abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Komiks xkcd 934: Mac/PC

    8. 9. 2011 | Redakce | Různé | 9514×

    XKCD česky.
    xkcd logo

    Mac/PC

    xkcd 934, czech, česky

    Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
    Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský

    Creative Commons License
    Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    8.9.2011 00:48 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    ...mu--siim se zdr--zet komen---tare o tom, ze mmac je ppod--mno--zina pee--ceee, neeboo buu--duu xs hni---do---pii---cha
    Vykook avatar 8.9.2011 11:17 Vykook | skóre: 23 | blog: Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Zalezi na tom v jakem smyslu budeme brat zkratku PC. Pokud jako domaci pocitac, tak tim je uz od prvopocatku nehlede na platformu. Pokud jako domaci pocitac kompatibilni s IBM, tak tim neni ani ted - nema BIOS.
    Nejde nám o dobro druhých. Nejde nám o bohatství. Jde o čisté opojení mocí.
    |🇵🇸 avatar 8.9.2011 11:53 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Hmmm, moje deska (běžná pro PC) má EFI.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    Vykook avatar 19.9.2011 14:41 Vykook | skóre: 23 | blog: Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Tak to zas tak bezne PC neni :D
    Nejde nám o dobro druhých. Nejde nám o bohatství. Jde o čisté opojení mocí.
    pavlix avatar 8.9.2011 11:55 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Zalezi na tom v jakem smyslu budeme brat zkratku PC. Pokud jako domaci pocitac, tak tim je uz od prvopocatku nehlede na platformu. Pokud jako domaci pocitac kompatibilni s IBM, tak tim neni ani ted - nema BIOS.
    Mno, rozumné je brát zkratky podle jejich skutečné definice nebo podle toho jak jsou zaužívané, v obou případech už dneska PC nemá nijak zvlášť silnou vazbu na IBM.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.9.2011 14:21 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    +1

    jak by to bylo krásné, kdyby lidi neustále takhle pitomě nezjednodušovali a obchodníci nemátli blbostma ... i na krabici od ZX Spectra mám velkejma písmenama napsáno, že je to Personal Computer ...
    8.9.2011 15:12 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Hm, to Ti teda zavidim. Nasi Gumaka tehda koupili z druhe nohy uz jen jako hromadku lektroniky (gumak, zdroj, klubko kabelu...) :-/ ... coz mi pripomina, ze bych ho zase po letech mohl zkusit zapnout :-D
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    9.9.2011 00:09 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    já ho taky neměl coby první majitel ... což byla nakonec výhoda, bylo to 16 K upgradované na 48 K, bejt to origoš, tak se picnu (no, nepicnu, na tu dobu by to i tak byl zázrak, ale ...) - a první majitel se o to hezky staral, utrpělo to až za mě

    třeba zdroj ... tak trošku se přitavil, když jsem ho používal coby napájení řezačky polystyrenu

    byla to sice tehdy poctivá práce, žádná kitajská optimalizace výrobních nákladů, ale stejně pochybuju, že by se po těch letech ještě rozjel ... naposled jsem ho měl nahozenýho ještě v minulým tisíciletí, a to už tehdy se nějak podezřele hřál (jo, to byly časy, dvě skleničky se studenou vodou postavený nad klávesnicí co nejblíž napájecího konektoru při mnohahodinovejch pařbách Tetris2 od Franty Fuky ...)
    9.9.2011 08:03 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    U mne to zase spatne nesla MHB8255 v interfacu... 6 hodin v lete a prd. Takze od te doby na delsi provoz s fenem ... :-)

    Hm... budu ho muset vytahnout. :-)
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    8.9.2011 18:01 SPM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    A ještě krásnější by byl, kdyby se každý nechytal za každou kravinu, kterou vlastně pochopili uplně všichni, ale je třeba dát najevo, že jen ten druhý význam je správný :)
    pavlix avatar 8.9.2011 18:31 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    To bych si docela nechal vysvětlit, jak to myslíš :) a taky jestli víš, jak to myslí ten, na kterého reaguješ :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.9.2011 22:01 SPM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Tak zase tu spousta lidí hnidopiší, co vlastně PC znamená a jak by se to mělo použít, i přesto, že každej průměrně inteligentní šimpanz snad pochopí, v jakém kontextu to v komixu bylo použito.
    9.9.2011 00:10 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    no tak jedna věc je pochopit, jak to bylo použito, a druhá věc je nadávat, že takové použití je špatně ...
    pavlix avatar 9.9.2011 01:35 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Tak zase tu spousta lidí hnidopiší, co vlastně PC znamená a jak by se to mělo použít, i přesto, že každej průměrně inteligentní šimpanz snad pochopí, v jakém kontextu to v komixu bylo použito.
    Zdá se mi, že kromě tebe :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    9.9.2011 11:34 SPM | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Já tu nekřičim, že místo PC mělo bejt xxx :)
    pavlix avatar 9.9.2011 12:21 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Já tu nekřičim, že místo PC mělo bejt xxx :)
    To jsem ani netvrdil :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.9.2011 19:18 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    PC==Windows je vlastne lziva reklama na Microsoft, ktera poskozuje konkurenci(pravdepodobne ma co docineni s tim, ze MS a Apple jsou kamaradi). Mnoho basic uzivatelu zije v domeni, ze PC skutecne rovna se MS a tahle dementni reklama je v tom utvrzuje.
    8.9.2011 20:33 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Já ty souvislost plně chápe, a přesto bych se postavil za tvrzení, že pragmatcky uživatelsky vzato "PC" implikuje windows. To, že 1-5% lidí rozchodí nepřítomnost voken, není myslím na závadu.
    9.9.2011 07:10 aa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Didaktik mel na krabici HC (home computer)
    Dreit avatar 8.9.2011 06:54 Dreit | skóre: 15 | blog: Dreit a jeho dračí postřehy | Královehradecký kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Dva se perou a třetí se někde na pólu směje :-D
    Nope
    8.9.2011 08:16 Honz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Úplně stejně hloupý nesmysl jako obyčejně... Proč já to vůbec čtu...
    8.9.2011 08:58 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    A jeste se tu, jako obycejne, lidi drou (chvali?) s prispevky, jaky je to dnes nesmysl nebo jak to oni(!) nepochopili. :)
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    pavlix avatar 8.9.2011 11:13 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Asi tak.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.9.2011 09:06 linux_enthusiast
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Ja som to pochopil ako narážku na rozmáhajúci sa cloud. :-)
    pavlix avatar 8.9.2011 11:15 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    A to tvoje chápu doufám správně jako narážku na rozmáhající se buzzword pro něco, co tu existuje dávno :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    Jakub Lucký avatar 8.9.2011 09:55 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Pro ty, kteří neznají ty reklamy, z kterých vychází ten vtip, nabízím odkaz
    If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.
    8.9.2011 17:59 sp
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    this is better
    8.9.2011 10:58 RobS | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Propana, kdy uz lide prestanou pouzivat PC jako synonymum k PC s Windows...

    Komix skvely!
    8.9.2011 11:01 Zopper | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    V tomto případě to klidně může být PC s linxem, BSD či čímkoliv jiným, co má dostatečně vybavený prohlížeč...
    "Dlouho ještě chcete soudit proti právu, stranit svévolníkům?" Ž 82,2
    egg avatar 8.9.2011 12:23 egg | skóre: 20 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    xkucf03 avatar 8.9.2011 12:26 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Přesně

    PC != Windows
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    8.9.2011 14:05 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Tohle vychází ze známých reklam Applu. Protože srovnávací reklama je v podstatě zakázaná i v USA, nemohlo to být Mac x Windows, a proto tam je PC (asi jako když se prací prášky srovnávají s Běžným pracím práškem).
    8.9.2011 17:10 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    V těch pozdějších reklamách se vysloveně mluví o Vistách. To není nic obecného
    8.9.2011 19:26 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    No jo vlastně, Choose the Vista :-)
    8.9.2011 13:32 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Heh... Kdo mi smazal komentář?!
    We lived, we danced, we raced, we run, from the oblivion to come, Dressed for the last dance of a hundred thousand suns.
    Bedňa avatar 8.9.2011 14:46 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    PC
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    8.9.2011 19:05 Zopper | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Spíš jsi jen zapomněl, že koukáš na náhled a zavřel okno... Taky se mi to už stalo :-)
    "Dlouho ještě chcete soudit proti právu, stranit svévolníkům?" Ž 82,2
    pavlix avatar 8.9.2011 19:41 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Nene, oni mu smazali bezobsažný komentář.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.9.2011 21:04 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Nene, to byl komentář "první" z tuším 29.8. :)
    We lived, we danced, we raced, we run, from the oblivion to come, Dressed for the last dance of a hundred thousand suns.
    9.9.2011 08:12 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Aha, takze ty si nestezujes, ze se nemuzes odhalovat v parku. Ty ses tu chtel pochvalit, ze Te u toho videli? :-)
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    8.9.2011 15:29 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Komiks má pravdu. Teď jsem instaloval jeden soft od IBM. Instalace běží pod prohlížečem a člověk se k ní musí přihlásit pomocí loginu. Kam ten svět spěje?
    8.9.2011 15:54 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Chces odpoved opravdu slyset? :-(
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    Bedňa avatar 9.9.2011 11:01 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Je to nazadnej strane človeka, alebo cca v strede nejakej slečny?
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    11.9.2011 21:16 Vtipnéř | skóre: 39 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komiks xkcd 934: Mac/PC
    Vzpomněl jsem si, jak někdy v roce 89 nebo 90 si kamarád, který byl už tehdy machr přes počítače, četl v nějakém časopisu článek o Macintoshích. A když jsem se mu mrknul přes rameno, prohlásil: "To nejsou písíčka, to jsou počítače."

    Jirka
    Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.