Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Obecné vnímání open source se během posledních let výrazně změnilo. Open source již není pouze řešením vyhrazeným úzké skupině nadšenců, ale stal se plnohodnotnou alternativou pro komerční nasazení. Svou kvalitou i propracovaností se open source aplikace vyrovnávají, a mnohdy i překonávají placená řešení. Navíc poskytují svým uživatelům řadu dalších výhod, v neposlední řadě v podobě snížení bezpečnostních rizik.
Konference LinuxExpo se již tradičně věnuje Linuxu v jeho širším pojetí, tedy zároveň spolu s celou řadou aplikací užívaných pod Linuxem. V rámci konference se kromě zástupců vývojářské komunity představí také společnosti, jejichž podporu si Linux získal, a to především k využití na serverech. Pozornost bude také věnována využití Linuxu na desktopovém trhu. Novinky ve svém vývoji představí mimo jiné distribuce Fedora, Ubuntu, SUSE či Red Hat. Se svými cennými zkušenostmi návštěvníky konference seznámí i Phil Andrews, vážený host konference z vedení Red Hatu, který zároveň poskytne svůj kvalifikovaný pohled na budoucí perspektivy vývoje Linuxu. Do programu konference se také zařadí společnost Microsoft. Rok po tom, co ohlásila podporu open source, bude informovat o tom, jak v této oblasti dále postoupila, a zároveň představí svou novou soutěž pro vývoj open source aplikací.
Další témata spadající do problematiky open source, ne však výhradně Linuxu, budou prezentována v rámci programu Open Source Conference. V dnešní době je nutnost udržování tempa se současnými trendy a zefektivňování veškerých aktivit aktuální nejen pro soukromé společnosti, ale i pro státní správu a sféru vzdělávání. Právě v této oblasti nabídne Open Source Conference celou kolekci velmi užitečných a inovativních řešení. Možnostem tvorby výukových či eLearningových aplikací s využitím API služeb Google a open source bude věnována přednáška Janka Wagnera, šéfredaktora portálu Česká škola. Aktuálním tématem jsou bezpochyby také licence Creative Commons, které poskytují zároveň ochranu autorských práv a možnost již vytvořené dílo (prezentace, grafika atd.) nadále rozvíjet. Obliba těchto licencí, kterými se bude zabývat Libor Coufal z oddělení archivace webu Národní knihovny, dynamicky roste, a to díky jejich široké možnosti využití a mezinárodní srozumitelnosti. Pro vývojáře bude jistě zajímavým bodem také praktická přednáška zaměřená na úspěšné zavedení open source aplikací.
Ve výstavní části obou konferencí bude také letos poskytnut prostor mnoha zajímavým projektům a společnostem, mimo jiné odbornému partnerovi konference, obecně prospěšné společnosti Liberix, Wikimedii ČR, či zástupcům vývojářské komunity Joomla, Ubuntu a dalším.
Více informací o konferencích včetně podrobného programu a online registrace zdarma naleznete na www.linuxexpo.cz a www.oscon.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: