Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
mainboard Jetway JNC9C-550 LF rozšiřující karta 3xGLAN RAM 2GB SSD OCZ Nocti 30GB + postupně nějaká HDD......a rád bych na tom rozjel úsporný router/server, který by měl zastat funkce :
domácí router VPN server Samba server Web server FTP server možná i vlastní mail serverBlogů na tohle téma se už tady vyskytlo několik, ale nezdá se mi, že by se v diskuzích objevilo jednoznačné rozhodnutí, jaká distribuce by se na tohle určení hodila nejlépe. Moje představa je, že by pokud možno všechny zmíněné servery měly být pohodlně nastavitelné nějakým lidsky pochopitelným rozhraním, hledat kde jsou v které distribuci konfigurační soubory od jednoho každého serveru se mi nechce. Celkem se orientuju v Mandrivě, ale její budoucnost je jaksi dost nejistá. Uvažoval jsem o Fedoře 15 LXDE, ale tu moc neznám... Doporučíte mi někdo něco ? Preferuju 64bitové verze, procesor je podporuje. A ještě foto :
Tiskni
Sdílej:
Virtualizace na úrovni jádra, takže vlastně virtuální stroje sdílejí paměťový prostor jádra. To na mě nepůsobí moc důvěryhodně. Při kernel panic potom padá všechno.Podobnou větu napasuješ na všecko.
Mám něco velmi podobného a dokonce tam mám stejnou přídavnou kartu na 3 ethernetové porty :).
No a mel jsem tam cca. 10 měsíců Arch Linux, ten fungoval skvěle, až do jedné chvíle, kdy se nepovedl upgrade jádra (ani přes chroot se mi to nepovedlo spravit). No a od té doby tam mám Fedoru 16 a zatím dobrý. Hlavně byla bezproblémová instalace a konfigurace, takže doporučuju. Nicméně všechno se nastavuje ručně a Fedora má svoje specifika, takže žádná univerzální klikačka - na to je tu Amahi :).