Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Nejnovější verze edice SimplyMepis 11.0, která vyšla 5. května 2011, je založena na Debianu stable „Squeeze“, obsahuje kernel 2.6.36.4 a jediné výchozí prostředí KDE 4.5.1. Za co je třeba Warrenovi a jeho týmu poděkovat, je vypnuté indexování Strigi. To si musí uživatel aktivovat sám, pokud si to bude přát. Stáhnout lze Mepis buď z jeho domovských stránek Mepis.org nebo z komunitních stránek mepiscommunity.org.
K instalačnímu průvodci není moc co říci. Obsahuje minimum instalačních kroků a jen střídmé množství voleb. Přesto umožňuje zachovat původní uživatelské soubory v oddělené složce, a to i za použití totožného uživatelského jména. Jediné, co mi chybělo, byla možnost nastavit si libovolný přípojný bod. To je zřejmě cena za střídmost a jednoduchost. Naprosto zbytečné je ale nastavení lokalizace. To stejně, a to i podle manuálu, musíte provést znovu v instalovaném systému.
Jak jsem již naznačil, čerstvý systém češtinu neobsahuje, a to ani v případě, že jste tak zvolili během instalace. Alespoň důvod nahlédnout do manuálu, jehož spouštěč máte na ploše. Manuály samotné jsou však na Internetu. Spouštěč na ploše vám spustí jen webový prohlížeč na příslušné webové stránce. Tam si již jen stačí vyhledat to, co je třeba. A jak prozrazuje kapitola 5.9:Localization, to, co hledáme, se nachází v KDE System Settings. V sekci Locale lze přenastavit Country or Region i samotný jazyk. Nejdříve je ale třeba doinstalovat soubor s češtinou kde-l10n-cs. K tomu můžete použít Synaptic nebo v terminálu apt-get. Pakliže budete stát i o českou klávesnici, zamiřte do sekce Input Devices. Keyboard a záložka Layouts. Pravděpodobně tam sice již bude layout cz-us-qwertz přítomen, ale stejně je třeba ho pro české rozložení změnit. Řešení se skrývá za tlačítkem Add Layout.
Mepis, stejně jako Debian, používá na správu balíčků apt-get a v grafickém prostředí Synaptic. V něm si musíte obstarat i instalaci aktualizací. Mepis vás na ně jen upozorní, a to utilitou Apt-notifier. Většina nastavení Mepisu se nachází v KDE System Settings, nicméně jsou zde další nástroje z dílen vývojářů Mepisu, které nabízejí další funkce. Prvním z nich je Mepis Network Asistant. Ten, jak je zřejmé z jeho jména, slouží k nastavení připojení drátového i WiFi. Dále umožňuje povolovat nebo zakazovat dodatečné síťové ovladače. Lze skrze něj provádět i příkazy traceroute a ping, na to je ale terminál přece jen vhodnější. Druhým z těchto nástrojů je Mepis User Assistant. Ten slouží k vytváření, resetování, zálohování a mazání uživatelských účtů. Posledním je Mepis System Assistant, který umožňuje editovat např. jméno počítače v síti, vytvářet bootovatelná USB, opravovat zavaděč nebo diskové oddíly. Obsahuje i volby pro změny lokalizace, avšak (zřejmě) nefunkční.
Softwarovým vybavení Mepis nijak nevybočuje z řady, ale na nic si nehraje a nabízí to nejlepší v dané kategorii. VLC, Amarok, K3b, GIMP, Kdenlive, Firefox, LibreOffice, Gwenview, digiKam a další, např. pro mě nový KFTP nebo luckyBackup. K radosti majitelů grafických karet nvidia jsou v základní instalaci obsaženy i proprietární ovladače.
V roce 2007, krátce po vydání Mepis 6.5, založil člen evropské komunity anticapitalist vlastní edici Mepisu zvanou antiX. Jeho hlavním znakem je „lehkost“. Obsahuje totiž minimalistické správce oken IceWM, Fluxbox, dwm a wmii. Má tedy velmi nízké požadavky na hardware, díky čemuž je vhodný pro staré a nevýkonné počítače. Právě to, ve spojení s „kouzlem Mepisu“ (což by měla být jednoduchost), se snaží anticapitalist uživatelům v antiXu nabídnout.
Instalace antiXu probíhá v podstatě stejně jako u Mepisu. Navíc je úplně jedno, kterého správce oken si při bootu CD vyberete, v instalovaném systému budou i ti ostatní. Ať tedy pro live režim zvolíte IceWM nebo Fluxbox, po instalaci, kterou vás provedete instalační průvodce Mepisu, si před přihlášením se ke svému účtu budete moci vybrat i jiné správce oken, a to klávesou F1. Po instalaci čeká váš stařičký počítač ještě jedna zatěžkávací zkouška -> apt-get dist-upgrade. Narozdíl od Mepisu je totiž antiX založen na Debianu Testing.
Stěžejní silou antiXu je jeho Control Center. Jako snad každé Control Center nebo System Settings nabízí množství spouštěčů aplikací tematicky rozdělených do několika záložek. Pokud v systému pro určitou činnost neexistuje grafický nástroj, otevře se namísto něj editor Geany s přiřazeným konfiguračním souborem. Tak je tomu např. s nastavením IceWM a Fluxboxu. Možná mi jen unikly rozdílnosti, ale některé funkce jsou dokonce zastoupeny více nástroji totožného/podobného významu. Např. Ceni a Wicd, Partition Image a Gparted, PC Information a System Information. Snad je to tím, že jsou tyto „dvojice“ tvořeny vždy jedním grafickým a jedním terminálovým programem.
Kde si antiX kouzlo Mepisu neudržel, je softwarové vybavení. Namísto výběru toho nejlepšího, který nabízí Mepis, obsahuje antiX doslova záplavu všemožných více či méně známých programů. Například Leafpad, Midnight Commander, DOSBox, Geeqie, XSane, Chatzilla, IceApe (v Debianu obdoba Seamonkey), Links, gFTP, Pidgin, Transmission, Abiword, Gnumeric, ePDFViewer, GNOME Mplayer, Asunder, Qmmp, XFBurn Grsync, Htop, Thunar, streamtuner, WinFF, Goggles Music Manager, cdw, Recorder a tak dále a tak dále.
Mepis je rozhodně výbornou edicí Debianu s KDE a ještě lepší náhradou za Ubuntu samotné. Je až překvapující, že v dnešní době, kdy vzrůstá nespokojenost s rozhodnutími Canonicalu a jeho změnami v Ubuntu, není o Mepisu více slyšet. V záplavě distribucí přebarvujících Ubuntu dle přání kde koho, je Mepis znamením toho, že přátelský Debian lze udělat i bez Ubuntu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Páči sa mi možnosť neinštalovať GRUB, to už sa v tejto modernej dobe hneď tak nevidí.
1. MEPIS 11 ma vazne problemy s pripojenim na internet pres Bluetooth a mobil ... v podstate to nejde jednoduse rozchodit.Nevím, jak teď, ale ještě nedávno to nešlo jednoduše rozchodit na žádné distribuci. A složitě to šlo, ale na každé trochu jinak. A nakonec jsem zjistil, že můj mobil to s PINem nezvládá vůbec.
ja fakt nemam cas patrat po tom, proc se mi prepisuje /etc/fstab!!!Máš to zavirovaný, woe!!!
3. DOST (!!!) pomale repozitare na serveru mepis.org (max 200kB/s, ale v prumeru cca 80-100kB/s.Tak to je zlý.