Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Konference LinuxExpo je mezi odbornou veřejností již známou událostí, přesto se postupně mění a přizpůsobuje trendům. Její desátý ročník bude přelomem v její historii. Kromě organizačních změn, ze kterých za zmínku jistě stojí i nové místo konání, prochází konference i programovými změnami. Snaží se tak přizpůsobit potřebám návštěvníků a obecnému trendu, kdy na všechno máme méně času a vše musí být rychlejší. Proto bude v roce 2010 konference jednodenní, přitom ale o nic méně plná zajímavých účastníků.
Událostí letošního ročníku bude ovšem představení nové Open Source Conference. „Přestože se témata Linux a Open Source v mnohém překrývají, jsou to odlišné množiny. Existuje řada čistě komerčních produktů pro Linux, na druhé straně je mnoho Open Source projektů,které s Linuxem souvisí okrajově nebo vůbec. Na straně návštěvníků i prezentujících tím také chceme oslovit skupinu lidí nakloněných Open Source, kteří ale nemusí být nutně součástí linuxové komunity.“ vysvětluje ředitel pořadatelské společnosti Exponet, Michal Franěk.
Na obou konferencích se v rámci bohatého programu představí firmy, které mají na poli Linuxu a OSS dlouholeté zkušenosti, nejnovější technologie a řešení. Mezi hlavními partnery a partnery LinuxExpa se budou mít návštěvníci možnost setkat mimo jiné se společnostmi IBM, Servodata, Red Hat či SGI. V rámci Open Source Conference pak například se společnostmi Microsoft, Elos či Doxologic.
Prostor bude již tradičně věnován také neziskové vývojářské komunitě a nekomerčním projektům. Samotná Open Source Conference se pak bude podrobně věnovat svému letošnímu tématu, kterým je využití OSS ve školství a vzdělávání. Toto velmi aktuální téma bude naplněno v zajímavých příspěvcích o novinkách v Moodle (LMS pro výuku a e-learning), o projektu Google pro školy či o vzdělávacích nástrojích v rámci projektu Fedora.
Více informací o konferencích včetně podrobného programu a online registrace naleznete na www.linuxexpo.cz a www.oscon.cz.
Mediálním partnerem LinuxExpa a Open Source Conference je časopis IT Systems.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ti tam byli uz loni...meli dve prednasky, vsichni dostali trial verzi Win7 a Win Server a jinak nic, snad nemeli ani stanek pokud si dobre vzpominam.
myslim ze tahle zaprisahla nenavist nema uz v dnesni dobe smysl...Nevím, nevím... historie nás málo poučila? Chceme si to zopakovat? Možná bych to trochu opravil - zapřísáhlá nenávist asi ne, ale ostražitosti není nikdy dost...