Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
src_prepare
, oddělení konfigurační fáze z funkce src_compile
do src_configure
, možnost úpravy názvů souborů stahovaných do distfiles a volání výchozích definicí jednotlivých fází a další novinky.doman
podporuje jazykyO tom, co je to EAPI a jak zvolit použitou verzi, se dočtete v předchozím díle seriálu: Gentoo ebuild - 7 (EAPI 1, QA kontroly, binární balíčky). Podpora EAPI 2 byla přidána jako první do Paludisu 0.30.1, pkgcore 0.4.7.9 a poté do Portage 2.2_rc11.
Poznámka: následující text předpokládá základní znalosti o závislostech ebuildů, které poskytuje 6. díl tohoto seriálu: Gentoo ebuild - 6 (závislosti, sloty, restrikce).
Tato novinka vám v ebuildu umožní specifikovat závislost na USE-flagu u balíčku, na kterém ebuild závisí. Představte si, že váš ebuild závisí na programu, který poskytuje jiný balíček (třeba app-test/showcase
), ale jen za předpokladu, že byl sestaven s povoleným USE-flagem "X
". V takovém případě je vhodné závislost uvést následujícím způsobem:
app-test/showcase[X]
Balíčkovací systém při instalaci vašeho ebuildu ověří, zda máte v systému balíček app-test/showcase
zkompilovaný s USE="X"
a vypíše chybu ve dvou případech: buď pokud tuto podmínku nesplňujete a máte balíček nainstalovaný bez tohoto USE-flagu, anebo pokud balíček nemáte nainstalovaný a se současným nastavením by se býval nainstaloval bez požadovaného USE-flagu.
Ebuild může samozřejmě záviset na více USE najednou a také může vyžadovat určitý USE-flag vypnutý, například takto:
app-test/showcase[mp3,ogg,-qt4,-X]
Zvláštní zápis
app-test/showcase[qt4?]
je ekvivalentem
qt4? ( app-test/showcase[qt4] ) !qt4? ( app-test/showcase )
a používá se tehdy, když váš ebuild obsahuje stejný USE-flag (qt4
) jako jeho závislost (která je v této ukázce stále app-test/showcase
), a vy chcete sestavit následující podmínku: když je USE-flag zapnutý u vašeho ebuildu, bude jej vyžadovat i u závislosti, pokud ovšem zapnutý není, tak na tom nezáleží. Opakem je potom následující zápis:
app-test/showcase[!qt4?]
který je ekvivalentem:
!qt4? ( app-test/showcase[-qt4] ) qt4? ( app-test/showcase )
a vyjadřuje toto: pokud je USE-flag vypnutý pro tento ebuild, musí být vypnutý i pro závislost, v opačném případě (když je USE-flag zapnutý) na nastavení USE nezáleží.
Posledním případem jsou tyto zápisy:
app-test/showcase[qt4=] app-test/showcase[!qt4=]
První z nich vyžaduje stejné nastavení USE-flagu "qt4
" pro váš ebuild a závislost a druhý naopak vyžaduje různé nastavení tohoto USE-flagu.
Ještě dodám, že tohle vše lze navíc kombinovat s udáním verze a slotu, takže zápis závislosti ve výsledku může vypadat například takto:
>=app-test/showcase-2.2:2[-mp3,ogg?,qt4=]
Znamená to, že ebuild bude vyžadovat balíček app-test/showcase
verze 2.2 nebo novější, se slotem 2 a patřičným nastavením USE-flagů.
Význam operátoru "!
" u závislostí byl v EAPI 2 lehce pozměnen. Dříve zápis
!app-test/showcase
způsobil přerušení instalace v případě, že byl nainstalován balíček app-test/showcase
. Nyní je ovšem možná dočasná instalace takových balíčků vedle sebe, která v případě kolize přepíše soubory staršího balíčku a když je později starý balíček odinstalován, tak nejsou odstraněny soubory, které byly přepsány novějším balíčkem.
Pro explicitní zákaz byť jen dočasné instalace balíčků vedle sebe lze použít nový operátor "!!
":
!!app-test/showcase
Když nastane případ, že je balíček app-test/showcase
blokován více nainstalovanými ebuildy najednou, tak má operátor "!!
" prioritu a balíček se nenainstaluje.
Nově lze nastavit názvy souborů v SRC_URI
, pod kterými se uloží do distfiles. Je třeba za URL přidat operátor "->
" a za něj požadovaný název. Vše se odděluje mezerou.
