Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Strávil jsem spoustu času hledáním vhodného software, ptát se v diskuzích na vhodnou distribuci je v podstatě ztráta času, protože každý doporučí to, na co je zvyklý, a vybrat z toho optimální variantu zkrátka nejde. Mým základním požadavkem byla pohodlná administrace pokud možno bez používání příkazového řádku. Po vyzkoušení snad všeho, co je k dispozici, jsem zvolil OpenMediaVault (dále OMV).
Jde o webovou nadstavbu nad Debianem, jejím autorem je Volker Theile, který má bohaté zkušenosti z předchozí práce na FreeNAS. Byl jsem zvyklý na komfortní webové rozhraní Synology, OMV se vizuálně podobá jeho starším verzím, i to nakonec rozhodlo. Jsou tady samozřejmě rozdíly v uspořádání nabídek, zprvu jsem měl trochu problémy s orientací, ale dnes mi logika nabídek u OMV přijde přehlednější.
Probíhá v klasickém textovém režimu jak je zvykem u konzervativních linuxových distribucí a není na ní celkem nic zvláštního, k dispozici je bohatý výběr jazyků včetně češtiny. Neobsahuje ale bohatý výběr možností rozdělení disků, zeptá se jen na svazek na instalaci systému, na něm automaticky vytvoří swapovací oddíl a do zbytku nahraje systém. Ostatní disky ignoruje a očekává, že si je uživatel přimountuje ve webovém rozhraní jako datové.
Vzhledem k výše uvedené konfiguraci disků mi uvedené rozdělení nepřišlo vůbec optimální. Ihned po instalaci jsem proto nabootoval GParted liveCD a provedl změny: SWAP jsem přesunul na HDD, systému na SSD jsem omezil prostor na 12GB (stejně je to asi zbytečně moc) a vytvořil jsem další prázdný oddíl. Na HDD jsem nakonec udělal ještě třetí oddíl pro MySQL databáze, ty jsem si netroufnul dát na SSD.
Po novém startu OMV už nepotřebujete klávesnici ani displej a můžete se připojit na webové rozhraní. To má zatím 18 lokalizací, čeština chybí. Jsem ještě oběť ruštiny, nicméně v základní anglické verzi jsem se zorientoval dost rychle. I když jste si předtím nastavili heslo pro přístup do Debianu, zde se pro začátek přihlašte jako admin heslem openmediavault.
Jako první si změňte administrátorské heslo, případně port, kde budete se serverem komunikovat. K dispozici je komfortní volba pro vygenerování certifikátů, to lze využít např. pro přihlašování šifrovaně přes SSL. Dál nastavte čas a datum, parametry síťování a firewallu, zasílání zpráv od serveru, případně powermanagement. Ten jsem využil k popůlnočnímu vypínání stroje, ranní spouštění jsem už předtím nastavil v BIOSu.
V podnabídce Storage najdete potřebné volby pro nastavení diskového subsystému včetně RAID, pokud se ale neobejdete bez LVM, musíte je doinstalovat z nabídky pluginů. Je zde samozřejmě třeba podle potřeby přimontovat všechny datové oddíly.
Provádí se volbou Update Manager. Pokud se objeví neprázdný seznam, zaškrtnete požadované moduly (Debianu a/nebo OMV), zvolíte Install a počkáte na dokončení a vyprázdnění okna. Podle mých zkušeností se distribuce poměrně intenzivně vyvíjí, není snad týdne, aby nebyla k dispozici nějaká aktualizace, i když někdy jde jen o upgrade Debianu. Když jsem instaloval systém, šlo tuším o verzi 0.3.2.x, momentálně jsme na 0.4.25.y. Aktualizace jsou v naprosté většině bezproblémové a nová verze začíná pracovat bez potřeby restartu stroje. OMV má dost aktivní komunitu, takže případné chyby bývají nahlášeny a opraveny opravdu promptně.
Obsahuje volby pro nastavení nastavení skupin uživatelů, uživatelů a sdílení adresářů včetně podpory ACL.
Kromě toho, co je v OMV v základu, existují další služby, které je možno doinstalovat ve formě pluginů. Ty jsou dvojího druhu:
Jejich instalace se provádí jednoduše zvolením příslušné položky v nabídce a označením žádaných pluginů a jejich poinstalačním nastavením.
