Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Obecné vnímání open source se během posledních let výrazně změnilo. Open source již není pouze řešením vyhrazeným úzké skupině nadšenců, ale stal se plnohodnotnou alternativou pro komerční nasazení. Svou kvalitou i propracovaností se open source aplikace vyrovnávají, a mnohdy i překonávají placená řešení. Navíc poskytují svým uživatelům řadu dalších výhod, v neposlední řadě v podobě snížení bezpečnostních rizik.
Konference LinuxExpo se již tradičně věnuje Linuxu v jeho širším pojetí, tedy zároveň spolu s celou řadou aplikací užívaných pod Linuxem. V rámci konference se kromě zástupců vývojářské komunity představí také společnosti, jejichž podporu si Linux získal, a to především k využití na serverech. Pozornost bude také věnována využití Linuxu na desktopovém trhu. Novinky ve svém vývoji představí mimo jiné distribuce Fedora, Ubuntu, SUSE či Red Hat. Se svými cennými zkušenostmi návštěvníky konference seznámí i Phil Andrews, vážený host konference z vedení Red Hatu, který zároveň poskytne svůj kvalifikovaný pohled na budoucí perspektivy vývoje Linuxu. Do programu konference se také zařadí společnost Microsoft. Rok po tom, co ohlásila podporu open source, bude informovat o tom, jak v této oblasti dále postoupila, a zároveň představí svou novou soutěž pro vývoj open source aplikací.
Další témata spadající do problematiky open source, ne však výhradně Linuxu, budou prezentována v rámci programu Open Source Conference. V dnešní době je nutnost udržování tempa se současnými trendy a zefektivňování veškerých aktivit aktuální nejen pro soukromé společnosti, ale i pro státní správu a sféru vzdělávání. Právě v této oblasti nabídne Open Source Conference celou kolekci velmi užitečných a inovativních řešení. Možnostem tvorby výukových či eLearningových aplikací s využitím API služeb Google a open source bude věnována přednáška Janka Wagnera, šéfredaktora portálu Česká škola. Aktuálním tématem jsou bezpochyby také licence Creative Commons, které poskytují zároveň ochranu autorských práv a možnost již vytvořené dílo (prezentace, grafika atd.) nadále rozvíjet. Obliba těchto licencí, kterými se bude zabývat Libor Coufal z oddělení archivace webu Národní knihovny, dynamicky roste, a to díky jejich široké možnosti využití a mezinárodní srozumitelnosti. Pro vývojáře bude jistě zajímavým bodem také praktická přednáška zaměřená na úspěšné zavedení open source aplikací.
Ve výstavní části obou konferencí bude také letos poskytnut prostor mnoha zajímavým projektům a společnostem, mimo jiné odbornému partnerovi konference, obecně prospěšné společnosti Liberix, Wikimedii ČR, či zástupcům vývojářské komunity Joomla, Ubuntu a dalším.
Více informací o konferencích včetně podrobného programu a online registrace zdarma naleznete na www.linuxexpo.cz a www.oscon.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: