V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Možná je to jen můj pocit ale rozhraní openSUSE je šíleně přeplácané, plné tísíců voleb.Já myslím, že to není pocit. Nejvíc mě dostalo to nastavení emotikonů jako jedna z tisíce rubrik v „Nastavení systému“. Systém, který má jako součást svého nastavení takovéto prkotiny, už mi přijde jako hodně zahleděný do minulosti. Na nastavování tisíců prkotin v systému už dnes nejsou zvědaví ani linuxáci, natož normální lidi. Navíc se mi zdá, že s každou novou verzí tam toho bordelu přibývá (dost mě vyděsilo, kolik tun bordelu se spouští v LXDE, které má být odlehčenou variantou bez bordelu). openSUSE už čím dál víc působí jako retro distribuce. Podle mě by opotřebovalo nějakou zásadní změnu filozofie, radikální očištění. Snad i pohřbít ten YaST, nebo jej aspoň co nejvíc uklidit z dosahu.
Ideálně by se měli dělat recenze asi tak v polovině její životnosti :)
Úplně nejlepší by byla na konci… jen by to mělo tu chybu, že už by to skoro nikoho nezajímalo. :-)
knotify4
, vhodnou prevencí je zakázat KDE jakákoliv upozorňováníinit 3
a pak se vrátit na init 5
. Obejít to jde třeba použitím Midnight Commanderu, pak je vše bez problému.zypper
je opět o něco rychlejší (používám asi 15 repozitářů současně) a prakticky vše funguje out-of-the-box. Za mě dávám 9 bodů z 10 (ten jeden dolů za stále ještě nedoladěná KDE4, což ale není vina openSUSE, že sudo yum update
. Žádný používání pomalého updatovátka z PackageKit-gnome pokud mi vyskočí okénko s tím, že jsou k dispozici aktualizace, tak šup do terminálu a sudo yum update
+1
> Pismo je tak ostre a tenke ze z neho bolia oci..
Ono je to ostré a tenké právě protože autor má nastavený maximální hinting :)
Což je bohužel výchozí nastavení SUSE a dalších distribucí. Freetype full hinting moc nezvládá, zvláště u malých velikostí písma (<9px).
Za druhé a hlavně "full subpixel hinting" - nic takového neexistuje, Mluvíte o dvou různých nezávislých technikách vylepšování zobraování fontů: "font hinting" a "subpixel rendering".
Wikipedia napoví a mají tam i obrázky.
http://en.wikipedia.org/wiki/Font_hinting
http://en.wikipedia.org/wiki/Subpixel_rendering
Font Hinting - to je o hrátkách s tvary. Existuje několik implementací - patenty nezatížený "auto hinter" který je ve freetype hodně dlouho a je standardně a rozlišuje několik úrovní - žádný, slight, medium a full. Implementace se jmenuje AUTO hinter protože NEpoužívá instrukce uložené s TT fonty, protože tohle a jen tohle má patentované Apple (nikoliv MS).
Autorovi doporučuji si ten full hinting vypnout. Písmo na screenshotech opravdu vypadá bídně.
Subpixel rendering - to je o hrátkách s barvami. Tady platí, že co monitor to jiná subjektivní zkušenost. V praxi poznáte zapnutý subpixel rendering podle toho, že i černé fonty na bílém pozadí hrají trochu do jiných barev než odstíny šedé (pro jiné barevné kombinace písma a pozadí to není tak patrné). Nastavuje se tu pořadí RGB barev, vertikální a horizontální, nikoliv intenzita.
I u subpixel renderingu platí některé patenty (bytecode interpreter) tentokrát skutečně MS, a skutečně některé expirují(valy). Lze si stáhnout Freetype s povoleným BTI, ale subjektivně nemohu říct, že by došlo k výraznější změně (zlepšení). Což může být dané horší implementací ve FreeType ne chybou techniky samotné.
Nevím nic o tom, že by Firefox extra potlačoval nějaká nastavení Fontconfigu. Tohle byla specialita party okolo OOo/FO, ti používali Freetype vlastním způsobem a na nastavení fontconfigu většinou kašlali, ale časy se asi mění i tam.
V praxi doporučuji vypnout subpixel rendering a nastavit si žádné nebo jen mírný (slight) hinting. Fontconfig umožňuje podrobné nastavení pro jednotlivá písma, pokud jste hračičkové s dostatkem času.
Tak mě stačilo vidět ty fonty ve Firefoxu (bléééé), dále jeho integraci do prostředí (orámování oxegen by mělo mít default zadanou výjimku a neaplikovat ten přechod na rám, když ho neumí "gtk" vzhled....
Viděl jste jak jsou nastavené fonty ve Fireofxu v Ubuntu? I bez instalace ms-core-web fontů stránky vypadají tak, jak je vidí 99% uživatelů na světě. Ten susí zblitek fakt nechápu.
-x
a podívat se, kde přesně to stojí.
Tiskni
Sdílej: