Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Vyhlašujeme tedy "Call for Papers" (hledání přednášejících). Nezáleží na tom, zda jste počítačový guru, nebo zkušenější uživatel, každý z vás může přispět něčím zajímavým pro ostatní uživatele nejen Linuxu, ale i Free/OpenSource Software.
Narozdíl od loňského roku vás čeká zkušenější tým, který si nechal na organizaci více času, velice sebekriticky prošel předchozí zmatky, nedostatky a připomínky, takže letošní ročník bude ještě více křupavější než ten předchozí. Slibujeme lépe zorganizovanou pauzu na oběd (existuje snad něco důležitějšího?), atraktivnější přednášky (a přednášející) zaměřené spíše na praxi než teorii, více prostoru pro osobní kontakt a diskuse, lepší pokyny pro přednášející, zkrácenou neděli, aby se mimobrněnští dostali domů, a spoustu dalších zlepšení.
Děkujeme všem hlasujícím v anketě Czech Open Source 2007. Velmi nás potěšilo umístění konference na třetím (respektive pátém) místě této ankety, což zároveň představuje závazek pro to, aby byl další ročník skutečně lepší. A v tom nám můžete pomoci i vy!
Volné sdružení Linux v Brně ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Liberix, FIT VUT v Brně, společností Red Hat Czech a dalšími partnery pro vás připravuje 2. ročník osvětové a vzdělávací přednáškové akce LinuxAlt se zaměřením na Linux a ostatní otevřené operační systémy, svobodný software a svobodné komunikační technologie. Konference proběhne na půdě FIT VUT v Brně — Králově poli o víkendu 3. a 4. listopadu 2007.
Hlavním tématem bude operační systém Linux (nebo jakýkoli jiný otevřený operační systém), a to ve všech možných podobách:
screen
či nfs
, nebo novější technologie jako třeba Xen nebo selinux, či exotičtější clusterové záležitosti.LinuxAlt se svojí tématikou snaží oslovit začínající i pokročilé uživatele, programátory, administrátory, manažery i studenty. Cílem je zvýšit povědomí o Linuxu mezi lidmi, o jeho možnostech a využití v domácnosti i na pracovišti a v konečném důsledku o nezávislých alternativách ke stávajícím technologiím.
Přednášky na LinuxAlt jsou rozděleny na následující tři hlavní témata:
Témata zastřešují prakticky každý aspekt nasazení a použití Linuxu, proto se nebojte přijít s jakýmkoli zajímavým návrhem. Přednášky se budou konat v hodinových blocích (50 minut přednáška, 10 minut přestávka), blok je možno rozdělit na dvě 25 minutové přednášky se souvisejícími tématy, nebo spojit v dvojblok o 100 minutách. V čase přednášky počítejte i s pár minutami na dotazy. Návrhy na přednášky zasílejte na adresu prednasky@linuxalt.cz. Návrh by měl obsahovat téma, do něhož přednáška patří, přibližný průřez obsahem přednášky, její předpokládanou délku a den, ve kterém je možné tuto přednášku uvést. Pokud máte již nějaké zkušenosti s přednášením z minulosti, připište je prosím do mailu.
Z konference bude opět pořízen audiovizuální záznam, který bude volně dostupný všem ke stažení z internetu. Z celé akce bude nakonec sestaveno DVD s vlastním číslem ISBN, které bude obsahovat jak záznamy z přednášek, tak i ostatní materiály, pokud je jejich autoři poskytnou, a které nabídne přednášejícím možnost hodnocení v publikační činnosti. Vyhrazujeme si právo zveřejnit materiály a záznam přednášek pod svobodnou licencí. Preferované prezentační formáty dat jsou odf a pdf, ovšem je vhodné zveřejnit i případný zdrojový dokument (např. TeX).
Konference je koncipována jako nezisková. Většinu nákladů tvoří cestovné, ubytování a strava pro lektory. Uvítáme proto vaše dary i sponzoring. Své nabídky můžete posílat na e-mail info@linuxalt.cz.
15. srpen 2007 | Konečné datum dodání návrhů přihlášek pro lektory. |
3. září 2007 | Zveřejnění programu konference. |
20. října 2007 | Odevzdání textů do sborníku a kompletních dokumentů k přednáškám. |
3. a 4. listopadu 2007 | Konání konference. |
Pro bližší informace navštivte webové stránky linuxalt.cz nebo se zeptejte na emailové adrese info@linuxalt.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: