Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ačkoliv není nemožné představit si VLC jako nástroj pro převod multimédií z jednoho formátu do druhého, kódovací možnosti přehrávače jsou uzpůsobeny zejména pro streamování a tedy kódování v reálném čase. Předpoklad dostatečně rychlého počítače zajisté není třeba zdůrazňovat. Mezi nejdůležitější parametry modulu transcode pro nastavení kódování tedy patří:
Při volbě kodeku je třeba pamatovat na zadání vhodného kontejneru ve výstupním modulu. Například platí, že pro vysílání protokolem UDP lze použít pouze kontejner TS, který ovšem nepojme protokoly z projektu Xiph (Vorbis, Theora apod.); volbu té správné kombinace usnadní tabulky na stránce Streaming features list. Příklady:
vlc video.mpg --sout '#transcode{vcodec=mp4v,acodec=mp3,vb=2048,ab=128}:display'
Video překódované do MPEG-4 s datovým tokem 2 Mb, zvuk do MP3 s konstantním datovým tokem 128 kb, modul display způsobí, že video nevysíláme, ale přímo zobrazujeme na monitoru, viz dále.
vlc video.mpg --sout '#transcode{vcodec=mjpg,croptop=40,cropbottom=32}:display'
Video nahoře a dole oříznuté o zadaný počet řádků.
Vícesměrové streamování jednoho televizního programu s odstraněním prokládání a zmenšení velikosti obrazu na čtyři pětiny.
Vysílání videa překódovaného do H.264 s požadavkem na synchronizaci zvuku s obrazem.
vlc video.avi --sout '#transcode{vcodec=theo,venc=theora,acodec=vorb,aenc=vorbis}: \ std{access=file,mux=ogg,dst=vysledek.ogg}' vlc:quit
Překódování videosouboru do kontejneru OGG, po konverzi se VLC samo ukončí (pozor, podpora videokodeku Theora v přehrávači je z důvod (ne)stability prozatím experimentální a ve výchozích kompilačních volbách vypnutá).
vlc dvdsimple:// --audio-language 'en' --sub-language 'cs' \ --sout '#transcode{vcodec=mp4v,vb=2000,acodec=mp4a,ab=128,soverlay}: \ std{access=file,mux=mp4,dst=vysledek.mp4}' vlc:quit
Ripnutí DVD s anglickou zvukovou stopou do souboru ve formátu MPEG-4. Do výsledného videa budou též zakódovány vybrané české titulky, o což se postará doposud nezmíněný parametr soverlay modulu transcode.
Obrazové filtry zmiňované v třetím díle lze použít pouze pro přímé zobrazení na obrazovce, tj. není možné takto upravený obraz streamovat. Do vysílaného videa však umí VLC v současné době zakomponovat logo či libovolný text, pokud se provádí konverze obrazové složky. Použitý filtr se specifikuje parametrem sfilter u modulu transcode:
vlc dvb: --sout '#transcode{sfilter=logo,vcodec=mp4v}:std{...}' \ --logo-file tux.png --logo-position 5
Filtr logo samozřejmě do obrazu přidává logo ze souboru udaného parametrem logo-file. Pozici loga lze zadat pomocí parametrů logo-x a logo-y či jako v příkladě na jedno z devíti předdefinovaných míst pomocí logo-position. Pozice 5 znamená vlevo nahoře, pro definici dalších pozic i parametrů filtru viz vlc -p logo –-advanced
.
O vložení textu do obrazu se postará filtr marq:
vlc dvb: --sout '#transcode{sfilter=marq,vcodec=mp4v}:std{...}' \ --marq-marquee "Pouze pro soukromé použití" --marq-color 65535 \ --marq-x 100 --marq-y 480 --marq-size 32 --marq-timeout 5000
Podle příkladu bude do televizního vysílání vložen azurový text „Pouze pro soukromé použití“ odsazený 100 bodů zleva a 480 bodů shora s velikostí písma 32 bodů, který po pěti sekundách zmizí. Stejně jako pro titulky platí, že v případě absence výchozího fontu FreeSerifBold.ttf je třeba uvést náhradu – v konfiguračním souboru či pomocí parametru freetype-font. Totéž platí i pro následující filtr time, který do obrazu vkládá aktuální čas:
vlc video.avi --sout '#transcode{sfilter=time,vcodec=mp4v}:std{...}' \ --time-format "%H:%M:%S (%d. %m. %Y)"
Pro více informací o možnostech modulů marq a time viz vlc -p <název filtru>
. Již jen dodám, že filtry lze kombinovat a jejich jména u parametru sfilter oddělujeme dvojtečkou:
vlc video.avi --sout '#transcode{sfilter=logo:marq:time,...}:std{...}'
Modul duplicate umožňuje vybraný multimediální zdroj uchopit vícekrát a následně každou takto vytvořenou instanci nezávisle zpracovat libovolným jiným modulem. Základním parametrem je zde dst – zdroj bude duplikován právě tolikrát, kolikrát bude tento parametr v definici modulu použit; hodnotou parametru dst je pak definice libovolného jiného streamovacího modulu. Teoreticky bude počet parametrů dst nejspíš omezen typem číselné proměnné, v praxi však zejména výkonem počítače:
vlc pisnicka.mp3 --sout '#duplicate{dst=display, \ dst=std{access=udp,mux=ts,dst=239.255.0.101}}, \ dst="transcode{aenc=vorb,acodec=ogg,ab=128}: \ duplicate{dst=std{access=file,dst=prekodovano.ogg}, \ dst=std{access=http,mux=ts,dst=:8080}}"'
V příkladu jsme se rozhodli streamovat písničku několika různými způsoby. První cíl modulu duplicate směřuje na display, přehrávač tedy písničku přehraje (viz dále), druhý cíl definuje vícesměrové vysílání na adresu 239.255.0.101. Třetí cíl volá modul transcode pro překódování písničky do jiného formátu, který dále posílá vnořenému modulu duplicate, který překódovaný zvuk bude ukládat do souboru a zároveň vysílat protokolem HTTP na portu 8080. Fantazii se meze nekladou.
V případě streamování souborů na disku samozřejmě není problémem otevřít si požadováný zdroj vícekrát a použití modulu duplicate se tak vyhnout, pokud však multimediální zdroj produkuje zařízení, ke kterému nemůže zároveň přistupovat více procesů, je modul duplicate pravým požehnáním. Příkladem vhodného použití je digitální televizní vysílání – řešením sice může být streamování celého multiplexu, proč však plýtvat kapacitou sítě, když se příjemce bude dívat pouze na jeden program? O výběr nějaké části z vysílaného zdroje se stará parametr select:
vlc dvb: --dvb-frequency=626000000 --dvb-bandwidth=8 \ --ts-es-id-pid --programs=1,2,3,4 \ --sout '#duplicate{ \ dst=std{access=http,mux=ts,dst=:8080/ct1},select="program=1", \ dst=std{access=http,mux=ts,dst=:8080/ct2},select="program=2", \ dst=std{access=http,mux=ts,dst=:8080/ct24},select="program=3", \ dst=std{access=http,mux=ts,dst=:8080/ct4},select="program=4"}'
Výběr pomocí specifikace čísla programu je možný právě u televizního vysílání, kde je tato identifikace součástí vysílání (parametry ts-es-id-pid a programs nesmí chybět). Obecně lze složky multimediálního zdroje vybírat pomocí identifikátorů elementárních složek – hodnota es=<id> nebo podle typu složky – hodnoty audio, video a spu (= titulky). Pro uvedené hodnoty jsou přípustné také varianty se slůvkem no na začátku (noprogram, novideo atd.), které se interpretují tak, že se má streamovat vše kromě toho, co je vybráno.
