Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Když si spustím Window Maker, tak si v něm můžu otevřít třeba Konsoli, v ní dát killall wmaker
, Window Maker se ukončí, zmizí dekorace oken, ale aplikace stále běží, a já do té Konsole můžu napsat wmaker
a znova ho spustit nebo nastartovat jiného správce…
Zkusil jsem si pak spustit startkde
a pak ho přes Ctrl+C ukončit a spuštěné aplikace to přežily. Když se takhle dá přecházet mezi správci oken, tak by neměl být problém jednoho správce/DE restartovat po upgradu, ne?
jj, pouštěl jsem to v Xephyru. A jinak souhlas – měl by to být nějaký jednoduchý zavaděč/init.
Zdravím,
mně Amarok nesedl hned na začátku, tudíž jsem hledal alternativu a našel jsem pro mě naprosto dokonalou. :) Jmenuje se Clementine a vychází z Amaroku verze 1.
pokud chces zustat u Kubuntu s KDE4, co ti brani zustat u Kubuntu 14.04 LTS ? tim ze sahnes po neLTS verzi z meho pohledu prave prijimas ze mohou byt problemy se skokem nasazenejch verzi
To jsem nikdy neslyšel, že neLTS verze je vlastně taková nestabilní beta pro LTS verzi.
ale co jsem cetl nazory tech co presli (krome tveho :) tak jim prechod pripadal skoro nepoznatelnej az na absenci nekolika plasmoidu...
To je asi otázka pohledu, jestli je sklenice poloplná nebo poloprázdná. Nakonec je to vidět v závěru této recenze - autor nejdřív napíše, že nové Kubuntu se používá výborně, načež následuje poměrně dlouhý výčet chyb a omezení. Připomíná mi to slavnou Fordovu větu, že zákazník může dostat jakýkoliv model Fordu v libovolné barvě, ale pouze v případě, že chce černý model T.
No a právě to je ten důvod, proč vznikly KDE Frameworks 5: aby se při instalaci jedné KDE aplikace nenainstalovala půlka desktopu, ale opravdu jen ty knihovny a nástroje, které ta aplikace přímo potřebuje. Frameworky jsou v podstatě to, co bývalo monolitické kdelibs rozsekané na samostatné balíky a binárky podle funkcionality. Momentálně jich je přes 60.
# aptitude install kde-full ... 0 packages upgraded, 397 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded. Need to get 388 MB of archives. After unpacking 880 MB will be used.
# aptitude install gnome ... 0 packages upgraded, 544 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded. Need to get 411 MB of archives. After unpacking 1,201 MB will be used.
lehčí, šedivější výchozí vzhled
libappindicator
(1 i 3-1). Audacious bez šance, pro Pidgin bych si musel ručně přeložit zásuvný modul, jenom Redshift překvapivě funguje. Takže leda škaredý workaround v podobě wmsystray
…Ta start nabidka se da zmenit zmenou vzhledu. Jsou tam dva vzhledy breeze ja nastavil ten tmavy a zmizela pruhlednost.
Používám Slim Glow nebo Oxygen (kvůli ikonkám).
Tiskni
Sdílej: