Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Metoda hledá ve volajícím řetězci podřetězec sub a vrací nejnižší index, na kterém se nachází. Oblast hledání můžete specifikovat parametry start a end. Není-li řetězec nalezen, vrátí celočíselnou hodnotu -1.
Tato metoda pracuje velmi podobně jako find(), ale v případě nenalezení podřetězce vyvolá výjimku ValueError.
>>> retezec = "kobyla má malý bok" >>> retezec.find("má") 7 >>> retezec.find("malí") -1 >>> retezec.index("má") 7 >>> retezec.index("malí") Traceback (most recent call last): File "", line 1, in ? ValueError: substring not found >>>
Tyto metody vrací True, pokud volající řetězec obsahuje: alfanumerické znaky, písmena, číslice, pouze malá písmena, bílé znaky, nadpis (počáteční písmena každého slova jsou velká), nebo jen velká písmena. Pro 8bitové řetězce jsou metody závislé na nastavení locale.
>>> "malý".isalnum() # v ASCII je kód pro ý už mimo alfanumerické znaky False >>> "maly".isalnum() True >>> "maly".isalpha() True >>> "123".isdigit() True >>> "maly".islower() True >>> "maLY".islower() False >>> "\n".isspace() True >>> "Nadpis".istitle() True >>> "Velmi dlouhy nadpis".istitle() False >>> "Velmi Dlouhy Nadpis".istitle() # nadpis musí mít všechna počáteční písmena velká True >>> "maLy".isupper() False >>> "MALY".isupper() True >>>
Metoda vrací nový řetězec, který je vytvořen z elementů sekvence seq. Oddělovačem jednotlivých elementů je řetězec, jemuž metoda náleží.
>>> ", ".join(["jedna", "dva", "tri", "ctyri", "pet"]) 'jedna, dva, tri, ctyri, pet' >>>
Vrací nový řetězec. Obsahuje volající řetězec, který je zarovnán nalevo a místo vpravo je vyplněno znaky fillchar. Délka vráceného řetězce je dána prvním parametrem. Pokud je hodnota width menší nebo rovná délce volajícího řetězce, je vrácen nezměněn. Parametr fillchar je možné používat od verze 2.4.
>>> s = "retezec zarovnany vlevo" >>> s.ljust(len(s)+5) 'retezec zarovnany vlevo ' >>> s.ljust(len(s)+5, '%') 'retezec zarovnany vlevo%%%%%' >>> s.ljust(0) 'retezec zarovnany vlevo' >>>
Jednoduchá metoda, která vrací nový řetězec, ale pouze s malými písmeny. Jako u všech podobných konverzních funkcí je při použití 8bitových znaků závislá na nastavení locale.
Vrací kopii řetězce, která je zleva ořezaná o mezery (není-li předán parametr, nebo pokud je None) nebo o znaky uvedené v argumentu chars. chars obsahuje výčet všech znaků, které mohou být oříznuty. Pokud tedy bude chars obsahovat "abc", budou odstraněny všechny znaky 'a' a/nebo 'b' a/nebo 'c'. Ořezávání končí v momentě, kdy metoda narazí na znak, který není v argumentu (nebo není mezerou). Metodě byla ve verzi 2.2.2 přidána podpora pro chars.
>>> "www.abclinuxu.cz".lstrip("wxyz.") 'abclinuxu.cz' >>>
Nalezne v řetězci první výskyt parametru sep (separátoru) a vrací tříprvkovou n-tici. První element obsahuje řetězec před separátorem, druhý samotný separátor a třetí zbytek řetězce po separátoru. Pokud metoda separátor v řetězci nenalezne, vrací v prvním prvku n-tice celý řetězec, ostatní obsahují prázdné řetězce. Metoda je dostupná od verze 2.5.
>>> "prvni cast|separator|druha cast".partition("|separator|") ('prvni cast', '|separator|', 'druha cast') >>>
Hledá ve volajícím řetězci všechny výskyty parametru old a nahradí je řetězcem new. Předáte-li navíc parametr count omezíte počet záměn na danou hodnotu.
>>> "Prave jsem si nainstaloval Windows. Windows, to je opravdu skvely system".replace("Windows", "Linux") 'Prave jsem si nainstaloval Linux. Linux, to je opravdu skvely system' >>> # no nemuzu si nerypnout ;)
Všechny tyto metody pracují podobně jako jejich jmenovci s předponou l-, ale od konce řetězce (resp. zprava).
>>> s = "kodok" >>> s.find('k') 0 >>> s.rfind('k') 4 >>> s.rjust(len(s)+5) ' kodok' >>> s.rpartition('o') ('kod', 'o', 'k') >>> "www.abclinuxu.cz".rstrip("abc wxyz.") 'www.abclinuxu' >>>
Tak a to je pro dnešek vše. V příštím díle řetězce dokončíme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: