Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Konference LinuxExpo je mezi odbornou veřejností již známou událostí, přesto se postupně mění a přizpůsobuje trendům. Její desátý ročník bude přelomem v její historii. Kromě organizačních změn, ze kterých za zmínku jistě stojí i nové místo konání, prochází konference i programovými změnami. Snaží se tak přizpůsobit potřebám návštěvníků a obecnému trendu, kdy na všechno máme méně času a vše musí být rychlejší. Proto bude v roce 2010 konference jednodenní, přitom ale o nic méně plná zajímavých účastníků.
Událostí letošního ročníku bude ovšem představení nové Open Source Conference. „Přestože se témata Linux a Open Source v mnohém překrývají, jsou to odlišné množiny. Existuje řada čistě komerčních produktů pro Linux, na druhé straně je mnoho Open Source projektů,které s Linuxem souvisí okrajově nebo vůbec. Na straně návštěvníků i prezentujících tím také chceme oslovit skupinu lidí nakloněných Open Source, kteří ale nemusí být nutně součástí linuxové komunity.“ vysvětluje ředitel pořadatelské společnosti Exponet, Michal Franěk.
Na obou konferencích se v rámci bohatého programu představí firmy, které mají na poli Linuxu a OSS dlouholeté zkušenosti, nejnovější technologie a řešení. Mezi hlavními partnery a partnery LinuxExpa se budou mít návštěvníci možnost setkat mimo jiné se společnostmi IBM, Servodata, Red Hat či SGI. V rámci Open Source Conference pak například se společnostmi Microsoft, Elos či Doxologic.
Prostor bude již tradičně věnován také neziskové vývojářské komunitě a nekomerčním projektům. Samotná Open Source Conference se pak bude podrobně věnovat svému letošnímu tématu, kterým je využití OSS ve školství a vzdělávání. Toto velmi aktuální téma bude naplněno v zajímavých příspěvcích o novinkách v Moodle (LMS pro výuku a e-learning), o projektu Google pro školy či o vzdělávacích nástrojích v rámci projektu Fedora.
Více informací o konferencích včetně podrobného programu a online registrace naleznete na www.linuxexpo.cz a www.oscon.cz.
Mediálním partnerem LinuxExpa a Open Source Conference je časopis IT Systems.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ti tam byli uz loni...meli dve prednasky, vsichni dostali trial verzi Win7 a Win Server a jinak nic, snad nemeli ani stanek pokud si dobre vzpominam.
myslim ze tahle zaprisahla nenavist nema uz v dnesni dobe smysl...Nevím, nevím... historie nás málo poučila? Chceme si to zopakovat? Možná bych to trochu opravil - zapřísáhlá nenávist asi ne, ale ostražitosti není nikdy dost...