SRC_URI="http://dl.google.com/earth/client/GE4/release_4_3/GoogleEarthLinux.bin -> GoogleEarthLinux-${PV}.bin"
Tato vlastnost se může hodit třeba tehdy, když není v názvu souboru uvedena verze, což by později mohlo způsobit problém.
Dříve, když jste chtěli po rozbalení zdrojových archívů upravovat zdrojové kódy, bylo nutné (nebo vhodné) předefinovat funkci src_unpack
, do které jste vždycky museli na začátek překopírovat výchozí definici. Toto řeší nová funkce src_prepare
, která se spouští po src_unpack
a jejíž výchozí pracovní adresář je nastaven na ${S}
. Definice tedy může vypadat takto:
src_prepare() { epatch "${FILESDIR}/${P}-new-ffmpeg.patch" }
Z funkce src_compile
byla oddělena část sloužící pro konfiguraci balíčku (např. spuštění ./configure
pomocí econf
) do funkce src_configure
, která se logicky spouští před ní. Výchozí definice těchto funkcí nyní vypadají následovně:
src_configure() { if [[ -x ${ECONF_SOURCE:-.}/configure ]] ; then econf fi } src_compile() { if [ -f Makefile ] || [ -f GNUmakefile ] || [ -f makefile ]; then emake || die "emake failed" fi }
Výchozí definice funkcí pkg_nofetch
a src_*
jsou nyní dostupné pod svým názvem s přidaným "default_
" na začátku. K dispozici jsou tedy:
default_pkg_nofetch default_src_unpack default_src_prepare default_src_configure default_src_compile default_src_test
Když chcete v určité funkci zavolat její vychozí definici, stačí spustit pouze default
beze zbytku názvu, protože jde o alias.
Nové pořadí spouštění funkcí jednotlivých fází instalace je následující:
pkg_setup
src_unpack
src_prepare
src_configure
src_compile
src_test
src_install
pkg_preinst
pkg_postinst
pkg_prerm
pkg_postrm
doman
podporuje jazykyPříkaz doman
(sloužící k instalaci manuálových stránek) nyní podporuje jazyky, což v praxi znamená, že
doman program.cs.1
nainstaluje manuál jako /usr/share/man/cs/man1/program.1
.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nejvetsi bolesti portage je revdep-rebuild. U toho nikdy poradne clovek nevi, co se vlastne bude kompilovat. Predstavte si, ze updatem worldu se zmeni nejaka knihovna. Vsechno vypada ok, update probehl korektne. Pak udelate revdep-rebuild a dozvite se, ze update knihovny rozhodil Openoffice. A to je kompilace na dlouho. Kdybyste vedeli, ze se to stane, tak byste treba s updatem pockali, az si ty dokumenty, co potrebujete zpracovat, dopisete.
Chapu, ze je to problem, system muze jen tezko vedet, co se updatem poskodi, poradne protoze nevi, v jakem stavu byly binarky v dobe updatu. Ale aspon u tech nejvetsich baliku by bylo fajn to nejak osefovat, aby clovek, co updatuje, byl na potecialni problem pripraven. Nektere balicky jsou notoricky "problemove" a gentooista si jich brzo vsimne. Ale nekdy ne, a pak to boli.
2.2 je hard masked. Takze NE.
# Zac Medico <zmedico@gentoo.org> (05 Jan 2009) # Portage 2.2 is masked due to known bugs in the # package sets and preserve-libs features. >=sys-apps/portage-2.2_pre
Nevím, které bugy to jsou, ale portage 2.2 používám už hodně dlouho a žádného problému jsem si nevšiml.
Tak tomu nějak nerozumím, nebo jsme každý v jiném systému.
USE flagy jsou přeci přednastaveny automaticky. Manuálně si můžete (nemusíte) upravit vlastní volby. Nastavení USE se nemusí měnit automaticky podle profilu a není třeba ho kontrolovat.
Takhle začíná moje USE
USE="-* python pam ssl md5sum nls ......
také může vyžadovat určitý USE-flag zapnutýPodle kontextu by tam asi mělo být vypnutý. Až budou všechny balíčky v Portage používat závislosti na USE, snad odpadnou takové problémy, jako je ten s MPlayerem a X v nedávném dotazu.
Podle kontextu by tam asi mělo být vypnutý.Je to tak, spletl jsem se.