abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 23:22 | Zajímavý software

  BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 16:55 | Nová verze

  Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 12:55 | Nová verze

  Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  22.5. 23:44 | Pozvánky

  V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  22.5. 16:33 | Nová verze

  Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  22.5. 14:11 | IT novinky

  Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 5
  22.5. 12:33 | Nová verze

  LibreOffice 24.8 bude vydán jako finální v srpnu 2024, přičemž LibreOffice 24.8 Alpha1 je první předběžnou verzí od začátku vývoje verze 24.8 v prosinci 2023. Od té doby bylo do úložiště kódu odesláno 4448 commitů a více než 667 chyb bylo v Bugzille nastaveno jako opravené. Nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice najdete v poznámkách k vydání.

  ZCR | Komentářů: 0
  21.5. 23:33 | Nová verze

  Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  21.5. 21:22 | Nová verze

  Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  21.5. 12:55 | Nová verze

  Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
   (82%)
   (4%)
   (7%)
   (7%)
  Celkem 516 hlasů
   Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
  Rozcestník

  Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk

  2. 6. 2010 | Pavel Čejka | Hry a zábava | 9280×

  Nedávno vyhlášená akce Humble Indie Bundle mne doslova nadchla a konečně jsem se odhodlal k nákupu her, u kterých jsem dosud zkoušel jen dema. Zvláště hra Lugaru mne chytla už před nějakým časem a nyní jsem měl skvělou příležitost si hru zahrát celou. Navíc s texturami ve vyšším rozlišení, než byly ve verzi původní.

  Obsah

  Lugaru – The Rabbit's Foot

  link

  Hra Lugaru je originální, násilná, dobře hratelná a pro některé hráče snad až návyková. Hlavním hrdinou je ninja králík Turner, který se hned z počátku připlete do složitého spiknutí sahajícího až k nejvyšším místům malého králičího království, jeho přátelé jsou zabiti a Turner se vydává je pomstít, zachránit unesené a postupně odhaluje další souvislosti, až nakonec bojuje proti nejsilnějšímu nepříteli – alfa vlkovi.

  lugaru 01 jack lugaru 02 sarah

  Roztomilý králíček nebývá spojován s krvavým vražděním nepřátel. Králíci ve hře jsou však antropomorfní, stejně tak vlci, ale přesto si všechny postavy zachovávají svůj unikátní styl a nepůsobí lidsky, navzdory tomu, že králíci nosí oblečení a všichni chodí vzpřímeně. Postav se ve hře nevyskytuje mnoho, kromě různě barevných a různě oblečených králíků se ve hře vyskytují jen vlci, opět různě barevní, tak jak vlci v přírodě bývají.

  lugaru 03 podivin lugaru 04 duvod k pomste

  Grafika hry je geometricky velmi jednoduchá až strohá. Exteriéry jsou prakticky tvořené jen velkými kvádry, keříky, stromy a „kopcovatou“ zemí. I když leckomu může grafika připadat až příliš primitivní, tak pro daný účel bohatě stačí a působí docela příjemně. Naopak, díky tomu je hra velmi rychlá a plynulá i na starších počítačích. Jakýkoli záškub animace by byl v kritické situaci boje velmi nepříjemný.

  lugaru 05 tabor nepratel lugaru 06 campaign

  Instalace a nároky

  link

  Linuxová verze je distribuována jako spustitelný skript s daty (asi 34MB soubor), která se rozbalí a po odkliknutí pár drobností je hotovo. K instalaci je použit MojoSetup, problémy jsem nezaznamenal.

  lugaru installer 1 lugaru installer 2

  Na výkon počítače je hra náročná obravdu hodně málo. Dosud jsem měl možnost hru vyzkoušet na několika instalacích Gentoo, včetně starších PC s grafikou nVidia 440MX, na které už spousta nových her nefunguje (starší demo, nikoli HD verzi s lepšími texturami). Například na Sempronu 2800+ s 1 GB RAM a grafikou nVidia 7600GS se počet snímků při rozlišení 1280×1024 pohybuje vysoko nad 100, často tak okolo 160 – 200 snímků.

