Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.
Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Umělec a designer Rocky Bergen má na svých stránkách volně ke stažení papírové modely počítačů Amiga 500, Amstrad CPC 464, Apple II a dalších. Čtenáři AbcLinuxu na ně jistě dokážou dostat i Linux. :-)
OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla ukončuje program ověřených doplňků. Na server s doplňky addons.mozilla.org může svůj doplněk pro Firefox nahrát jakýkoliv vývojář, stačí k tomu účet Firefoxu. Po automatické kontrole (a případně na jejím základě následující ruční kontrole) je doplněk zveřejněn uživatelům. Nejpoužívanější doplňky, které splňují určité standardy, Mozilla na serveru označuje jako doporučené, a na to chtěla navázat
… více »Trh herních konzolí mají mezi sebou rozdělený tři hlavní hráči. Společnost Microsoft se svou herní konzolí Xbox 360, společnost Sony s herní konzolí PlayStation 3 a společnost Nintendo s herní konzolí Wii. Ke konzolím lze připojit celou škálu různých ovladačů. Hráči už ale nechtějí být omezováni dráty (samozřejmě jsou i výjimky), nechtějí u her jenom sedět a mačkat různá tlačítka na gamepadech. Chtějí se při hraní her hýbat, skákat, tancovat. To jim umožňují různá bezdrátová zařízení se senzory pohybu. Nintendo nabízí Wii Remote Plus. Sony nabízí PlayStation Move a PlayStation Eye. Co nabízí Microsoft?
V červnu 2009 byl na herním veletrhu E3 (Electronic Entertainment Expo) Microsoftem oficiálně představen projekt s krycím názvem Natal (Project Natal). Cílem projektu bylo umožnit hráčům zbavit se všech možných ovladačů a tlačítek. Ke hraní her musí stačit vlastní tělo a hlas.
Výsledek projektu Natal, zařízení Kinect, se dostalo uživatelům do rukou o rok později. V USA se Kinect začal prodávat 4. listopadu 2010. V Evropě 10. listopadu, v Austrálii 18. listopadu a v Japonsku 20. listopadu 2010. Za prvních 60 dnů se prodalo 8 miliónů Kinectů. Kinect se tak stal nejrychleji prodávaným produktem v oblasti spotřební elektroniky a byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.
V den uvedení Kinectu na americký trh zveřejnil server iFixit jeho kompletní rozborku.
Další rozborka i s videem vysvětlujícím principy je k dispozici například na stránkách magazínu Technology Review.
Kinect obsahuje kameru (B) v rozlišení 640 x 480 bodů, kterou lze použít také jako klasickou barevnou webkameru. K detekci vzdáleností objektů od Kinectu slouží infračervený vysílač a snímač (A). K snímaní zvuku slouží 4 mikrofony (E). Pomocí motorku (D) se Kinect dokáže naklánět. O zpracování informací ze všech senzorů se stará čip od společnosti PrimeSense (C).
Stejně, jako se server iFixit rozhodl v den uvedení Kinectu na americký trh zveřejnit jeho rozborku, se společnost Adafruit Industries rozhodla, že podpoří vývoj svobodného ovladače pro Kinect. Vyhlásila soutěž o 2000 USD. Vítězem se stane ten, kdo jako první zveřejní zdrojové kódy ovladače pro Kinect pod svobodnou licencí a vytvoří aplikaci, která bude v jednom okně zobrazovat standardní video v rozlišení 640 x 480 bodů získané z Kinectu a ve druhém okně video zobrazující hloubková data, tj. vzdálenost jednotlivých objektů od Kinectu. Poté, co Microsoft začal protestovat a hrozit žalobami, byla částka zvýšena na 3000 USD.
Héctor Martín Cantero si koupil jednu z prvních krabic s Kinectem v den jeho uvedení na evropský trh, tj. 10. listopadu 2010. Po pouhých třech hodinách po otevření krabice a připojení Kinectu k počítači zveřejnil zdrojové kódy knihovny libfreenect a video, kde pod Linuxem spouští požadovanou aplikaci.
Soutěž vyhrál. Společnost Adafruit Industries navíc věnovala 2000 USD organizaci Electronic Frontier Foundation (EFF), na kterou by se v případném soudním sporu s Microsoftem mohla obrátit.
Zdrojové kódy byly následné přemístěny ze stránek autora na GitHub. Vznikl projekt OpenKinect, jehož současným primárním cílem je další rozvoj svobodné knihovny libfreenect.
Microsoft během týdne otočil o 180 stupňů a 19. listopadu 2010 v pořadu Science Friday ústy Alexe Kipmana a Shannon Loftisové prohlásil, že Kinect nebyl chráněn úmyslně a že Microsoft je nadšen novými možnostmi využití Kinectu.
Další soutěž byla vyhlášena hned 11. listopadu 2010 a trvala do 31. prosince 2010. Matt Cutts slíbil po 1000 USD dvěma výhercům. Za nejvíce „cool“ svobodnou aplikaci nebo demo využívající Kinect a za co největší zjednodušení psaní aplikací využívajících Kinect v Linuxu. V lednu 2011 Matt Cutts soutěž vyhodnotil a vybral hned 7 vítězů. Rozdal tak 7000 USD.
Knihovnu libfreenect bylo samozřejmě možné od jejího vzniku využívat také v prostředí Microsoft Windows. Programátoři běžně pracující s Microsoft proprietárními technologiemi neměli jinou možnost, než programovat nad touto svobodnou knihovnou. Možná jenom proto, aby vrátil své věrné zpět na tu jedinou správnou proprietární cestu, Microsoft se rozhodl nabídnout knihovnu vlastní. Dne 16. června 2011 uvolnil první beta verzi své knihovny Kinect for Windows SDK (videa na Channel 9). Těžko dnes říct, zda by Microsoft oficiálně podporoval připojení Kinectu k běžnému počítači a nabídl vlastní knihovnu, nebýt knihovny libfreenect.
Microsoft knihovna je sice volně k dispozici, ale jak už to u Microsoftu bývá, uživatel musí souhlasit s EULA. Knihovna je k dispozici pouze pro nekomerční využití. Pro aplikace postavené nad touto knihovnou platí stejná EULA. Aplikace lze distribuovat, nelze s ní ale distribuovat žádnou část knihovny.
Kinect má dnes konkurenci. Společnost Asus nabízí zařízení Xtion PRO a Xtion PRO LIVE.
Společnost Panasonic nabízí zařízení D-IMager. Cena tohoto zařízení je ale řádově vyšší než cena Kinectu nebo Xtion.
Příště se blíže podíváme na knihovnu libfreenect, projekt OpenNI a PrimeSense NITE.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Poté, co Microsoft začal protestovat a hrozit žalobami, byla částka zvýšena na 3000 USD.Koukam, ze Adafruit Industries je vesela kopa.