Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Wine určitě každý z vás zná. Je to soubor knihoven, které poskytují WinAPI, a umožňují tedy spouštět windowsovské aplikace pod Linuxem. Problém je, že ne vždy se daří naprogramovat knihovny tak, aby se chovaly stejně jako nativní ve Windows a některé programy pak nefungují. Proto existují různé projekty, které se zaměřují na zlepšení podpory her, kancelářských aplikací, jiné jsou určené pro usnadnění správy nainstalovaných programů atd. A právě v tomto článku se zaměříme na ty nejznámější pomocné nástroje, představíme si ve zkratce jejich funkce a schopnosti.
Winetricks je drobný bashovský skript pro instalaci dodatečných aplikací do Wine. Často se můžete setkat s aplikací, která vyžaduje nainstalované DirectX, různé runtime knihovny nebo fonty, které nejsou přímo součásti Wine. Místo manuálního shánění instalaček můžete použít tento šikovný skriptík.
Winetricks používá KDialog (KDE: tipy a triky – III (DCOP a KDialog)), případně, pokud není k dispozici KDE, lze ho používat přes konzoli. Seznam všech balíčků, které Winetricks umí nainstalovat, najdete na jeho domovských stránkách.
Například DirectX z konzole nainstalujete následujícím příkazem:
winetricks directx
Winetricks umí také měnit globální verzi Windows. Například Windows 2000 nastavíte příkazem:
winetricks win2k
Ostatní verze jsou win95, win98, winxp a vista. Pro výchozí verzi (XP) můžete také použít parametr winver=.
Existují ještě speciální parametry allfonts pro hromadnou instalaci všech fontů, allcodecs pro instalaci všech kodeků a fakeie6, který do registrů vloží záznam o tom, že je nainstalované IE6.
CrossOver je sada komerčních aplikací od společnosti CodeWeavers. Ta přebírá kód z Wine a zaměřuje se na jeho opravování a zdokonalování tak, aby jimi oficiálně podporované aplikace běhaly co nejlépe. Jde o komerční software, ale společnost zaměstnává několik vývojářů Wine (včetně samotného zakladatele a vedoucího projektu Alexandera Julliarda) a opravy a vylepšení backportuje zpět do Wine.
CrossOver nabízí GUI pro instalaci a správu nainstalovaných aplikací a na rozdíl od Wine, které pro všechny aplikace používá společnou „instalaci“ Windows, využívá CrossOver tzv. „bottles“ (anglicky lahve). Každá bottle je samostatnou instalací Windows se specifickou konfigurací pro danou aplikaci.
CodeWeavers existuje ve třech verzích – Mac, Games a Linux. Verze Mac se specializuje na lepší kompatibilitu se systémem Mac OS X, verze Games se zaměřuje na podporu her. Kompletní přehled oficiálně podporovaných her naleznete na codeweavers.com. Tato verze se aktualizuje mnohem častěji než ostatní. Verze Linux je určena na maximální podporu velkých aplikací, například kancelářského balíku Microsoft Office, Adobe Photoshop atd. Volně ke stažení jsou k dispozici demoverze pro 32 i 64bitové architektury ve formátu .deb, .rpm nebo bashového instalátoru.
Cedega (původně WineX) od společnosti TransGaming Technologies je komerčním forkem Wine z doby, kdy bylo ještě dostupné pod licencí X11 (přechod Wine na LGPL byl přímou reakcí na tento fork). Některé části kódu jsou sice dostupné přes CVS, ale nejde o svobodný software. Uzavřenost vývoje na druhou stranu umožňuje vývojářům zahrnout i legální (smluvní) podporu pro různé ochrany CD (např. SecuROM a SafeDisk), které se ve Wine dají obejít jedině použitím cracku nocd.
Hlavním cílem je podpora her, proto se zaměřuje zejména na implementaci DirectX API. Na rozdíl od Wine podporuje Cedega například Pixel a Vertex Shaders 2.0 Cedega. Protože jejich kód není svobodný, není možné jej tak snadno začlenit do Wine.
Od verze 5.2 obsahuje Cedega tzv. Game Disc Database (GDDB), která umožnuje autodetekci CD a automatickou konfiguraci prostředí. Seznam oficiálně podporovaných her se nachází na cedega.com.
Dveře pro snažší správu instalovaných aplikací vám otvírá nástroj Wine-Doors. Jeho hlavní funkce spočívá v automatické konfiguraci prostředí Wine a instalaci aplikace. Umí dokonce řešit závislosti aplikací (například instalaci fontů, runtime knihoven atd). Pokud je to možné, umí si Wine-Doors sám stáhnout balíček s aplikací z vlastních repozitářů, takže pár kliknutími můžete nainstalovat MSIE6, Windows Media Player, Winrar, Photoshop, World of Warcraft, Steam, Rollcoaster Tycoon a mnoho dalších aplikací. Pokud není balíček v repozitáři, požádá o vložení CD s instalací. Aplikace se instalují standardně do ~/.wine.
Další šikovnou funkcí Wine-Doors je správa procesů Wine. Můžete buď ručně zabít jednotlivé procesy, nebo jedním kliknutím všechny najednou.
PlayOnLinux je jednoduchá aplikace vytvořená v Pythonu. Stejně jako Wine-Doors používá vlastní repozitáře s podporovanými aplikacemi, v tomto případě ale nemá k dispozici přímo balíčky s již nainstalovanou aplikací, ale pouze informacemi o konfiguraci, tedy samotnou instalací si musíte projít sami.
Nevýhodou může být větší prostorová náročnost, PlayOnLinux si totiž pro každou aplikaci vytváří v adresáři ~/.PlayOnLinux vlastní Wine prefix s vlastní konfigurací, registry atd. Pokud chcete přes PlayOnLinux nainstalovat a používat aplikaci, která není oficiálně podporována, můžete si podle návodu napsat vlastní instalační skripty v Bashi (příklad skriptu pro MS Office 2007).
PlayOnLinux také podporuje pluginy, například pro podporu DosBoxu, pro benchmark grafické karty a další.
Za zmínku stojí ještě jeden proprietární projekt. Za 20 dolarů si můžete koupit program zvaný Bordeaux. Jde o další projekt, který se snaží o vytvoření ideální konfigurace prefixu Wine pro každou podporovanou aplikaci. Na rozdíl od CrossOver nedistribuuje vlastní kód Wine, ale pouze frontend v GTK+. Seznam podporovaných aplikací naleznete na bordeauxgroup.com.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
CrossOver: k dispozici demoverze pro 32 i 64bitové architekturyVtip? Ten 64bit balíček má očividně 32bit binárky a jen má asi špatně označenou architekturu ... na 64bit linuxu vůbec nejede.
Na rozdíl od Wine podporuje Cedega například Pixel a Vertex Shaders 2.0Důkaz?