Modul display, jak již bylo řečeno v minulém díle, slouží k přímému zobrazení vysílaného zdroje na obrazovku. Užitečný je pouze ve spojení s modulem duplicate, kdy lze multimediální zdroj zároveň streamovat a sledovat. U modulu lze volitelně použít tři parametry – novideo, noaudio a delay pro vypnutí obrazové či zvukové složky a nastavení prodlevy v milisekundách:
vlc video.avi \ --sout '#duplicate{dst=std{volby vysílání},dst=display{noaudio,delay=1000}}'
Zadanou sekundovou prodlevu lze snadno ověřit naladěním vysílaného videa.
Modul es lze chápat jako rozšíření standardního modulu pro případy, kdy je zapotřebí od sebe oddělit zvukovou a obrazovou složku. Podobně jako modul standard nabízí parametry access, mux a dst, navíc však také s variantami -audio a -video pro případy, kde se nastavení zvukové a obrazové složky liší:
vlc film.avi --sout '#es{access-video=http,mux-video=ts,dst-video=:8080, \ access-audio=file,mux-audio=ps,dst-audio=zvuk-%c.%m}'
Zatímco obrazovou složku filmu vysíláme po síti, zvuk ukládáme do souboru. Zástupný znak %c bude nahrazen označením (FourCC) kodeku a %m kontejnerem, takže soubor se ve výsledku bude jmenovat například zvuk-mpga.ps.
Modul rtp dělá v podstatě to samé, co modul standard, tj. vysílá po síti. Používá k tomu ovšem pro tyto účely určený protokol RTP s jeho vymoženostmi. O něm a o zprovoznění služby videa na přání společně s ukázkou streamování z více zdrojů zároveň bude řeč v příštím díle.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ad 2) Chce to ale už docela hodne vykony procesor (odhadem !minimalne Athlon XP 1.5 GHz) a to nejen ne enkodeni, ale i dekodeni. Treba u prednasky se na loadu projevi i jak mos se prednasejici hybe :).
Nekdo v AVC nedavno zkousel wmv9/vc1, coz je jak nazev napovida prilis spajato s windows
Jinak na stream bych volil neco z rodiny realmedii
vlc v4l:// :v4l-vdev="/dev/video0" :v4l-adev="/dev/dsp" :v4l-norm=0 :v4l-frequency=-1
vlc v4l:/dev/video0:norm=pal:size=640x480:adev=/dev/dsp:audio=0... ted uz zvuk lokalne hraje (dulezite bylo to audio=0). Jenze kdyz tohle streamuji, na druhe strane zvuk nehraje. Musim to jeste vychytat ... Navic po vypnuti vlc na serveru zvuk hraje porad dal, takze pak musim na okmzik spustit napr. tvtime a nasledne ho ukoncit, cimz se vypne i zvuk.
vlc udp://@239.194.10.11:1234 --sout "duplicate{dst=std{access=udp,mux=ts,dst=192.168.1.254}}"
ale nejak to nefunguje:
VLC media player 0.8.4 Janus [00000267] skins2 interface error: Cannot open display [00000267] skins2 interface error: Cannot initialize OSFactory Remote control interface initialized, `h' for help [00000273] stream_out_standard private error: no access _and_ no muxer (fatal error) [00000272] main stream output error: stream chained failed for `std{mux="",access="",url="duplicate{dst=std{access=udp,mux=ts,dst=192.168.1.254}}"}' [00000271] main input error: cannot start stream output instance, aborting status change: ( New input: udp://@239.194.10.11:1234 ) status change: ( audio volume: 256 ) status change: ( play state: 1 ) status change: ( stop state: 0 ) [00000261] main playlist: nothing to play
no pokud mi doporucite lepsi reseni, budu jedine rad. moje situace: server s ubuntu, eth0 (verejna IP), eth1 (vnitrni sit) .. server routuje a natuje, ipforwarding je zapnuty problem je v tom, ze se mi nepodarilo zatim rozchodit multicast routing a na vic nevim, jake TTL maji nastaveny pakety, ktere vysila provider
inet <-> eth0 server eth1 192.168.1.254 <-> 192.168.1.1 eth0 notebook
Dobry den ! Bylo by mozne aby ste zde uvedl IP a port pro sledovani O2TV pomoci VLC, nejlepe cely prikaz ?