Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Opakované a náhodné přehrávání mají na starosti parametry repeat, input-repeat, loop a random:
vlc --loop --random --input-repeat 1 video1.avi video2.avi video3.avi
Přehrávač bude tři uvedená videa přehrávat náhodně v nekonečné smyčce, přičemž každé z nich dvakrát po sobě (hodnota parametru input-repeat přidává udaný počet přehrání k výchozímu jednomu přehrání, proto zde 1 + 1 = 2).
vlc --repeat video1.avi video2.avi video3.avi
Přehrávač bude každé video přehrávat opakovaně, dokud jiným způsobem (například příkazem next v ovládací konzoli) nepřejdeme na další položku seznamu skladeb.
Jakýkoliv zdroj s náhodným přístupem (tj. například písničku uloženou na disku, nikoliv však již televizní vysílání) není nutno přehrávat od začátku do konce. Parametry start-time a stop-time vymezují, od kolikáté do kolikáté sekundy se má přehrávat:
vlc trailer.mov --start-time 60 --stop-time 120
Z filmové ukázky se přehraje pouze druhá minuta.
Ve výchozím nastavení se video začne přehrávat v okně, jehož velikost se přizpůsobí velikosti tohoto videa. Velikost okna lze nicméně nastavit ručně – napevno zadáním šířky a výšky (parametry width a height) nebo poměrově parametrem zoom. Nechybí ani možnost přehrávání přes celou obrazovku, příslušný parametr se jmenuje fullscreen.
vlc --width 800 --height 600 video.avi vlc --zoom 0.5 video.avi vlc --fullscreen video.aviV příkladech bude video postupně přehráno v okně o velikosti 800 × 600 bodů, s poloviční velikostí a přes celou obrazovku. Splnitelné je i přání žádné obrazové složky u videa s pomocí parametru novideo – chceme si pouze poslechnout audio. Analogicky noaudio vypíná zvuk; hlasitost lze jinak upravit zadáním hodnoty z intervalu 0–1024 za parametr volume:
vlc --novideo --volume 512 video.avi
VLC z videa přehraje pouze zesílený zvuk (výchozí úroveň hlasitosti je na hodnotě 256).
Podpora titulků je ve VLC na velmi dobré úrovni, přehrávač si rozumí s širokou plejádou nejrůznějších formátů, problémem nejsou různá kódování, umístění titulků či barva, průhlednost a velikost písma. Z ladícího výpisu lze také vyčíst, že program sám hledá titulky v adresáři s filmem, rozpoznává jejich typ a automaticky je načítá – pihou na kráse je fakt, že v testované verzi 0.8.5 se přesto titulky nezobrazí (v nadcházející verzi již by mělo být opraveno). Chceme-li tedy zobrazit titulky, musíme zadat cestu k souboru parametrem sub-file. Dalším zádrhelem může být výchozí font FreeSerifBold.ttf, který se VLC snaží použít – pokud v systému chybí, je třeba zadat alternativu:
vlc video.avi --subsdec-encoding CP1250 --sub-file video.sub \ --freetype-font /usr/X11/lib/X11/fonts/truetype/arial.ttf
Parametr subsdec-encoding specifikuje znakovou sadu titulků (pokud neodpovídá skutečnosti, VLC titulky vůbec nezobrazí), pro nás budou zejména užitečné hodnoty CP1250, ISO-8859-2 a UTF-8. Nyní si zkusme pohrát s umístěním:
vlc video.avi --sub-margin 30 --subsdec-align 1 --sub-delay -50
Hodnota 1 u subsdec-align znamená zarovnání titulků vlevo, výchozí 0 značí obvyklé centrování textu a 2 pak zarovnání vpravo. Hodnota u sub-margin definuje velikost mezery v obrazových bodech od spodního okraje okna k titulkům, v příkladě tedy budou titulky posunuty o 30 bodů nahoru. O relativní umístění v čase se pak stará sub-delay, jednotkou jsou zde myšleny snímky, -50 tedy způsobí, že titulky se budou zobrazovat o nějaké dvě sekundy dříve než určuje jejich definice.
