Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Obecné vnímání open source se během posledních let výrazně změnilo. Open source již není pouze řešením vyhrazeným úzké skupině nadšenců, ale stal se plnohodnotnou alternativou pro komerční nasazení. Svou kvalitou i propracovaností se open source aplikace vyrovnávají, a mnohdy i překonávají placená řešení. Navíc poskytují svým uživatelům řadu dalších výhod, v neposlední řadě v podobě snížení bezpečnostních rizik.
Konference LinuxExpo se již tradičně věnuje Linuxu v jeho širším pojetí, tedy zároveň spolu s celou řadou aplikací užívaných pod Linuxem. V rámci konference se kromě zástupců vývojářské komunity představí také společnosti, jejichž podporu si Linux získal, a to především k využití na serverech. Pozornost bude také věnována využití Linuxu na desktopovém trhu. Novinky ve svém vývoji představí mimo jiné distribuce Fedora, Ubuntu, SUSE či Red Hat. Se svými cennými zkušenostmi návštěvníky konference seznámí i Phil Andrews, vážený host konference z vedení Red Hatu, který zároveň poskytne svůj kvalifikovaný pohled na budoucí perspektivy vývoje Linuxu. Do programu konference se také zařadí společnost Microsoft. Rok po tom, co ohlásila podporu open source, bude informovat o tom, jak v této oblasti dále postoupila, a zároveň představí svou novou soutěž pro vývoj open source aplikací.
Další témata spadající do problematiky open source, ne však výhradně Linuxu, budou prezentována v rámci programu Open Source Conference. V dnešní době je nutnost udržování tempa se současnými trendy a zefektivňování veškerých aktivit aktuální nejen pro soukromé společnosti, ale i pro státní správu a sféru vzdělávání. Právě v této oblasti nabídne Open Source Conference celou kolekci velmi užitečných a inovativních řešení. Možnostem tvorby výukových či eLearningových aplikací s využitím API služeb Google a open source bude věnována přednáška Janka Wagnera, šéfredaktora portálu Česká škola. Aktuálním tématem jsou bezpochyby také licence Creative Commons, které poskytují zároveň ochranu autorských práv a možnost již vytvořené dílo (prezentace, grafika atd.) nadále rozvíjet. Obliba těchto licencí, kterými se bude zabývat Libor Coufal z oddělení archivace webu Národní knihovny, dynamicky roste, a to díky jejich široké možnosti využití a mezinárodní srozumitelnosti. Pro vývojáře bude jistě zajímavým bodem také praktická přednáška zaměřená na úspěšné zavedení open source aplikací.
Ve výstavní části obou konferencí bude také letos poskytnut prostor mnoha zajímavým projektům a společnostem, mimo jiné odbornému partnerovi konference, obecně prospěšné společnosti Liberix, Wikimedii ČR, či zástupcům vývojářské komunity Joomla, Ubuntu a dalším.
Více informací o konferencích včetně podrobného programu a online registrace zdarma naleznete na www.linuxexpo.cz a www.oscon.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: