MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
mainboard Jetway JNC9C-550 LF rozšiřující karta 3xGLAN RAM 2GB SSD OCZ Nocti 30GB + postupně nějaká HDD......a rád bych na tom rozjel úsporný router/server, který by měl zastat funkce :
domácí router VPN server Samba server Web server FTP server možná i vlastní mail serverBlogů na tohle téma se už tady vyskytlo několik, ale nezdá se mi, že by se v diskuzích objevilo jednoznačné rozhodnutí, jaká distribuce by se na tohle určení hodila nejlépe. Moje představa je, že by pokud možno všechny zmíněné servery měly být pohodlně nastavitelné nějakým lidsky pochopitelným rozhraním, hledat kde jsou v které distribuci konfigurační soubory od jednoho každého serveru se mi nechce. Celkem se orientuju v Mandrivě, ale její budoucnost je jaksi dost nejistá. Uvažoval jsem o Fedoře 15 LXDE, ale tu moc neznám... Doporučíte mi někdo něco ? Preferuju 64bitové verze, procesor je podporuje. A ještě foto :
Tiskni
Sdílej:
Virtualizace na úrovni jádra, takže vlastně virtuální stroje sdílejí paměťový prostor jádra. To na mě nepůsobí moc důvěryhodně. Při kernel panic potom padá všechno.Podobnou větu napasuješ na všecko.
Mám něco velmi podobného a dokonce tam mám stejnou přídavnou kartu na 3 ethernetové porty :).
No a mel jsem tam cca. 10 měsíců Arch Linux, ten fungoval skvěle, až do jedné chvíle, kdy se nepovedl upgrade jádra (ani přes chroot se mi to nepovedlo spravit). No a od té doby tam mám Fedoru 16 a zatím dobrý. Hlavně byla bezproblémová instalace a konfigurace, takže doporučuju. Nicméně všechno se nastavuje ručně a Fedora má svoje specifika, takže žádná univerzální klikačka - na to je tu Amahi :).