťáček vejdou (4 až 5). Pokud chce firma jít za 512GB hranici, je potřeba počet čipů navýšit. NGFF tak zkombinuje formát mSATA s možností použití flash čipů na obou stranách PCB daného SSD. Předběžné návrhy specifikací zachovávají rozměry pro tloušťku a šířku produktu, délka se bude odvíjet dle počtu čipů, konkrétně v návrhu zaznívá 20, 42, 60, 80 a 120 milimetrů, přičemž obě krajní možnosti mají menší šanci na to, že budou součástí výsledné specifikace.
Každopádně tímto Intel a jeho partneři sdělují mimo jiné i následující: pokud ne příští rok, tak jistě nejpozději ten přespříští (myšleno ve velkém, nikoli drahé první vlaštovky) se dočkáme Ultrabooků s např. 768GB či 1TB(+) SSD. Až 768GB SSD je přitom nejvyšší velikost úložiště v nových Macboocích Pro s 2880×1800 displejem.
K tomuto nadpisu se snad sluší na úvod jedna poznámka: a koho to vlastně zajímá? Radeon HD 7970, resp. jeho současné GHz a OC edice, jsou tak výkonné modely, že uvedení duálního Radeonu HD 7990 je jen otázka prestiže, neboť Nvidia svůj duální model (GeForce GTX 690) již má.
Nicméně k věci: AMD Radeon HD 7990 nabírá další zpoždění a podle všeho by měl dostat nové, přepracované PCB. Jisté je, že pokud bude uveden, bude zakládat na čipech z GHz edice, které jsou o něco vyladěnější, ale nevíme, zdali se stále nečeká na dodávky PCI Express 3.0 můstků (pár týdnů stará informace říkala, že PLX podcenila poptávku a nestíhá vůbec vyrábět). Radeon HD 7990 zkrátka nepřijde dříve než na podzim a kdo ví, jestli toto vůbec bude mít smysl.
Osobně bych byl rád, kdyby se na nesmyslné „poměřování pindíků“ s Nvidií vykašlali a raději soustředili síly na generaci Radeonů HD 8000, aby opět stihli uvést své produkty co nejdříve. Plýtvat výrobními kapacitami i časem inženýrů na vývoj a výrobu něčeho, co se jen blýskne v recenzích, koupí si to pár geeků a pár týdnů nato bude karta beztak morálně zastaralá, je zbytečné. Ostatně pokud něco v linuxových ovladačích od výrobců GPU drhne častěji a déle než cokoli jiného, pak jsou to záležitosti kolem podpory vícečipových grafik.
Společnost MSI s každou další generací o něco více vylaďuje svoji napájecí kaskádu a chlazení a nejinak je tomu i u nové GeForce GTX 680 Twin Frozr III, která jde na trh ve standardním a OC provedení.
Zajímavá je hlavně MSI GeForce GTX 680 OC 4GB, která dostala do vínku i dvojnásobek obvyklého množství paměti, tedy 4 GB. Její jádro šlape na základních 1 058 MHz (s GPU Boost tedy typicky zhruba 1 124 MHz), paměti pak běží na klasických 6,008 GHz. TDP přitom nijak zvlášť nevybočuje: 195 W, ale to se samozřejmě týká výchozích frekvencí.
Karta pochopitelně podporuje i takty vyšší, použité firemní chlazení jistě slibuje další OC potenciál, který bude limitován jen schopností vašeho zdroje a jeho ampérových dodávek po 2×6pin napájení (zde tedy ani OC model nevybočuje od referenční karty). Z výstupů se pak sluší zmínit kombinaci dvou dual-link DVI (jeden univerzální I, druhý digitální D), HDMI a Displayport.
Minimálně do uvedení příští generace GPU je toto jedna z nejvýkonnějších jednočipových grafik pro Linux, FreeBSD či Solaris, pokud jste ochotni akceptovat uzavřený ovladač výrobce.
Podle všeho se nám blíží další zajímavý moment, jeden z těch světlých v EU byrokratické mašinérii. Evropská komise totiž oznámila, že se chystá prověřit údajný cenový kartel několika výrobců optických mechanik, který měl stát za zbytečně vysokými cenami těchto produktů a tudíž tak poškozovat evropské zákazníky a právní normy EU.
Evropská komise již informovala 13 výrobců CD a DVD mechanik (no, když se tak podívám do e-shopů, tak jich snad ani 13 nenapočítám, takže předběžně: jde prostě o všechny ), že bude zkoumat svůj prvotní dojem, že tito výrobci měli spolu uzavřen celosvětový cenový kartel.
S ohledem na to, jak radikálně klesají náklady na výrobu optických mechanik (už dávno to není 20 čipů na více PCB, ale třeba i jen jeden čip na pidi-PCB, nemluvě o nižší reálné životnosti používaných laserových diod), ceny se ne a ne hnout dolů – u DVD vypalovačky jsou všechny značky vzácně shodně zakotveny někde kolem pětistovky. A to je právě podezřelé.
Tak uvidíme, s čím nakonec bruselští úředníci přijdou.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Já mám tedy zajímavé zkušenosti i s dražšími optickými médii.Asi tak nějak. Šance, že přečtu 10 let stará vypalované média, je v případě těch levnějších prakticky nulová, v případě oněch úžasných "archivních" tak půl na půl. Technologie k hovnu.
Neznám lepší zařízení pro zálohování důležitých dokumentů, zdrojáků atd.Když pominu nahrávat to někam na net a spol., tak lepší než optické disky je zálohovat na druhý HDD. Vyjde to levněji, líp se s tím pracuje, životnost je přibližně stejná...
Jidlo mi dnes drahe opravdu neprijdeTak zajeď k soudruhům do Německa. Nakoupíš podstatně levněji a přitom nebudeš žrát odpadky.
Upřímně řečeno mám dost problém se neuchýlit k ironii a nenapsat, že "ano, trh stanoví ceny vždycky nejlépe, protože má k dispozici léty ověřené prostředky typu kartel".No vždyť, viz naši mobilní operátoři. To je trh jak vyšitý.
cena toho plastu a plechu co to drzi pohromade se asi s casem moc nemeniMění, poslední mechanika je lehká jako peříčko a to je jen tak 3 roky mladší než předposlední (ovšem když to porovnám s ~1x CD-ROMkou...). Nicméně 500 za mechaniku není zas tak hrozný (jediný problém je životnost laseru). Horší je cena za HDD na tu by se měli podívat.