Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Oproti předchozímu vydání se v knize nic zásadního nezměnilo. Libí se mi, že druhý díl zůstal i nadále samostatným svazkem. Dvě menší knihy jsou mnohem přenosnější, než jedna obrovská "bichle" a myslím, že první díl budete držet v ruce mnohem častěji než ten druhý. Velice oceňuji zavedení společného číslování, obsahu a rejstříku pro oba díly. Vyhledávání informací je tudíž mnohem rychlejší a pohodlnější. Co se týče obsahu, tak tato kniha zraje jako dobré víno.
V úvodu se na dvou stránkách dočteme, co je jazyk C vlastně zač. Posléze se dostaneme ke krátkému odstavci o stylu psaní programů, vřele doporučuji řídit se radami autora. Projdeme si cestu od zdrojového souboru, který si vytvoříme v našem oblíbeném textovém editoru, přes preprocesor, který náš kód "předžvýká" a předá ho překladači, aby z něho udělal "relativní" kód, z něhož sestavovací program vytvoří výslednou spustitelnou binárku.
A konečně se začneme seznamovat se základy "Céčka". Od datových typů a
operátorů se dostaneme k terminálovému vstupu a výstupu. V této části
autor upozorňuje, že v případě špatně zadaných argumentů funkci
printf()
nás překladač na nic neupozorní, ani chybou, ani
varovným hlášením. Spíš bych upozornil na možnost požádat překladač o
větší sdílnost; např. u gcc
volbou -Wall
.
fuky:tisk$ cat tisk.c
#include <stdio.h>
int main(int argc, char *argv[])
{
printf ("%i", 1, 2);
printf ("%i%i", 1);
return 0;
}
fuky:tisk$ gcc -Wall tisk.c
tisk.c: In function `main':
tisk.c:5: warning: too many arguments for format
tisk.c:6: warning: too few arguments for format
Seznamujeme se s podmínkami a narazíme na následující doporučení:
if (x > y) { /* zavorka { neni nutna, ale vhodna */ if (x > z) max = x; else max = z; } /* zavorka } neni nutna, ale vhodna */ else { /* zavorka { neni nutna, ale vhodna */ if (y < z) max = z; else max = y; } /* zavorka } neni nutna, ale vhodna */
Osobně bych byl ještě radikálnější a doporučil závorky používat vždy. Několikrát se mi stalo, že jsem do těla podmínky vložil více příkazů a zapomněl přidat složené závorky. Proč ztrácet drahocenný čas kvůli chybě, které můžeme snadno předejít? :-)
Vrháme se na cykly a dostáváme se k preprocesoru jazyka C, po němž si pohrajeme s pamětí. Stále nemáme dost a vrháme se na práci s pointery, seznámíme se s jednorozměrnými poli, odpočineme si u řetězců. Poté potrápíme mozkové závity vícerozměrnými poli, úplně nás dorazí kouzla se strukturami a uniony, nezapomeneme na výčtové typy. Jako třešničku na dortu si necháme bitové operace.
Samozřejmostí je, že kniha je - stejně jako jazyk C - platformně nezávislá.
Knihu neustále provází ukázky, jak se daná problematika řeší v Pascalu. Myslím, že lidem, které to zajímá, velice pomohou a ostatní určitě svou přítomností obtěžovat nebudou. Je to zanedbatelné procento z celkového množství textu.
V žádném případě. Tato kniha není přepis manuálu. Jsou v ní praktické zkušenosti autora jak z reálných projektů, tak z výuky jazyka C. Autor ví velice dobře, jak danou problematiku nakopat bezbolestně do hlavy. Díky práci se studenty odhalil, co lidem, kteří s C teprve začínají, dělá největší problémy, a na co by si měli dávat pozor.
Po vyložení dané problematiky vždy následuje několik cvičení, která ověří, zda jste nově probíranému tématu porozuměli, a zajistí, že vše nezapomenete hned po zavření knihy.
Ještě malá bezvýznamná poznámka k souboru ./kap04/s43.c
.
Provedl bych v něm náhradu sed s/Kcs/Kc/
;-).
Všechny zdrojové kódy programů v knize zmíněných, včetně vypracovaných cvičení, si můžete stáhnout na stránkách nakladatelství KOPP (konkrétně UC1a2_priklady.zip).
Této knize opravdu nelze nic vytknout. Poskytne neznalému člověku základy jazyka C, na kterých může bez obav dále stavět. Zkrátka, autor knihy, Pavel Herout, je záruka kvality. Četl jsem 4 jeho knihy a žádná z nich nemá konkurenci. Děkuji mu za jeho kvalitní díla a těším se na další.
Název | Učebnice jazyka C |
Autor | Pavel Herout |
Vydal | Kopp |
ISBN | 80-7232-220-6 |
Počet stran | 280 |
Doporučená cena | 199 Kč |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
int i = 0; printf("%d %d\n", i++, i++);tak nemá definované chování. Neznalost může vést k těžko odhalitelným chybám. Program na jedné platformě pracuje bezchybně, ale po přeložení se na jiné platformě chová podezřele. Hezky je to rozebíráno v jednom článku.
Jestli máš konkrétní výhrady, tak je sem napiš. Jsou pro čtenáře asi 1000x cennější než názor nějakého anonyma. Jaký máš problém s Heroutovým kódem? Jaké znáš lepší učebnice C?
Nejen černé ovce si mohou ověřit tento fakt na www.kopp.cz
posledni Catalysty (pro Sapphire ATIX600pro256): nastavovaci soft (takovej ten table se 3 zalozkama pro nastaveni vykonu) Proc byto melo byt v cecku a zrat to v RAM mego, kdyz to muze byt v pokrokovym .NET a zrat 60MB!!! - at zije pokrok - kvalita za rozumne naroky :)
/otPohled příspěvku je do jisté míry ovlivněn realitou. MS hodně získává z prodeje licencí VB. Takže VB je všudypřítomné na téměř všudypřítomné platformě MS. Pokud odvedete svou práci tak, že uspokojíte zákazníka s VB, C#, pak nic proti - je to vaše zkušenost. Uvažujte nad možností, kdy exitují i jiné platformy. A uvažujte nad možností, že existují i jiné jazyky a problémy, které lze díky těmto jazykům vyřešit.
tomuto jazyku odzvonilo.Když už jste se dotknul VB. IMHO VC++.NET v8 podporuje ISO C(++) jako nikdy před tím.
Chtel jsem rici, ze "vsudypritomnost" neni argumentem kvality. Kvalitu zarucite jen pestrou paletou produktu(jazyku). To, ze VB je vsude, neni jen obrazem kvality, ale predevsim marketingu.
Pokud budete hrat sachovou partii tak, jak to hraje vetsina - prumerne, asi nebude pro vaseho soupere tezke vas porazit.
P.S.: Bruce Eckel je můj nedostižný vzor.
Neboj se toho, rovnou si pořiď tuto knihu, myslím, že je ideální pro všechny, když by ses náhodou zasekla rádi pomůžeme. Jsou věci, které se z knížek nedozvíš, ale musíš si je zažít. Dej si jako cíl nějaký prográmek a ten udělej.
Ještě by se Ti mohla hodit: Učebnice jazyka C - 2. díl. Žádnou "pokročilejší" knížku o jazyce C nenajdeš, protože je to jazyk velice jednoduchý, tak ho lze pokrýt ve srovnání třeba s Javou nebo C++ v celkem útlém svazku. Nyní jde o to co konkrétně chceš programovat a naučit se pracovat s konkrétními knihovnami v jazyce C. Ale nejdůležitější je programovat, programovat, programovat, pouhým čtením knížek se nikdy nic nenaučíš, je třeba si vše ihned vyzkoušet a zažít.
Doporučuji Neil Matthew, Richard Stones: Linux - Začínáme programovat, překlad 4. vydání, je plná příkladů v jazyce C, které jsou navíc moc pěkně vysvětleny, to by mohla být ta "pokročilejší" knížka, která Tě posune zase někam dál. Než si koupíš její překlad, tak si můžeš prohlédnout starší vydání v angličtině.