  Ovládání

  link

  Velmi důležitá vlastnost je jednoduché a snadno osvojitelné ovládání, to ovšem neznamená, že je hra jednoduchá. Znamená to, že se hra dá ovládat tak, aniž by hráč musel na ovládání myslet, což je velmi důležité.

  • pohyb vpřed (W)
  • pohyb vzad (S)
  • pohyb vlevo (A)
  • pohyb vpravo (D)
  • skok (SPACE)
  • přikrčení (ALT – doporučuji CTRL)
  • tasení zbraně (E)
  • hod nožem (Q)
  • úder (myšítko 1)

  Ovšem není to zas tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. V různých situacích mohou mít klávesy různý význam. Například klávesou pro hod nožem nehodíte nůž, pokud jste v podřepu, ale nůž odložíte. Klávesou pro přikrčení v kombinaci s úderem lze odvrátit (někdy) úder protivníka, případně provést protiúder proti protiúderu, ve skoku se přikrčením provádí salto a pokud se v přikrčení pohybujete vpřed a přikrčení pustíte, tak Turner přejde do zvířecího běhu po čtyřech atd… Kombinací je víc a ty důležité se lze naučit v tutoriálu, včetně zacházení se zbraněmi.

  lugaru tutorial1 lugaru tutorial2

  Přečtěte si i README soubor ke hře, snad všechny kombinace pohybů jsou tam popsané.

  Zbraně

  link

  Bohužel jsou jen tři: ocelový nůž, meč a velká dřevěná hůl (tyč asi na výšku králíka). Docela tedy chápu velká očekávání okolo připravované hry Overgrowth, kde by chladných zbraní mělo být mnohem víc, stejně tak i různých druhů nepřátel.

  Nožem lze protivníka seknout, bodnout. Nůž je jediná zbraň, kterou lze hodit. Ne vždy se ovšem povede protivníka zasáhnout – protivníci uhýbají, pokud vás při házení zahlédnou. Vlci dokonce umí nůž chytit. Ne vždy je také zásah nožem pro protivníka smrtelný – pro dosud nezraněné vlky nikdy a pro některé králíky taky ne. Nožem lze protivníka i podříznout, ale to se podaří jen výjimečně, když nepřítel spí, nebo sedí zády k Turnerovi a ten se k němu tiše připlíží. Na druhou stranu je nůž zbraň, kterou nejsnáz získáte od protivníka.

  Dřevěná hůl je velmi silná zbraň. Při troše štěstí lze zabít protivníka jediným úderem, stejně tak i protivník občas může velmi rychle zabít Turnera. Ovšem jindy se může tyč při úderu zlámat a rozpadne se, častěji pokud se pokoušíte šermovat s jiným stejně ozbrojeným králíkem. Na rozdíl od nože a meče nemůže Turner nosit více než jednu a vždy ji drží v rukou.

  Meč je zbraň nejsilnější. Stejně jako tyčí jím lze zabít velmi rychle, ale také s ním lze chvíli šermovat.

  Strategie boje

  link

  Osobně obvykle volím opatrnější způsob boje a snažím se odlákat jednolivé nepřátele, s nimiž se pak dá rozumně vypořádat. Bojovat proti dvěma vlkům současně je skoro vždy smrtelné. Podle videí však někteří hráči dovedou zvládnout i větší skupinu útočníků.

  Rozhodně se naučte používat protichvaty. Je to snadný způsob, jak získat zbraň, když žádnou nemáte, a nepřítel má. Je to dobrý způsob, jak přežít boj s vlkem, který vás může zabít jediným úderem, aniž by k tomu zbraň potřeboval. Ostatně vlci si občas zbraň vezmou (chytí nůž, seberou hůl), ale nejsem si jistý, jestli jsou schopni je používat. Připadalo mi, že je použití zbraně spíš oslabuje.

  Nenechte zraněného nepřítele utéct, přivolá posily, které se vás pak snaží najít. Utíkající nepřítel může být snadná oběť, pokud ho dostihnete.

  Je výhodné se k nepříteli připlížit potichu zezadu a hodit po něm nůž nebo ho jinak napadnout, dokud to nečeká. Nepřítel může být chvilku zmatený a první sekundy se nebrání naplno. Podobně může nepřítele zmást odskok od stěny a salto, jindy to může být velmi riskatní, protože vás nepřítel chytí za nohy a srazí na zem.

  Nespoléhejte zcela na zbraň, kdykoli o ni můžete přijít. A naopak nebojte se zbraně nepřítele, při troše šikovnosti mu ji můžete sebrat. Většinu bojů lze vyhrát bez použití zbraní.

  lugaru 07 odlakat lugaru 08 vlk vitezi

  Zajímavá zvláštnost Lugaru oproti ostatním bojovým hrám je absence ukazatele zdraví. Míru zranění můžete částečně odhadovat ze šrámů nebo z toho, jaké údery nepřítele jste nedokázali vykrýt. Hodně tvrdý zásah se projeví rozostřeným viděním (je-li rozostření zapnuto) a výrazem a postojem Turnera. Ale přesně to zjistit nelze. Nikdy nevíte, jestli poslední nepřítel nebude ten, který vás porazí.

  Osobní dojem

  link

  To, co mne na hře zaujalo nejvíc, je dynamičnost. Boj ve vyšších obtížnostech je navzdory jednoduchosti hry velmi „ostrý“, reakce hráče musí být rychlé a některé protivníky není snadné porazit. Hrál jsem několik FP stříleček, ale Lugaru je proti nim výrazně adrenalinovější hra.

  Až vás přestane bavit základní příběh a překonávání skóre v připravených soubojových mapách, můžete vyzkoušet některé z dalších modifikací od fanoušků hry. Vzhledem k tomu, že byl kód hry před nedávnem uvolněn pod GPL, tak se možná můžeme těšit i na nějaká vylepšení. Komu by ani to nestačilo, tak může podpořit vývojáře předplatným dlouho připravovaného pokračování Overgrowth.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  2.6.2010 02:06 jehovista
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Chvili jsem to hral, ale nejak me to nechytlo. V tutorialu jsem si sice "osvojil" vsechny chvaty, ale kdyz pak prislo na boj, tak se mi nejvice osvedcilo zbesile mackat tlacitka a skakat okolo. Tech pohybu az tak moc neni a kampan zalozena na tom, ze musim v kazde urovni vykosit vic nepratel take dlouho nepobavi. Mozna jsem ale jenom nepochopil smysl hry.
  2.6.2010 05:54 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Ta grafika vypadá jak z minulého století...
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  Jardík avatar 2.6.2010 11:24 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Co bys chtěl, zadarmo ... to naportuj na engin nexuiz a bude to cool.
  Věřím v jednoho Boha.
  vain avatar 2.6.2010 13:23 vain | skóre: 16
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  A ten není zadarmo? =)
  If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
  Jardík avatar 2.6.2010 16:14 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Ano, ale jeho grafika vypadá o dost lépe.
  Věřím v jednoho Boha.
  vain avatar 2.6.2010 16:32 vain | skóre: 16
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Já jen, že to "co by si chtěl zadarmo" vyznělo jako že něco, co je zadarmo nemůže být dobré a hned nadhodíš něco jiného zadarmo, taková protiřeč =)
  If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
  2.6.2010 17:16 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Spíše, že to co je zadarmo nemá povinnost být dobré ;). U komerční hry je to jiná - jinak se většinou neprodá.
  Baník pyčo!
  vain avatar 2.6.2010 17:31 vain | skóre: 16
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  To taky moc neplatí, stačí si prolistovat nějaké klidně i nové Score a člověk se nestačí divit, za co by někteří nechtěli prachy =)
  If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
  3.6.2010 17:56 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Chtít můžou, ale to je asi tak všechno :) - jedině že to nacpou supermarketům, pak věřím, že si to někdo koupí.
  Baník pyčo!
  2.6.2010 17:40 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  To není problém enginu, ale toho, kdo kreslil ty modely.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  Pavel Čejka avatar 2.6.2010 19:08 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk

  Ta hra taky není nejnovější, ale teprve nedávno byla jednak prodávána ve velmi zajímavé akci ve stylu "zaplaň kolik chceš", kde bylo minimum vlastně dáno jen technicky platebním systémem 1¢. A druhak zdrojové kódy hry jsou volně dostupné pod GPL2. Můžete hru vylepšit a viz aktuální changelog.

  Krom toho - minulé století je dost široký pojem :-) (Vectrex, Atari Pong ...).

  Ale vážně, grafika je slabší, to přeci píšu i v recenzi, proto taky vzniká pokračování Overgrowth, které by mělo být lepší nejenom graficky, ale i herním příběhem a bojovými úkoly ... doporučuji blog vývojářů, občas se tam objeví hodně zajímavé postřehy a popisy řešení.

  2.6.2010 09:31 THR
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Link na instalačky by nebyl?
  2.6.2010 09:52 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Viz ofic. web hry.
  2.6.2010 20:34 Steve Ballmer
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Já si dneska zapařil pod wine .kkrieger - to je až neuvěřitelný, co se vejde do 95kB
  http://plnehry.idnes.cz/akcni/kkrieger-zapomenuta-revoluce-d2x-/clanek.A100330_012605_bw-plnehry-akcni_lou.idn
  2.6.2010 20:57 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  To je opravdu zajímavé, dík za link...
  3.6.2010 19:34 Marcusant
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  .kkrieger je fakt zajímavý, ale má to taky své mouchy. Např. bych od 95 kB čekal drobet menší nároky. vit též můj příspěvek k diskusi na plnhr.ydnes.čž
  3.6.2010 21:05 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Menší nároky?! Vždyť právě proto že je to tak malé, tak veškerou grafiku z fraktálů musí počítat procesor! Vždy je něco za něco.
  Baník pyčo!
  Pavel Čejka avatar 3.6.2010 22:09 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk

  To, že něco musí počítat procesor ještě nutně neznamená, že výsledný program bude výpočetně náročný. Procesor může leccos předpočítat a nemusí to řešit realtime. (ovšem nevím jestli to je případ zrovna téhle hry)

  Existuje soutěžní kategorie "demo do xkB", kde x je třeba 4, 8, 16, 64kB ... pro různé platformy od osmibitů po současné OS.

  Viz výběr dem pro Linux pod 96kB.

  3.6.2010 22:41 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Ano, to je pravda. V každém případě bych to nepředpočítávání (otázka je, kolik by ty rutiny navíc natáhly kód) autorům nedával za zlé, navíc netuším, třeba bufferují, kdo ví. Pařba je to ale slušná a určitě to musela být dost velká piplačka. Graficky celkem žrádlo (i na ty efekty část výkonu určitě padne, možná většina - není to žádný dos doom) ;).

  Jediný dost nepříjemný bug je, že se občas zaseknete (třeba o sloup, dveře) a nezbývá nic jiného, než restartovat level. Proto sem to nedohrál.
  Baník pyčo!
  stativ avatar 4.6.2010 17:33 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Jediný dost nepříjemný bug je, že se občas zaseknete (třeba o sloup, dveře) a nezbývá nic jiného, než restartovat level. Proto sem to nedohrál.
  To mi povídej. Kdysi jsem se zasekl na stejném místě na 4 různých PC.
  Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
  4.6.2010 02:53 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Do prvního vlka jsem to dával (tedy prvních 8 kol? :)). Ale přes vlka ani za nic :(.
  Baník pyčo!
  4.6.2010 02:53 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  Možná na čase znova projít tutorial...
  Baník pyčo!
  4.6.2010 03:18 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  A tak je to 11tka ;). Musim se naucit lip reversovat asi... u nej je hlavne smrtici ten utok drapama ci co (krvavy).
  Baník pyčo!
  Pavel Čejka avatar 21.6.2010 23:03 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk

  První modifikace vycházející ze zveřejněných zdrojáků http://mcmic.haxx.es/lugaru/

  =^..^= AmigaPower® avatar 23.6.2010 12:24 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Lugaru HD – krvelačný králíček a alfa vlk
  10.06.2010 - Lugaru HD / Lugaru: The Rabbits Foot pro AmigaOS 4.

  Hra vyžaduje 128MB Video RAM. Pokud máte 64MB Video RAM, vypněte si kompozitní efekty a/nebo snižte rozlišení před spuštěním hry.

  OS4Depot: http://os4depot.net/?function=showfile&file=game/action/lugaru-bin.lha

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.