Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na místě, kde ležela, našel Tux pouze dopis od svého úhlavního nepřítele Noloka: "Unesl jsem tvou nádhernou Penny do své pevnosti. Cestu k ní hlídají houfy mých nohsledů. Nemáš šanci získat Penny zpět". Tux se z dálky podívá na pevnost a zde začíná jeho dobrodružství.
Tak zní příběh jedné z nejhranějších her pro Linux. Málokdy se stane, že by open-source předělávka hry překonala originál. Občas se ovšem poštěstí a nejen já jsem se u SuperTuxe bavil daleko více, než při hraní Super Maria od Nintenda. A co víc, hra má český překlad.
Jak jsem již naznačil, SuperTux je silně inspirován sérií Super Mario od Nintenda. Jedná se o dvourozměrnou "jump and run" [skoč a běž] hru.
Hraní je nenáročné a zvládne ho každý. Úkolem (jak už to u plošinovek bývá) je projít/proskákat/propodlézat se každou úrovní od začátku do konce. Pohyb tučňáka se ovládá šipkami plus jednou klávesou pro běh resp. střílení. S těmito informacemi můžete již začít hrát.
Začínáte jako malinký tuxík, pro kterého jedinou možností, jak zneškodnit nestvůru, je skočit jí na hřbet. Raději to ale nezkoušejte u těch špičatých :-). Za malého tuxíka nebudete hrát věčně. Až naleznete bonus v podobě sněhové koule (někdo tomu říká i vejce), stane se tučňák stane větším a odolnějším - může si dovolit jeden střet s nepřítelem, což ho opět zmenší. Druhý bonus je ohnivá květina, po jejímž pozření můžete házet malé ohnivé kuličky, což je způsob, jak zcela bez problému projít vetšinu levelů. Další bonus, který jistě potěší, je hvězdice, která vám pomůže stát se na chvíli nezničitelným a naopak zničit každého, o koho zavadíte. Posledním bonusem je malé tuxátko, které vám přičte život. Dále se vyplatí sbírat mince; každých 100 vám také přičte život.
Krom 26 kol na Antarktidě obsahuje hra dva bonusové ostrovy. Kvalita těchto kol ale není zdaleka na takové úrovni. Není nic nepříjemnějšího, než se zaseknout někde, kde nemáte už ani možnost sebevraždy. Jediné, co vám pak zbývá, je počkat si, než vyprší časový limit, nebo zaklínat programátory (nefunguje).
Grafika hry je zdařená, působí jednolitě - nebudete mít dojem, jak tomu u svobodných her často bývá, že je vytvořena taktikou pejska a kočičky. Co se týče zvuků a hudby, jsem také spokojen. Hudba je svěží a skvěle přispívá k ledové atmosféře hry.
Po dobytí Nolokova hradu vás ale čeká nemilé překvapení. Penny nenajdete. Abyste ji konečně získali, musíte navštívit jiné (prozatím neimplementované) světy. V Milestone 2 to bude les, ve kterém se můžete těšit na větší svobodu při průchodu mapou. Na rozdíl od Antarktidy budete mít většinou více možností, kudy jít. Začínáte v řídkém, listnatém lese a postupně se dostanete do hustého, strašidelného lesa, který připomíná Sherwood nebo park před hlavním nádražím v Praze. Na jeho konci budete muset zdolat "Bosse", kterým bude Ghost - na rozdíl od Antarktidy, kde jím byl Yeti.
V Milestone 2 bude i spousta dalších vylepšení:
Dále se můžete těšit na spoustu nových monster v podobě stromů, pavouků, raket apod. Schopnosti hlavního hrdiny nebudou zahálet a také budou vylepšeny. Bude umět salto, při němž sice vyskočí vysoko, avšak pohyb dopředu bude pomalejší, což oceníte v místech, kde je méně prostoru pro běh.
Také přibude možnost dělat takzvaný "Butt Stomp" (dalo by se to přeložit jako zadkodup...), kterým zabijete nestvůry, na které normální skok nestačí. Vývojáři jsou velice otevřeni nápadům od fanoušků. Pokud si myslíte, že to má cenu, pokuste se zapojit!
Nezoufejte - fakt, že jste ST dohráli, ještě neznamená nutnou odinstalaci. Součástí hry je i zabudovaný editor vysoké kvality. Jelikož se SuperTux těší veliké popularitě, na internetu se vyskytuje spousta zajímavých levelů a level-setů. Zkuste například web supertux.info.
Pro Linux x86 existuje automatický instalátor vytvořený za pomocí Autopackage. Touto cestou jsem šel i já; je to rychlé a bezproblémové. Spousta distribucí již SuperTux obsahuje:
Jako superuživatel stačí napsat:
apt-get install supertux
Pro instalaci SuperTuxe můžete použít Yast:
yast2 -i supertux
I Gentoo obsahuje SuperTuxe. Instalujte klasicky přes emerge:
emerge supertux
Pokud přece jen dáte přednost překladu zdrojáků, nezapomeňte, že hra vyžaduje knihovny SDL.
Doporučuji využít OpenGL akceleraci. Na mém artefaktu to zlepšilo poměr FPS z 18 na 70+
Pro Windows existuje grafický instalátor.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
/bla/bla/bla
a že ho mám vytvořit. Co mám dělat?"