abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 22:33 | IT novinky

Mozilla na svém blogu oznámila, že dnešním dnem postupně zapíná uživatelům Firefoxu v USA DNS přes HTTPS (DoH). Jedná se o výchozí nastavení. Odpovědi na otázky v infografice.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 21:33 | Komunita

Dalším open source projektem, který byl finančně podpořen z programu Epic MegaGrants společnosti Epic Games je 3D PBR software pro malování textur ArmorPaint (GitHub). Získal 25 000 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 18:11 | Zajímavý projekt

Firma vyvíjející distribuci CoreOS/Container Linux byla před dvěma lety převzata Red Hatem, v jehož portfoliu vznikla redundance: Fedora CoreOS cílí na podobná nasazení. Krátce poté vznikl fork nazvaný Flatcar Container Linux. Aktuálně je ukončení podpory CoreOS/Container Linuxu plánováno na 26. května a odstranění instalačních obrazů z distribučních kanálů na 1. září. Firma Kinvolk udržující Flatcar Linux oznamuje, že se věnuje usnadnění přechodu stávajících uživatelů CoreOS.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
včera 17:00 | Nová verze

Byla vydána verze 19.0 z Arch Linuxu vycházející linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno ne Kyria. Přehled novinek v oznámení v diskusním fóru. Manjaro je ke stažení v edicích XFCE, KDE Plasma a GNOME. K dispozici je také síťová instalace Architect. Vývoj Manjara lze podpořit také zakoupením počítače z předinstalovaným Manjarem.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:22 | Zajímavý projekt

Dne 19. února 2020 pan Kyle Finlay zahájil na Kickstarteru kampaň s názvem GamePad, jejímž cílem je získat prostředky na zprovoznění nové open source platformy pro digitální distribuci her, čistě pro OS Linux. Nová herní platforma je inspirována GOG.com a autoři slibují plnou podporu her bez ohledu na konkrétní distribuci, ale hlavně bez DRM. GamePad by měl být plně otevřený, včetně API, takže bude možné upravovat klienta, nebo si vytvořit

… více »
D.A.Tiger | Komentářů: 1
včera 01:00 | Komunita

Luboš Kocman, Release Manager openSUSE Leap, oznámil, že verze 15.2 linuxové distribuce openSUSE Leap vstoupila do beta fáze. Připojit se lze k testování a hlásit chyby. Aktivní testeři mohou získat tričko. Finální vydání openSUSE Leap 15.2 je plánováno na 7. května 2020.

Ladislav Hagara | Komentářů: 24
24.2. 23:11 | Nová verze

Oficiálně byla vydána nová stabilní verze 2.10.18 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Přehled novinek i s náhledy a videi v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Verze 2.10.16 nebyla kvůli vážné chybě oficiálně vydána.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
24.2. 22:55 | Nová verze

Balík Rakudo Star, tj. Rakudo včetně modulů a dokumentace, byl vydán ve verzi 2020.01. Rakudo je implementace programovacího jazyka Raku. Ten byl ještě nedávno znám pod názvem Perl 6.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
24.2. 20:00 | Komunita

Aaron Griffin, dosavadní vedoucí projektu Arch Linux, oficiálně oznámil výsledek volby nového vedoucího projektu Arch Linux. Novým vedoucím se stal Levente Polyak (anthraxx).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
24.2. 07:00 | Zajímavý článek

Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 90 (pdf), HackSpace 28 (pdf) a Wireframe 31 (pdf) a 32 (pdf).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Vydržela vám novoroční předsevzetí?
 (9%)
 (5%)
 (3%)
 (83%)
Celkem 198 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Správce vašich sbírek

17. 8. 2004 | Vlastimil Ott | Recenze | 13004×

Taky máte zmatek ve své sbírce angličáků, receptů nebo sýrových etiket? Což si v tom takhle udělat pořádek? Našel jsem šikovného pomocníka.

O co jde?

Nedávno jsem po dlouhém hledání konečně nalezl funkční program pro uspořádání knih a cédéček - Bookcase. Různých pokusů se po Síti povaluje mnoho, ale pouze tento disponuje určitými mechanismy, na které jsem kladl důraz, i když ani tato aplikace nesplňuje můj ideál na 100 %. Jediným vážným konkurentem, který jsem nalezl, je Alexandria; ten mě ale screenshoty nepřesvědčil. Sám autor ještě odkazuje na své (komerční) vzory; zkoušel jsem Readerware, ale vůbec se mi nelíbil.

