Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Konference LinuxExpo je mezi odbornou veřejností již známou událostí, přesto se postupně mění a přizpůsobuje trendům. Její desátý ročník bude přelomem v její historii. Kromě organizačních změn, ze kterých za zmínku jistě stojí i nové místo konání, prochází konference i programovými změnami. Snaží se tak přizpůsobit potřebám návštěvníků a obecnému trendu, kdy na všechno máme méně času a vše musí být rychlejší. Proto bude v roce 2010 konference jednodenní, přitom ale o nic méně plná zajímavých účastníků.
Událostí letošního ročníku bude ovšem představení nové Open Source Conference. „Přestože se témata Linux a Open Source v mnohém překrývají, jsou to odlišné množiny. Existuje řada čistě komerčních produktů pro Linux, na druhé straně je mnoho Open Source projektů,které s Linuxem souvisí okrajově nebo vůbec. Na straně návštěvníků i prezentujících tím také chceme oslovit skupinu lidí nakloněných Open Source, kteří ale nemusí být nutně součástí linuxové komunity.“ vysvětluje ředitel pořadatelské společnosti Exponet, Michal Franěk.
Na obou konferencích se v rámci bohatého programu představí firmy, které mají na poli Linuxu a OSS dlouholeté zkušenosti, nejnovější technologie a řešení. Mezi hlavními partnery a partnery LinuxExpa se budou mít návštěvníci možnost setkat mimo jiné se společnostmi IBM, Servodata, Red Hat či SGI. V rámci Open Source Conference pak například se společnostmi Microsoft, Elos či Doxologic.
Prostor bude již tradičně věnován také neziskové vývojářské komunitě a nekomerčním projektům. Samotná Open Source Conference se pak bude podrobně věnovat svému letošnímu tématu, kterým je využití OSS ve školství a vzdělávání. Toto velmi aktuální téma bude naplněno v zajímavých příspěvcích o novinkách v Moodle (LMS pro výuku a e-learning), o projektu Google pro školy či o vzdělávacích nástrojích v rámci projektu Fedora.
Více informací o konferencích včetně podrobného programu a online registrace naleznete na www.linuxexpo.cz a www.oscon.cz.
Mediálním partnerem LinuxExpa a Open Source Conference je časopis IT Systems.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ti tam byli uz loni...meli dve prednasky, vsichni dostali trial verzi Win7 a Win Server a jinak nic, snad nemeli ani stanek pokud si dobre vzpominam.
myslim ze tahle zaprisahla nenavist nema uz v dnesni dobe smysl...Nevím, nevím... historie nás málo poučila? Chceme si to zopakovat? Možná bych to trochu opravil - zapřísáhlá nenávist asi ne, ale ostražitosti není nikdy dost...