Kromě služeb nutných pro běh systému obsahuje OMV v základu 7 služeb, ostatní je možno doinstalovat jako pluginy. Zkusím se zmínit o těch, se kterými mám nějakou zkušenost (plnou nabídku si najděte na webu). FTP běží na ProFTPd a umožňuje nastavit vše co člověk potřebuje včetně práv rychlosti přenosu a šifrování. SMB/CIFS určitě nemusím představovat, platí zde totéž co výše. Bez dalších podrobností do základu patří ještě: NFS, SNMP, Rsync a TFTP.
Další služby je možné doinstalovat: UPS, Printing (CUPS a síťový tisk obecně), OpenVPN (úplné nastavení serveru včetně správy serverového i klientských certifikátů), po nastavení firewallu jsem díky tomu získal bezpečnou správu dostupnou pouze tunelem OpenVPN.
Apache je v OMV funkční z principu, pokud ale chcete provozovat vlastní webový server, je třeba doinstalovat službu Website. S tím souvisí i služba MySQL, která zpřístupní i pohodlnou instalaci softu phpMyAdmin. Na konec jsem si nechal službu SSH (je v základu), po jejím povolení a případné změně portu budete mít k dispozici vzdálenou konzoli Debianu, na kterém OMV běží.
Debian v OMV obsahuje implicitně příkaz apt-get a má nastavenou cestu k repozitářům, lze tedy nainstalovat vše, co Debian nabízí. Pokud ale příslušná služba nemá podporu v OMV, máte 2 možnosti: doprogramovat chybějící funkčnost do OMV nebo ji spravovat z konzole. Druhá možnost bohužel může znamenat kolizi s OMV.
V úvodu jsem psal, že stroj pracuje zároveň jako router, tuto funkčnost ale OMV nepodporuje. Je sice možné dvě a víc LAN karet spojit kvůli větší propustnosti (bonding), bridge ale z rozhraní nastavit nelze. Nainstaloval jsem tedy mc a přemostění čtyř z pěti rozhraní jsem ručně dopsal do souboru /etc/network/interfaces s vědomím, že v případě pozdějšího nastavování příslušné volby v OMV budu muset most opět ručně obnovit (zajímavé je, že se takto vytvořené rozhraní br0 v OMV normálně zobrazí, nejde ale editovat). Routování jsem povolil zápisem do souboru /etc/sysctl.conf, kde jsem upravil řádek net.ipv4.ip_forward = 1 a konečně do souboru /etc/network/if-pre-up.d/iptables jsem dopsal nastavení NATu:
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth4 -s 192.168.1.0/24 -j SNAT --to-source aa.bb.cc.bb
(Tímto děkuji panu Milanu Keršlágerovi za shrnutí a vysvětlení na stránce na pslib.cz.)
Po asi půlročním provozu si troufám OMV doporučit všem uživatelům, kteří hledají spolehlivý serverový OS se stravitelnou a přehlednou administrací a je jim proti srsti skončit u Windows Home Serveru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Chyby a nedodělky má každý soft, s těmi v OMV se dá žít. Člověku nic nebrání použít konzoli a: - konfiguraci zazálohovat, jeden soubor se zálohuje dobřeTak zalohuje se nam cela masina, navic v poslednich verzich vypada, ze to ustalo![]()
- naformátovat FS z příkazové řádky a v rozhraní to jenom přimontovat.Fajn, ale kdo si uvedomi, ze mu chybi 5% mista
- záhadné chyby jsou podle mne způsobeny právě ručními úpravami v konfigurácích, které potom OMV neumí korektně načítatTo prave ne, uz dlouho jsem na XML nesahl a zrovna dneska mi to vyhodilo tuhle hlasku pri nastavovani timeout session. Ale nedeje se to casto.
Za příspěvky v diskuzi jsem vděčný, určitě se leccos dozvím.Doufam, ze to nevyznelo jako prehnana kritika z moji strany, OMV povazuji za nejlepsi NAS reseni z tech, co jsem testoval a projektu dost fandim. Krom toho je to postavene na Debianu, takze se OMV krasne integroval do naseho prostredi (az na par drobonsti)
Fajn, ale kdo si uvedomi, ze mu chybi 5% mista Tohle se da obejit treba aliasem - ono na druhou stranu je tohle spis bug v mkfs, protoze rezerva 5% je fajn vec pro root disk, ale pro datove je zbytecna, takze by to nemuselo byt default.
Rezervované místo pro roota na systému souborů lze kdykoliv za běhu změnit pomocí tune2fs
.
Prodávám zrovna podobnou desku na Aukru :)..
Každopádně článek pěkný a rozhodně dobré řešení. Mám to řešené podobně, ale já tam mám openSUSE.