Jaké požadavky tedy na takový software mám? Vše vychází z čistě 'domácího' účelu, takže:

  • použití dokumentovaného DTD, XML a XSL šablon
  • žádná SQL databáze
  • možnost importu a exportu a jistá inteligence při těchto činnostech
  • samozřejmě lokalizace
  • podpora pro různé typy sbírek (kromě knih ještě minimálně CD)
  • stabilita + další vývoj

Jak se čtenář dovtípil, Bookcase u mě prozatím vede a já se pokusím nastínit jeho možnosti tak, abych to zvládl v jednom článku.

Typy sbírek

Typy sbírek

Pojmem 'sbírka' rozumíme souhrn jednotlivin, které lze na základě společných znaků klasifikovat, řadit, ukládat (třeba do regálu). V současné verzi lze v programu spravovat devět resp. deset typů sbírek. Každá sbírka je uložena v jednom souboru a může mít teoreticky neomezený počet položek. Každá položka může mít *neomezený* počet polí. Zde se omezím na několik nejpraktičtějších typů sbírek a ukážeme si jak vytvořit vlastní typ. Všechny stávající sbírky tedy jsou: knih, bibliografie (možnost exportu do souboru .bib pro BibTeX), komiksů, videa, hudby, mincí, známek, karet a vín.

Sbírka je uložena v souboru .bc, což je ZIP archiv obsahující XML soubor a patřičně přejmenované obrázky. Obrázky nejsou nijak upravovány či redukovány, takže se nedoporučuje zbytečně plýtvat místem.

Knihy

Sbírce knih říkejme knihovna, ostatně podle tohoto zaměření získal program své jméno. Pro přidání záznamu slouží dialogové okno, které pochopitelně mění strukturu v závislosti na typu sbírky.

Nová kniha

V případě knihy je možné (ale ne nezbytně nutné) vyplnit všechny myslitelné 'parametry', které může kniha mít. Volitelně můžeme přidat i obrázek obálky, které lze najít v nějakém e-shopu. Po kliknutí na 'Uložit záznam' se záznam uloží do databáze a políčka se vyprázdní; pokud chceme celý záznam zrušit, klikneme na 'Nový záznam'.

Popisem jednotlivých polí se zde nebudu zabývat, ale věřte, je jich tolik, že jsem měl problém celou kartu vůbec vyplnit (více předchozí odkaz). Lze také připojit osobní komentář, třeba stručný obsah. Z výše uvedeného vyplývá, že pole lze přidat, či ubrat, měnit jejich typ apod.

Knihovna elektronicky, přímý export z txt souboru

Hudba

Tato sbírka slouží k organizaci zvukových nosičů, nenajdeme zde ale možnost pro MP3 či OGG soubory. Typy médií jsou pouze tři: CD, MC a vinyl. Opět lze vložit všechny možné typy údajů včetně bookletu, který lze stáhnout. Zde mě čekalo velké zklamání - program nepodporuje dotaz prostřednictvím CDDB, takže názvy stop musíte doplnit ručně (což se mi dělat nechce).

Hudební
archiv

V levém sloupci se zobrazuje struktura databáze podle vybraného pole, to se vybírá na horní liště ('Seskupit podle'). Vedle této lišty je políčko pro filtr, kterým pro změnu ovlivníme výsledek v horní části okna. Tento princip samozřejmě funguje pro všechny typy sbírek, nejen pro hudbu. Ovládání je vůbec vyřešeno intuitivně a funguje dle očekávání.

Video

Záznam pro video mě nejvíce 'dostal' - nechtělo se mi věřit, co všechno je o filmu možné vyplnit (osoby a obsazení, lidé kolem filmu, technické vlastnosti snímku apod.). Zde už je kromě DVD, VHS a VCD také DivX. Na webu Bookcase existují skripty, které tyto údaje načtou z webových encyklopedií. Já žádnou sbírku nemám, tak jsem to prakticky nezkoušel.

Vlastní typ

Pro demonstraci jsem si vymyslel jednoduchý seznam hardwaru, který asi nebude možné použít ve velké firmě, ale mohl by být funkční v domácnosti či menší firmě. Položka bude mít následující pole:

Název pole Obsah pole
Název Katalogové označení výrobku - typ, model
Typ Typ hardwaru, výběr z několika možnosti
Cena Cena v korunách
Výrobce Název výrobce
Web výrobce Stránky výrobce, příp. stránka produktu
Identifikace Identifikace výrobku, např. evidenční štítek
Nové Bylo pořízeno jako nové?
Popis Dodatečný popis

Definice polí

Vytvoříme tedy novou sbírku příkazem 'Soubor/New/Nová vlastní sbírka'. Položka obsahuje pouze jedno obecné pole. Příkazem 'Sbírka/Pole sbírky' vyvoláme okno pro definici nových polí. Ponecháme stávající pole 'Název', pouze změníme jeho popis. Stiskem tlačítka 'New' vytvoříme další pole, tedy 'Typ'. V seznamu 'Druh' vybereme typ pole - 'Choice'. Do pole 'Povoleno' napíšeme typy hardwaru oddělené středníkem:

monitor; case; klávesnice; myš; tiskárna; skener; joystick

To jsou položky budoucího rolovacího seznamu, ze kterého se bude vybírat typ hardwaru. Další pole 'Cena' bude mít 'Druh' 'Číslo'. Takto tedy postupujeme při zakládání všech polí, každé z nich přidáme do seznamu stiskem tlačítka 'Použít'. Můžeme volit dodatečné parametry pole, jako je např. automatické doplňování apod. Nezapomínejme na 'Popis' - ten se uživateli zobrazí, klikne-li na otazníček na liště okna a následně na požadovaný prvek (ano, tzv. bublinková nápověda). Vynikajícím parametrem je 'Povolit seskupování'. Pokud jej totiž zaškrtnete, bude možné podle tohoto pole řadit seznam v levém sloupci hlavního okna.

Definice seznamu hardwaru

Tlačítky se šipkami v levé dolní části měníme pořadí polí ve výsledném okně. Po ukončení (můžeme se sem ale vždy vrátit) máme definovanou šablonu a můžeme přidat první položky. Klikutím na ikonu (nebo Ctrl+n) zobrazíme nově vytvořené okno. Jak vidíme, pole se 'sama' inteligentně rozložila do karet a zadávání je tedy přímočaré.

Přidání hardwaru poprvé

Máme tedy základní kostru. Zadáme cvičně několik záznamů a zjistíme, že nám chybí další pole: datum pořízení, počet kusů a obrázek. Nic se neděje, prostě stejným způsobem, jakým jsme pole vytvořili, přidáme další. Nemusíme se bát o již vyplněné údaje - nová pole budou ve starých záznamech prostě nevyplněná.

Přidání hardwaru podruhé

Tak jsme tedy získali snad již funkční rámec, teď jej stačí 'pouze' naplnit daty. Cvičně jsem to udělal a můžete se tedy podívat, jak naše dílo vypadá. Na horní liště máme v seznamu 'Seskupit podle' všechna pole, kterým jsme tuto možnost nastavili; podle toho se také mění levý seznam. Můžeme si tedy nechat vypsat všechny monitory, všechno podle data pořízení, výrobce apod. Samozřejmě se nejedná o nic převratného, nelze například měnit pod-řazení, to je vždy podle abecedy (vzestupně, nebo sestupně). Ale přesto je to velice přehledné.

Seznam hardwaru v celé své kráse

Kliknutím pravým tlačítkem myši na hranu horní části okna vybereme pole, která se mají zobrazit - zde máme Název, Typ, Cena, Pořízeno, Výrobce, Kusy, Náhled. Kliknutím na některé z nich jej zvolíme jako klíč řazení pro tuto část okna (levý sloupec zůstává). Kliknutím na některou položku zobrazíme její obsah v dolní části okna (zde tiskárna). Také zde lze použít filtr, a to dokonce vícepodmínkový či filtr na část výrazu. Pojďme k nastavení programu.

Nastavení

Obecné

Na kartě 'Obecné' můžeme ovlivnit možnosti formátování, zejména výrazy označující členy (the, der), osobní přípony (ml., jr.) a části příjmení (von, van, de, van der, la apod.).

Tisk

Karta 'Tisk' ovlivňuje výsledný vzhled karty - přítomnost hlaviček, velikost náhledů.

Šablony

Další důvtipný zlepšovák. U každého typu sbírky lze zvolit šablonu (jedná se o XSL), podle které se zobrazuje obsah položky v dolní části okna. Existuje pět základních šablon, ne všechny lze použít pro každou sbírku (např. pro video je speciální). Pro náš seznam hardwaru můžeme použít Compact, Fancy, nebo Default.

BibTeX

Několik málo voleb pro BibTeX, program, kterým lze zpracovávat bibliografické citace (a následně je integrovat do dokumentu LaTeXu).

Export, import, transport

Export

Export funguje do XML, HTML, CSV (údaje oddělené zvoleným oddělovačem, např. středníkem), PilotDB a souboru BibTeXu. Také existuje velice flexibilní možnost exportovat data přes vlastní XSL šablonu, což je teprve to nejlepší.

HTML export lze ovládat několika parametry, při použití všech voleb se vytvoří základní stránka, z níž vedou odkazy na záznamy jednotlivých zařízení. K dokonalosti ale chybí navigace. Ukázka (.tar.bz2).

Import

Importovat lze soubor Bookcase, pokud má stejnou strukturu, jinak řečeno, používá-li stejné DTD. Dále CSV, což je praktické, máme-li seznam knih např. ve formátu

autor; název knihy

Oddělovač lze samozřejmě zvolit. Struktura souboru musí podle mé dosavadní zkušenosti přesně souhlasit se strukturou naší sbírky.

Importování záznamu

Každému Sloupci je nutné přiřadit Datové pole - postupným klikáním na oba prvky. Pole jsou samozřejmě ta, která jsme definovali ve své sbírce. Stejně jako exportovat lze také importovat BibTeXové soubory a soubory prostřednictvím XSL šablony.

Pod pokličku

Aplikace na mě působí (snad oprávněně) opravdu dobrým dojmem - využívá XML a spřízněné technologie, kde to jen jde. Autor dokonce (což mě opravdu překvapuje) počítá s tím, že si uživatelé budou připodobňovat XSL šablony pro různé výstupy. Lze tedy upravit stávající šablony pro své účely. Základní se nacházejí v adresáři $KDEHOME/share/apps/bookcase, šablony pro definici vzhledu spodní části okna (detaily vybrané položky) jsou v podřízeném adresáři entry-templates. Tam tedy najdeme šablony, o kterých jsem mluvil v sekci Nastavení/Šablony. Kdo rozumí, poradí si. Součástí šablon jsou CSS sekvence, ty lze tedy - asi jako nejjednodušší věc - změnit.

Mezi šablonami se nalézá i šablona pro tisk výstupů. Standardní vzhled není nijak uchvacující, proto je na místě jej trochu upravit. To už se ale pohybujeme na jiném poli, takže se úpravě XSLT nebudeme podrobně věnovat.

Závěr

Program mě potěšil - je dobře navržený, schopný, rozšiřitelný, praktický, intuitivní. Má sice nějaké nedodělky, ale to se jistě změní. Myslím si, že jej lze bez problému používat pro uspořádání domácích sbírek všeho druhu. Ačkoliv se Rober Krátký snažil, lokalizace není kompletní, což působí rušivě. Našel jsem ale další praktický program, kterému svěřím svá poctivě a dlouho vkládaná data.

       

Hodnocení: 49 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

17.8.2004 08:17 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
Rozbalit Rozbalit vše SQL
Chm, tak já bych si o podobný program, který není postaven nad databází, tedy pro změnu ani neopřel kolo. Vždyť to nemusí běžet zrovna nad PostgreSQL, existuje dostatek embedded databází.

Ale jinak je samozřejmě největší problém jinde -- vyplnit to. Potřeboval bych na to Ukrajince... Velké množství položek je kontraproduktivní, protože spíš než ke zkatalogizované kompletní sbírce vede k velmi podrobně vyplněným záznamům zhruba pěti až osmi objektů z doby, kdy člověka program nadchl a navymýšlel si spousty položek ... a chybějícímu zbytku.

Asi si budu muset počkat, až bude RFID na každém šutru, a pak bude stačit hacknout Velkého Bratra a stáhnout si tu databázi, kterou má o mě on...
17.8.2004 08:21 oozy
Rozbalit Rozbalit vše Re: SQL
Tie predpripravene polozky sa daju menit, takze nie je problem si napr. databazu knih skresat na minimum.
17.8.2004 09:12 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: SQL
SQL je sice na jednu stranu fajn, ale hodi se spise pro fixni strukturu dat. Ve chvili, kdy se ti v prubehu casu meni pozadavky a pridavas/ubiras/menis typ sloupecku, pak je udrzba a upgrade peklo.

Prave proto je abicko postaveno na XML. Zakladni data pro hledani jsou sice ve sloupeccich, ale zbytek je XML ulozeno v blobu. Treba kompletne cely tento prispevek, ktery ted pisu. Ta flexibilita je uzasna. I zmeny ve schematu nejsou nic sloziteho. Proste na par minut vypnu abicko (kvuli konzistenci) a spustim jednoduchy program, jez upgraduje existujici data na novou verzi.