A jak na vzhled titulků? O fonty se stará knihovna Freetype2:
vlc video.avi --freetype-color 16776960 --freetype-effect 3 \ --freetype-opacity 128 --freetype-rel-fontsize 12
Kód barvy 16776960 opsaný z nápovědy značí žlutou barvu, freetype-effect přidává písmu obrysy a freetype-opacity nastavuje průhlednost v rozmezí 0–255. Velikost písma lze nastavit dvěma způsoby: buď relativně, kdy se velikost nastaví v závislosti na velikosti videa (hodnota 12 z příkladu znamená „velké“ písmo), nebo absolutně parametrem freetype-fontsize, kde hodnota udává výšku písma v obrazových bodech. Pro podrobnosti viz vlc -p freetype --advanced
.
Pro dodatečné úpravy obrazu i zvuku lze při přehrávání aplikovat filtry. Asi nikoho nepřekvapí úprava jasu a kontrastu obrazu či odstranění prokládání - některé vychytávky však jen tak jinde nenajdete. Filtry ve VLC vykonávají samostatné moduly, proto kromě nastavování parametrů těchto filtrů je také zapotřebí přehrávači sdělit, které moduly chceme používat. Slouží k tomu parametry vout-filter pro obrazové a audio-filter pro zvukové filtry. Pro úpravu například kontrastu tedy:
vlc video.mov --vout-filter adjust --contrast 1.2
Při použití více modulů od sebe jejich jména oddělíme dvojtečkou. A které ty moduly že to jsou?
Úprava obrazu – jas, kontrast, zabarvení, sytost a index gamma:
vlc video.avi --vout-filter adjust --contrast 1.2 --brightness 0.8 \ --hue 67 --saturation 2.4 --gamma 1.33
Pro rozsahy hodnot viz vlc -p adjust
.
Odstranění prokládání řádků, nepostradatelné zejména u televizního vysílání:
vlc dvb: --vout-filter deinterlace --deinterlace-mode mean
Možné režimy odstranění prokládání jsou blend, bob, discard, linear, mean a x.
Už se vám někdy podařilo natočit video orientované na výšku, tj. otočené o devadesát stupňů? Tento filtr umožní se na něj podívat, aniž by bylo zapotřebí otáčet monitor:
vlc video.avi--vout-filter transform --transform-type 90
Kromě zadání úhlu – 90, 180, 270 – lze obraz otočit též podle horizontální a vertikální osy, hodnoty zadáváme jako hflip a vflip.
Filtr pro deformaci obrazu nabízí pár možností, které určitě stojí za vyzkoušení. Obraz se může vlnit, odrážet ve vlnící se vodní hladině či simulovat komiksovou tvorbu:
vlc video.avi --vout-filter distort --distort-mode gradient
Možné hodnoty pro deformační režim jsou wave, ripple, gradient, edge, hough a psychedelic, pro první čtyři viz obrázky.
Dlužno podotknout, že filtry z tohoto modulu jsou poměrně náročné na výkon počítače.
Ořezání obrazu; hodnota parametru crop-geometry se udává jako šířka × výška výsledného obrazu plus odskok od levého okraje plus odskok od horního okraje:
vlc video.mpg --vout-filter crop --crop-geometry 320x200+40+50
Alternativně lze ořez nastavit parametrem autocrop, který si vynutí automatické rozpoznání a oříznutí černých okrajů.
Filtr pro klonování obrazu – zdrojové video si najednou můžeme pustit ve více oknech zároveň, přičemž každé z nich může využívat jiný výstupní modul:
vlc video.mov --vout-filter clone --clone-vout-list aa,glx --clone-count 2
Parametr clone-count udává počet oken a clone-vout-list seznam výstupních modulů. V uvedeném příkladě se video bude přehrávat ve dvou oknech, jednou za použití OpenGL a podruhé jako Ascii Art.
Video je pro změnu rozřezáno do více oken – napadá někoho praktické využití?
vlc trailer.mov --vout-filter wall --wall-rows 2 --wall-cols 2
Parametry udávají, na kolik jakoby řádků a sloupců se má video rozdělit.
Příklad zvukového filtru – klasický ekvalizér se sadou přednastavených prostředí k výběru:
vlc hudba.mp3 --audio-filter equalizer --equalizer-preset headphones
Mezi možnými režimy nechybí pop, rock, classical či techno, kompletní seznam se vypíše na povel vlc -p equalizer
.
Samostatnou kapitolu tvoří filtry, které umožňují do streamovaného video přidávat vlastní texty a logo – a základům síťového vysílání se bude věnovat již příští díl seriálu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena