Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
K vysílání ve VLC slouží parametr sout, za kterým může být definice nastavení dlouhá přes několik řádků. Začneme ale jednoduchým příkladem – vysílejme libovolný videosoubor via protokol HTTP:
vlc video.avi --sout http/ts:localhost:6543
Takovéto vysílání přehrajeme již známým způsobem:
vlc http://localhost:6543
Příklad využívá zjednodušené syntaxe nastavení streamování, u kterého se automaticky předpokládá standardní modul vysílání. Plná verze zápisu toho stejného by vypadala následovně:
vlc video.avi --sout \ '#standard{access=http,mux=ts,dst=localhost:6543}'
Ve složených závorkách jsou definována nastavení modulu, jehož jméno je před závorkami; modul standard z příkladu je pouze jedním z několika dostupných:
Jak již je v popisech naznačeno, moduly lze společně různě kombinovat, zejména je řadit do posloupností (oddělovačem je dvojtečka) a zanořovat do modulu duplicate. Ukažme si to na pár obecnějších příkladech (konkrétní volby vysílání a kódování se dozvíme později):
vlc video.avi --sout \ '#duplicate{dst=display,dst=standard{volby vysílání}}'
Video bude přehráváno lokálně a zároveň dále vysíláno po síti.
vlc cdda:// --sout \ '#transcode{volby kódování}:std{volby vysílaní}'
Přehrávané hudební cédéčko bude nejdříve překódováno a po té vysíláno.
vlc mojeradio.pls --sout \ '#duplicate{dst=std{volby vysílaní},\ dst=transcode{volby kódování}:std{volby vysílaní}}'
Vysílání internetového rádia – v plné kvalitě na jedné adrese a překódované do nižší kvality na adrese druhé.
Jednotlivé moduly samozřejmě mají hromadu možností k nastavování. Na ty nejdůležitější se nyní podíváme.
Modul standard posílá multimediální zdroj jedním ze základních protokolů na místo určení – do souboru nebo po síti. Důležité jsou jeho následující parametry:
Definuje výstupní metodu vysílaného zdroje, tj. vhodný internetový protokol:
Kontejner, v kterém jsou multimédia vysílána – dlužno mít na paměti, že některé kontejnery jsou vhodné jen pro některé kodeky a stejně tak nemusí podporovat všechny výstupní metody.
Nyní již s konkrétními volbami vysílání:
vlc http://www.live.cz/radio/beat128.ogg.m3u --sout \ '#std{access=file,dst=radio.ogg}'
Uložení vysílání internetového rádia do souboru:
vlc video.avi --sout '#std{access=mmsh,mux=asfh,dst=:7880/video}'
Vysílání, ke kterému se může připojit i Windows Media Player na adrese mms://<počítač>:7880/video – bez specifikace IP či jména počítače naslouchá VLC na všech síťových rozhraních.
vlc dvdsimple:// --sout http/ts:localhost:8080 --sout-all
Globální parametr sout-all zajistí, že vysílány budou všechny dostupné proudy streamovaného filmového DVD, tj. veškeré zvukové stopy i titulky.
vlc video.avi --sout '#std{access=udp,mux=ts,dst=192.168.0.5}' --ttl 5
Směrové vysílání (unicast) k počítači s adresou 192.168.0.5 na výchozím portu 1234. Volba ttl nastavuje životnost paketu – počet aktivních prvků sítě, přes které může vysílaný proud dat projít.
vlc video.avi --sout '#std{access=udp,mux=ts,dst=239.255.0.5}'
Vícesměrové vysílání (multicast) na adresu 239.255.0.5; klienti, kteří chtějí přijímat takové vysílání, se musí k zadané adrese zaregistrovat (nepřehlédněte znak zavináč):
vlc udp:@239.255.0.5
Pro porovnání – pro příjem unicastu (na výchozím portu) stačí zadat pouze vlc udp:
. Pokud se neorientujete v problematice vícesměrového vysílaní, čtěte následující odstavec.
Vícesměrové vysílání je standardní součástí internetového protokolu IP, které se používá s transportním protokolem UDP. Multicast lze provozovat i s protokolem RTP, který je vystavěn právě nad UDP. Vysílající stanice posílá svůj obsah na dynamicky vznikající IP adresu z prostoru vyhrazeného pro tyto účely, klienti si pak mohou tutéž adresu zaregistrovat – k tomu slouží protokol IGMP – a přijímat tak vysílaný proud. Vícesměrovým šířením dat se šetří přenosová kapacita linky, neboť data od vysílací stanice putují pouze jednou, na druhou stranu vysílací stanice neví, kdo (všechno) je příjemcem jejího vysílání. Zmiňované rezervované adresy jsou z rozmezí 224.0.0.0–239.255.255.255, přičemž pro lokální použití jsou (zjednodušeně řečeno) rezervovány segmenty 224.0.0.0/24 a 239.0.0.0/8 (podrobnosti viz Internet Protocol Multicast).
Globální použití vícesměrového vysílání je prakticky omezeno na uživatele virtuální vícesměrové páteřní sítě MBONE, pro většinu z nás tak připadá v úvahu jen lokální použití. I zde však lze narazit na problémy; multicast musí podporovat operační systém (linuxové jádro), síťová karta a veškeré síťové prvky, přes které vysílání prochází – různé levné směrovače s ním mohou mít problémy, ty drahé jej zase mají ve výchozím nastavení vypnuté. Pro důkladnější prostudování problematiky viz seriál článků na Lupě, proslulé Multicast HOWTO, či pojmy ve Wikipedii Multicast, IP Multicast a IGMP.
Pro úspěšné provozování multicastu pod Linuxem je třeba věnovat pozornost následujícím položkám:
ip addr
značí podporu vícesměrového vysílaní. U běžných ethernetových síťovek obvykle problém není, pozor však na bezdrátové síťové karty.U některých konfigurací sítě může být žádoucí doplnit směrovací tabulku následujícím způsobem:
ip route add to 224.0.0.0/4 dev eth0
Také je nezbytné povolit ve firewallu protokol IGMP a všechny porty UDP, na kterých se vysílá. Používám výchozí firewall v SUSE, proto mám v /etc/sysconfig/SuSEfirewall2:
FW_SERVICES_EXT_UDP="1234" FW_SERVICES_EXT_IP="igmp"
Analogická pravidla pro IPTABLES (bez záruky):
iptables -A INPUT -p udp --dport 1234 -j ACCEPT iptables -A INPUT -p igmp -j ACCEPT
V případě funkčního vícesměrového vysílání si můžeme dopřát i onu symbolickou třešničku na dortu v podobě oznamování obsahu, který se kde vysílá. Jako příjemce obsahu tak nemusíme znát adresu zdroje, na kterém se vysílá, postačí nám v přehrávači zapnout funkci příjmu oznamování SAP a dostupná vysílání se nám „sama naladí“
Vysílaný obsah oznámíme za pomoci služby SAP – Session Announcement Protocol – zadáním parametru sap v modulu standard. Pokud něco oznamujeme, neměli bychom zapomenout připojit popisek – to zajistí parametr name:
vlc trailer.mov --sout \ '#std{access=udp,mux=ts,dst=:1234,sap,name="Filmová ukázka"}'
Standardní port UDP pro oznamování je 9875, takže opět pozor na nastavení firewallu.
Příští díl seriálu se bude věnovat dalším vysílacím modulům, zejména transcode pro konverzi vysílaného zvuku a videa.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mrkni sem: http://forum.videohelp.com/viewtopic.php?t=259354 je to tady i se screenshoty. Mám to vyzkoušené.
Jinak vlc se nemusí ve Windows instalovat, ale stačí rozbalit zip nebo 7-zip verzi a protože se dá taky spouštět z příkazového řádku, tak se vlastně dá komplet nastavit jako bat a příjemce jen klikne na zástupce na ploše.
moc pekne, jen bych bel jeden dotaz: Potrebuju z rozhrani eth0 (verejna IP) preroutovat multicast na eth1 (192.168.1.254) do domaci podsite.. klasicke internetove spojeni funguje pres ip_forwardig a NAT. Nebo dalsim resenim, ktere me napadlo, by bylo video data prichazejici na eth0 prestreamovavat pres vlc na druhe rozhrani eth1, ale potreboval bych trochu nasmerovat. thx