A prave proto si myslim, ze je spravne, ze autor postavil bookcase nad XML. Kdyz znas jeho strukturu (DTD, XML schema), muzes s nim pak delat cokoliv. Treba jej i ulozit do relacni databaze :-) Dulezita jsou totiz ta data, nikoliv program.
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
17.8.2004 09:34 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
Rozbalit Rozbalit vše Re: SQL
Ve chvili, kdy se ti v prubehu casu meni pozadavky a pridavas/ubiras/menis typ sloupecku, pak je udrzba a upgrade peklo.

To nevidím v rozumně obecně navrženém programu nad db jako problém. Mluvím pořád o katalogu, ne o ABCLinuxu. Uděláš ALTER TABLE s daty a změníš řádek v tabulce s metadaty těch dat, a je to.
Embedded databáze mají data v proprietárních binárních formátech a jejich rychlost nevyužiješ, protože nemáš ukrajince na nadatlování ani sbírku nad 10.000 kusů čehokoliv ;-) A možnost přímočarého generování výstupů přes XSL je k nezaplacení.

Zajímavější mi ale stejně přijde Open Media Lending Database - (SQL, PHP -> Web), mít něco doma jen tak na desktopu nic moc...
Bob Bobovich avatar 17.8.2004 16:35 Bob Bobovich | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: SQL
Zajimavy tip, nicmene pro katalogizaci cehokoliv bych doporucil spis http://anyinventory.sourceforge.net/
18.8.2004 09:04 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
Rozbalit Rozbalit vše Re: SQL
Už vidím jak přeipisuji SQL dotazy pomocí XQuery...

Nevím, jestli chceš pořád generovat nějaké výstupy přes XSLT, nebo spíš mít možnost komplexních dotazů při hledání...

Podstatné ale je, že pokud chci komplexní dotazy a mám XML, mám smůlu. Musím si toho dost implementovat sám -- kvůli hledání nebudu importovat data do SQL databáze, když jsem se rozhodl ji nepoužívat.

Ovšem pokud mám databázi a chci XSLT, vygeneruji z databáze XML velmi snadno a použiji na existující implementace. Takže nemusím žádnou složitost psát sám.
17.4.2019 10:43 Profi Kassen
Rozbalit Rozbalit vše Re: SQL
This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work technology news
25.12.2019 10:33 asda
Rozbalit Rozbalit vše Re: SQL
Most of the time I don’t make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post! sewage cleanup
10.2.2019 11:41 farhan
Rozbalit Rozbalit vše Re: SQL
Hello, I have browsed most of your posts. This post is probably where I got the most useful information for my research. Thanks for posting, maybe we can see more on this. Are you aware of any other websites on this subject. jemako art wischen
18.8.2004 10:48 Sesijama
Rozbalit Rozbalit vše sklad
to by se asi dalo požít i jako takovej osobní sklad ne?? (konkrétně papírnické zboží - sešity formuláře,....) nebo by bylo něco vhodnějšího??
MaT avatar 18.8.2004 00:51 MaT | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Dotaz
Koukám tak na ten 3. obrázek odshora (bookcase-knihy.png) a nezdá se mi tam jedna věc. Jméno každé knihy je s velkým začátečním písmenem u každého slova názvu. Tohle je správně možná u názvů v angličtině, ale v češtině ne. To tam nějak automaticky opravuje ten program, nebo tam má autor článku ta data nabouchaná takto? Pokud by to tam nutil ten program, docela by mně to vadilo. :-)
Open source software for open minded people. :-)
18.8.2004 18:39 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Dotaz
Je to volba programu, data se nemění. Asi jsem mohl použít jiný shot. Tady ten obrázek je navíc jenom ukázka po přímém importu - nic není vyplňované ručně.
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
22.8.2004 13:24 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Lokalizace...
Překlad byl dokončen pro verzi, která vyšla asi před půl rokem (od té doby nebyl čas), což způsobuje onu nekompletnost. Popravdě však nevím, kdy budu mít čas se na to opět podívat...
24.8.2004 11:07 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Nová verze
Právě vyšla nová verze, která umožňuje importovat data z Amazonu a vylepšuje některé vlastnosti.
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
26.1.2006 11:55 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová verze
A nadcházející verze 1.1 už bude opět kompletně přeložena. Zatím je to možné zkusit ve verzi 1.1pre3: http://kde-apps.org/content/show.php?content=10030
Selmi avatar 17.4.2006 15:11 Selmi | skóre: 17 | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
ako, nie je to zle....

ale vyhladavanie funguje len pre anglicke knihy aj cd neexistuje nejaka slovenska/ceska stranka ktora by sa tam dala pridat kde by fungovalo vyhlaavanie cez isbn a podobne?

takto mi to je na nic... komu sa chce vypisovat cez 1000 kariet
3.9.2006 22:06 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Narodni knihovna Praha poskytuje Z39.50 rozhrani k vyhledavani v jejich katalozich.
30.4.2019 10:33 ss
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well.. Health Blog Covering Nutrition Psychology and Health Care
11.5.2019 13:19 asd
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. el ojo seco
15.5.2019 14:33 ss
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information? Fractual Farm
21.5.2019 18:55 asdasd
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business. hail damage
9.6.2019 08:38 asdsa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information? Commercial Painting Services in Denver
9.6.2019 22:29 asdasd
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I admit, I have not been on this web page in a long time... however it was another joy to see It is such an important topic and ignored by so many, even professionals. professionals. I thank you to help making people more aware of possible issues. Bathroom remodel Denver
21.6.2019 13:29 asdas
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work natural food pantry
22.6.2019 13:08 jams
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Wow, cool post. I’d like to write like this too – taking time and real hard work to make a great article… but I put things off too much and never seem to get started. Thanks though. Seo User experience
27.6.2019 12:27 asdsad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, i am always look for people to check out my web site. Adwords Consulting
27.6.2019 14:32 Like
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Like this site and read it in my garden! http://domkrat.org/
2.7.2019 09:15 asdsad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information? dream dictionary
11.7.2019 16:10 IvanPetrov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place.. Welcome to http://euroelectrica.ru/ - blog about electrical and wiring. Very often, home craftsmen and even experienced electricians make dangerous mistakes when installing wiring. http://euroelectrica.ru/ http://postroyka.org/ http://stroybud.com/ http://www.propr.me/ http://www.loveispassion.info/ http://womenis.ru/
18.7.2019 14:27 Koshak
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
This is a great inspiring article. I am pretty much pleased with your good work. You put really very helpful information… Visit interesting sites: http://myogorod.ru/ http://www.senao.org/ http://mrokna.ru/ http://ladies-paradise.ru/ http://securos.org.ua/ http://stroykadekor.ru/ http://glavspec.ru/
1.12.2019 12:32 asdsad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. Alfred Hitchcock
19.12.2019 14:09 assa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job. look at here
23.12.2019 20:40 ss
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!.. Schwerlastauszüge
23.7.2019 13:37 Blogger
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I realy shure, this article was written by a real thinking writer. I agree many of the with the solid points made by the writer. Interesting sites: http://yakauto.ru/ http://urokremonta.ru/ http://kupidonchik.org/ http://vegetableshome.ru/ http://auto-zapchasti.com.ua/ http://financeblog.co.ua/ http://www.chevrolet-portal.ru/
27.7.2019 13:46 asdsad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists. Advertoriale Top Companii Romania
28.7.2019 16:12 asdas
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists. Hamptons architects
31.7.2019 13:02 Mihalich
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I wish more authors of this type of content would take the time you did to research and write so well. I am very impressed with your vision. Thnx! remont-mobilnih.com.ua www.stroim-2014.ru classical-news.ru delta-change.ru oblmed-pskov.ru www.tell-all.ru archivis.ru
31.7.2019 16:26 Pupikot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I have not any word to appreciate this post…..Really i am impressed from this post….the person who create this post it was a great human.. Thnx! menudlyavas.ru evemakeup.ru bgblog.ru orenklev.ru 4y5.ru turist-planet.ru website
8.8.2019 15:33 asdasda
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me. taroko park
20.11.2019 18:20 Profi Kassen
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Your website is really cool and this is a great inspiring article. CNC Machining Service
4.12.2019 12:09 asdasd
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually realize what you are talking about! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We could have a hyperlink change contract between us! Fobias simples
4.12.2019 14:09 asdasd
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again. Korean Stationery
10.12.2019 11:14 osama shk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me. psicologos Madrid Moncloa
16.12.2019 10:24 assad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read. voyance qualité
18.12.2019 10:40 asdsd
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
I found that site very usefull and this survey is very cirious, I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions, very curious... Cerrajero en Madrid
18.12.2019 13:25 osama shk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Správce vašich sbírek
Most of the time I don’t make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post! lanesha hoodie

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.