Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
mainboard Jetway JNC9C-550 LF rozšiřující karta 3xGLAN RAM 2GB SSD OCZ Nocti 30GB + postupně nějaká HDD......a rád bych na tom rozjel úsporný router/server, který by měl zastat funkce :
domácí router VPN server Samba server Web server FTP server možná i vlastní mail serverBlogů na tohle téma se už tady vyskytlo několik, ale nezdá se mi, že by se v diskuzích objevilo jednoznačné rozhodnutí, jaká distribuce by se na tohle určení hodila nejlépe. Moje představa je, že by pokud možno všechny zmíněné servery měly být pohodlně nastavitelné nějakým lidsky pochopitelným rozhraním, hledat kde jsou v které distribuci konfigurační soubory od jednoho každého serveru se mi nechce. Celkem se orientuju v Mandrivě, ale její budoucnost je jaksi dost nejistá. Uvažoval jsem o Fedoře 15 LXDE, ale tu moc neznám... Doporučíte mi někdo něco ? Preferuju 64bitové verze, procesor je podporuje. A ještě foto :
Tiskni
Sdílej:
Virtualizace na úrovni jádra, takže vlastně virtuální stroje sdílejí paměťový prostor jádra. To na mě nepůsobí moc důvěryhodně. Při kernel panic potom padá všechno.Podobnou větu napasuješ na všecko.
Mám něco velmi podobného a dokonce tam mám stejnou přídavnou kartu na 3 ethernetové porty :).
No a mel jsem tam cca. 10 měsíců Arch Linux, ten fungoval skvěle, až do jedné chvíle, kdy se nepovedl upgrade jádra (ani přes chroot se mi to nepovedlo spravit). No a od té doby tam mám Fedoru 16 a zatím dobrý. Hlavně byla bezproblémová instalace a konfigurace, takže doporučuju. Nicméně všechno se nastavuje ručně a Fedora má svoje specifika, takže žádná univerzální klikačka - na to je tu Amahi :).