Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
V linuxových systémech KAuth používá polkit-1, což je nástupce staršího PolicyKit, jehož vývojáři se od verze 0.9 rozhodli začít znovu.LOL, takže už máme i restarty technologií ala m$...
Problémem současného Akonadi je, že neexistují standardní uživatelé.Aneb sága vývoje naruby pokračuje...
Donedávna byla jedinou podporovanou MySQL, ale 29. prosince 2009 byla přidána podpora pro PostgreSQL.Takže uživatel může vyměnit jednoho slona za jiného? To opravdu očekávají že průměrný desktop bude živit SQL databázi? Nemluvě o tom, že pro PIM data SQL asi není to nejvhodnější...
Dokud nemáte v ruce reálný kód který Vaši knihovnu bude používat, vyvíjíte naslepo.A pokud nemam k ruce nejaky backend, na kterem bude ten muj frontend zaviset, tak vyvijim naslepo rovnez a rekl bych, ze jeste vic, protoze nemam tuseni, jak ta funkcni vrstva bude pracovat.
Koncepce od uživatele dolů ale používá z jiného důvodu: uživatel neumí vysvětlit, co chce, uživatel chce co nejrychleji nablýskaný výsledek bez ohledu na funkčnost (o skutečnou funkcionalitu se stará až ve třetím kroku), o chybách v útrobách uživatel nedokáže argumentovat, takže vývojář může uživatele odbít. Celý to je o tom, jak rychle vytáhnout z uživatele peníze a pak se opravy nedodělků schovat do pokud možno nekonečné údržby.
Tohle je totiž jedna z věcí, kterou se odlišují komerční aplikace od nekomerčních. Můžeme vzít provařený příklad Windows a GNU/Linuxu. Přesně tenhle přístup vytlačil Microsoft z oblasti serverů.
To se obecně taky neděje.ze ne? jednu databazi si tahne nepomuk (redland, sesame2 nebo virtuoso), druhou databazi zase kdepim a jeho akonadi. nejak se nam ta krasa a cistota unixu v podani soucasnych (nejen) linuxovych desktopovych prostredi ztraci.
Jedna instance MySQL je pár mega paměti, míň než pár pitomých pixmap z nesmyslných appletů na ploše. Na CPU cykly to taky není žádná extrémní zátěž navíc. Ono je to sice hezký se pohoršovat, že prej oh noes, je v tom MySQL, enterprise, bloatTo není pravda. MySQL je docela složitá věc jak na správné nastavení tak údržbu. Používá akonadi aspoň explicitně innodb? Stará se nějak někdo nebo něco o pravidelnou zálohu z toho krámu? Co má uživatel dělat, když to s sebou sekne? Já hlavně nechápu proč zronva MySQL. Proč tam nedali nějaký obecný SQL driver, který bude umět všechno od sqlite po oracle? Vždyť i to pitomé Qt to už takhle umí. Kdyby aspoň to MySQL bylo nějak unifikované pro více částí KDE, nebo aspoň se plně využívaly výhody SQL (sdílení, přístupová práva, ... a kdoví jak složité dotazy to tomu klade). Ale takhle je to tak, že jedna věc si s sebou donese jednu sloní nohu, druhá věc druhou, a ve výsledku na netbooku běží plnohodnotný mainframe.
Já hlavně nechápu proč zronva MySQL. Proč tam nedali nějaký obecný SQL driver, který bude umět všechno od sqlite po oracle? Vždyť i to pitomé Qt to už takhle umí.Že by bylo jednodušší to vyvinout a otestovat pod jednou databází a teprve potom rozšiřovat o podporu ostatních? Což je tak zhruba to, co se teď děje ...
když potřebuju zálohovat, stačí mi relativně jednoduchý script, kterým dělám dump databáze a mohu ji tak snadno kdykoliv obnovit.Tak na tohle zrovna MySQL není moc dobrá. Narozdíl od všech jiných desktopových udělátek si data ukládá mimo uživatelův $HOME, takže je zálohování výrazně složitější (ostatní se zálohuje automaticky spolu s $HOME).
Tak na tohle zrovna MySQL není moc dobrá. Narozdíl od všech jiných desktopových udělátek si data ukládá mimo uživatelův $HOME, takže je zálohování výrazně složitější (ostatní se zálohuje automaticky spolu s $HOME).
Hmm...
10985 ? Sl 0:25 /usr/sbin/mysqld --defaults-file=/home/vantomas/.local/share/akonadi//mysql.conf --datadir=/home/vantomas/.local/share/akonadi/db_data/ --socket=/home/vantomas/.local/share/akonadi/db_misc/mysql.socket
Ono si poviete naco - ale staci,ze nieco zere CPU na max, stupne jeho teplota a tym padom aj teplota GPU a celeho notebooku. Samozrejme to plati aj opacne.Já používám "Prohlížeč zátěže systému", "Teplota", "Síť" - ta by potřebovala vylepšit
Příjemnou drobností je i fakt, že už je možné nastavit různé akce, jako třeba „zobraz menu po kliknutí na ploše“.Konecne
KDE3 bylo normální solidní GUI.vzpominam si, jak jsem kdysi pred lety od kde odesel. nejprve jsem zahodil kmail, pozdeji cele kde, protoze bylo nestabilni a pomale. pred casem jsem kde3 vyzkousel znova a shledal ho pouzitelnym - patrne opravili zasadni chyby, a hlavne se zvysil vykon pocitacu. jenze to uz vyvojari kde3 hodili pres palubu a zacali vyvijet dalsi nepouzitelnou napodobeninu desktopoveho prostredi. tesi mne, ze jsem nekolika lidem s linuxem na notebooku neinstaloval kde. zaroven mne desi, ze dva dalsi kde(3) pouzivaji, protoze po dalsim upgradu nezbyde nez jim pretahnout postu do neceho jineho a vysvetlit jim, ze kde uz neni tim dobrym prostredm, jak byvalo. zbyva nadeje, ze se a) najde skupina programatoru, ktera bude pokracovat ve vyvoji kde3, nebo b) se vyvojari kde vzpamatuji, prestanou si hrat s blbinama, kde4 zahodi jako slepou vetev vyvoje, a sami se vrati ke kde3. obavam se vsak, ze spis si jako uzivatele budeme muset najit jine graficke prostredi. mozna za pet let bude kde4 stabilni, jaksi pouzitelne, a budeme potrebovat pocitac s nejmin sestnactijadrovym procesorem a 12 GB RAM, aby zvladnul vsechny databaze a dalsi balast, ktery to s sebou potahne :-/
Asi budu muset zkousnout gnome-terminalterminálů existuje celá řada, a co si budeme povídat, konsole (obzvlášť verze 4) je taky pěkně k vzteku.
KDE4 se, proti starému KDE 3 bazmeku, například vyznačje tím, že to někdo navrhl, a ne jenom udělal GUI pro svůj kód.To by mě zajímalo kdo a jak...
Dneska mám Okular
Lol, ten pomalý odpad, ktorý sa každú chvíľu rozbije a nefunguje scrollovanie?
Nebo ten zmatený napůl prohlížeč napůl filemanager konqueror.
Ehm momentálne skúšam používať filemanager z KDE 4. To sa dá akože dolphinpart porovnávať s konquerorom? Veď ten dolphin je otrasný. Stačí, že pri pokuse o presun súboru sa na to vykašlem, pustím myš a chce to vložiť do aktuálneho adresára. WTF?
Nebo takový Gwenview
Ten prehliadač obrázkov, v ktorom sa nedá nastaviť ani len antialiasing? Alebo gwpart v konquerore, ktorá na rozdiel od 3.x neumožňuje ani len prechádzanie obrázokov?
Ten prehliadač obrázkov, v ktorom sa nedá nastaviť ani len antialiasing?Na co by vám byl?
Lol, ten pomalý odpad, ktorý sa každú chvíľu rozbije a nefunguje scrollovanie?Tys asi nikdy v zivote nepouzival KPDF.
Ehm momentálne skúšam používať filemanager z KDE 4. To sa dá akože dolphinpart porovnávať s konquerorom? Veď ten dolphin je otrasný. Stačí, že pri pokuse o presun súboru sa na to vykašlem, pustím myš a chce to vložiť do aktuálneho adresára. WTF?Co je na tom WTF? Ted muzu velmi jednoduse pretahovat veci levym tlacitkem a dolphin se vzdy zepta co chci delat.
Ten prehliadač obrázkov, v ktorom sa nedá nastaviť ani len antialiasing? Alebo gwpart v konquerore, ktorá na rozdiel od 3.x neumožňuje ani len prechádzanie obrázokov?Teda, zajimalo by mne jak chces delat antialiasing bitmapy
Tys asi nikdy v zivote nepouzival KPDF.
Používam ešte stále, lebo okular vždy po náhodnom počte prečítaných strán prestane fungovať (posunie sa na poslednú stranu a tú si pamätá, stále, dajú sa len vymazať konfiguráky). Proste úžasná zmena k lepšiemu.
Co je na tom WTF? Ted muzu velmi jednoduse pretahovat veci levym tlacitkem a dolphin se vzdy zepta co chci delat.
A načo to zobrazovať keď to pustím do toho istého folderu, kde som pretože som sa proste rozhodol nepresunúť to. (video).
Používam ešte stále, lebo okular vždy po náhodnom počte prečítaných strán prestane fungovať (posunie sa na poslednú stranu a tú si pamätá, stále, dajú sa len vymazať konfiguráky). Proste úžasná zmena k lepšiemu.Budto ma OpenSuSe fakt nejake verze KDE ktere se normalnim smrtelnikum a ostatnim distribucim nedavaji k dispozici, nebo nevim (Okular funguje skvele, dokonce lepe nez Acrobat, ktery neumi obcas vytisknout stranky v rozsahu pokud ten dokument vlastni cislovani stranek).
A načo to zobrazovať keď to pustím do toho istého folderu, kde som pretože som sa proste rozhodol nepresunúť to.Protoze to je ta spravna semantika. Kdyz neco nekam dropnu tak se mne ma zeptat co jsem tim myslel. Na co mi je proboha dobre presouvani ikonek?
Okular je jeden z nejlepších prohlížečů dokumentů, který jsem kdy potkal. Tu a tam se nějaký bug najde ve všem, ale zrovna scrollování funguje výborně.Dneska mám OkularLol, ten pomalý odpad, ktorý sa každú chvíľu rozbije a nefunguje scrollovanie?
bude možné pracovat v KMailu s lokálním maildirem bez toho, abych si musel nastavit IMAP. Po jaké době? Celém cyklu KDE 3! Konečně!V KDE3 to funguje uz dlouho, akorat to nejde naklikat. Pred lety jsem na to nasel nejaky navod, podle ktereho jsem udelal par linku, upravil konfiguracni soubor a od te doby to funguje.
/usr/kde/3.5/bin/konsole -T "FF/TB Vim" --nohist --nomenubar --notabbar --noframe --noscrollbar --vt_sz 138x48 --schema Linux.schema --workdir ~
Většina těchto voleb u KDE4 verze samozřejmě chybí, dostanu konsoli s tabama, menu...
Jo když jsme u menu, kampak se poděla možnost mít ho jako u OSX pěkně nahoře kde nikomu nevadí a je snadno dostupné (usability!!!)? Jsem jediný kdo má širokoúhlý (=relativně nízký) monitor?
Umí to už alespoň omezit maximální šířku "titulku" tabu? Myslím že jsem stejně ještě na něco zapomněl.
Jinak ale chválím dobrou práci s kopírováním akcí do více tabů, škoda že to bylo na úkor likvidace ostatních vlastností.
$ find ... | wc -l 68166
konsole$ time find ... [...] real 0m0.799s user 0m0.132s sys 0m0.276s
urxvt$ time find ... [...] real 0m1.839s user 0m0.200s sys 0m0.336s
$ konsole --version Qt: 4.6.0 KDE: 4.3.4 (KDE 4.3.4) Konsole: 2.3.3Vypadá to, že konsole je podle čísel rychlejší, ale podle oka kreslí hrozně cukaně a i když zvládne zpracovat hromadu výstupu za krátký čas, je to tak na 2-3 FPS a vytížení procesoru je přes 80 %, když se pustí výpis na delší dobu. V případě urxvt je to přes 30 FPS a vytížení procesoru kolem 20-30 %. Ty hodnoty jsou z ustáleného stavu, rozptyl přibližně kolem 10-20 %. Oba terminály používají font Terminus při stejné velikosti fontu i okna.
Tiskni
Sdílej: