Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Součástí rozhovoru je i jedenáct předem připravených otázek od redakce abclinuxu.cz. Tuto sadu již zodpovězených otázek najdete v článku Rozhovor s Pavlem Cvrčkem z týmu CZilla. Pavel Cvrček tam většinou v několika odstavcích popisuje historii vzniku Mozilla Foundation a Czilly, mluví o členech a činnosti lokalizačního týmu a zmiňuje i pandu červenou v pražské ZOO.
Pavel: Co si myslíte o tomto: http://www.abclinuxu.cz/blog/trench/2005/4/9/83045. Vývojář Firefoxu tvrdí, že Linux, narozdíl od FF, není způsobilý k normálnímu použití?
Pavel Cvrček: Já, vy, Blake Ross, kdokoliv jiný má právo na svůj vlastní názor. Pokud Blake používá jiný operační systém, je to čistě jeho věc a nevidím na tom nic špatného.
Cyril: Souhlasite s ukoncenim vydavani Mozilla suite? Ja myslim, ze to byl lepsi prohlizec nez FF.
Pavel Cvrček: Osobně s tím nesouhlasím, i když je mi jasné, že toto rozhodnutí udělala Mozilla Foundation proto, aby se veškeré úsilí věnovalo dvojici Firefox x Thunderbird. Balík Mozilla Suite byl již delší dobu na pokraji zájmu vývojářů z MoFo, což je škoda. Myslím si, že tento komplet má ještě co nabídnout. Naštěstí vývoj bude pokračovat, i když s jinou skupinou vývojářů.
Michal Hora: Kdyby to bylo na CZille, co byste na firefoxu/thundebirdu změnili?
Pavel Cvrček: To je silně individuální. Každý by měl asi trochu jinou představu. Co se týče Firefoxu, trochu bych zapracoval na vyšší stabilitě a paměťových nárocích, protože si myslím, že to není zcela ideální. Dál podle mě chybí user-friendly instalace motivů vzhledu z lokálního disku (přetahování do Správce motivů není ideální), lepší systém ukládání stránek na disk a zavedení chybové stránky jako výchozí při nenalezení webové stránky. U Thunderbirdu asi vylepšení importu a začlenění nápovědy, která chybí.
Ondra 'Kepi' Kudlík: Ahoj Pavle, jak ses konkrétně dostal k firefoxu (nebo v tvém případě asi spíš mozille) a kdy/jak tě napadlo podílet se na jejich podpoře?
Pavel Cvrček: Asi tři měsíce poté, co se rozběhl projekt CZilla, jsem začal používat Mozilla Suite. Tehdy jsem si tenhle balík nainstaloval asi ze zvědavosti, už přesně nevím.
Ve stejné době jsem začal lokalizovat některá rozšíření pro Mozillu, kde byla lokalizace slíbena jinými lidmi, leč skutek utek. To mě naštvalo, tak jsem tyto lokalizace provedl sám. Dále se to nějak zvrhlo a výsledek vidíte sami :)Aleš: Jak je asi těžké (časově náročné) se naučit s programem Mozilla Translator, když bych chtěl pomoci s překladem?
Pavel Cvrček: Práce s Mozilla Translatorem není obtížná. Nicméně v oblasti lokalizaci samotných programů Firefoxu, Thunderbird, Suite není potřeba pomoci, ale je zde řada zajímavých materiálů na překlad, témat na napsání vlastních článku apod., takže pokud by ses chtěl zapojit, stačí nám napsat. Určitě se dohodneme.
Honza: Tušíte, proč tolik webmasterů "optimalizuje" své stránky pro IE a nehledi na W3C standardy?
Pavel Cvrček: Věc má několik rovin. Řada webů je staršího data, takže byly vytvářeny v době, kdy byl akorát MSIE a vše ostatní bylo zavrhováno. Pokud webmaster vytvořil web (byť s chybami) a on fungoval v MSIE, dále nic neřešil.
Další věcí je fakt, že um webmaterů je různý a řada z nich uvedené problematice nerozumí. Často čtou i nevhodnou literaturu. Je samozřejmě smutné vidět, jak si firma zaplatí za těžké peníze web a ve výsledku je to aušus. To je ovšem běh na dlouhou trať a časem se to určitě zlepší.nick: Co rikate na 'profily'? Patri takova vec do unixoveho programu?
Pavel Cvrček: Uživatel by měl dávat přednost tomu, co mu nabízí operační systém tj. vlastní uživatelský účet. Přesto ale existují situace, kdy je toto řešení neoptimální (obecně) a využívají se profily. Záleží vždy na konkrétní situaci. Já osobě využívám několik profilů - hlavně na testování.
Martin Zak: Ma CZilla nejake sponzory? Kdo treba hostuje domenu czilla.cz?
Pavel Cvrček: Naše domény hostují na serverech společnosti Internet Info http://www.iinfo.cz/, která nám poskytuje veškerý servis za což jí patří náš velký dík. CZilla pravidelné sponzory nemá. Občas nějaká osoba/firma daruje částku či jinak přispěje, ale obecně nic velkého.
Pkm: FF je v současné době velmi populární, každý měsíc jeho rozšířenost o nějaký ten ždibec narůstá. IMHO dost těží z faktické zastaralosti IE6. Myslíte si, že příchod IE7 (které snad bude řešit největší bolesti) tento trend zvrátí?
Pavel Cvrček: Firefox bude ještě chvíli růst a následně se zastaví na určitém podílu na trhu. Jak velký bude tento podíl, těžko spekulovat. MSIE je integrován do rozšířeného operačního systému, což je výhoda, kterou Firefox nemá, ale s tím se musí žít.
Oohledně MSIE 7 kolují spíše dohady, co by měl obsahovat. Já osobně velké obavy nemám, protože po technologické stránce těžko dosáhne kvalit Firefoxu a co se týče funkcí, těžko lze očekávat velké zlepšení. MSIE 7 bude nejspíš zaměřen hlavně na zvýšení bezpečnosti.Priest: Neobáváte se faktu že jak bude růst obliba alternativních prohlížečů a mail-klientů tak bude velice růst i zájem a snaha o vytvoření malwaru a virů které se budou zaměřovat hlavně na tyto prohlížeče a mail-klienty?
Pavel Cvrček: Ano, tyto snahy zde budou, ale neobával bych se toho. Produkty Mozilla nejsou integrované s žádným operačním systémem, neobsahují nebezpečné technologie a na bezpečnost kladou velký důraz. Zbytek je už o uživateli a to nevyřeší sebelepší produkt.
anonym: Co si myslíte třeba o Kazehakase? Nebylo by lepší jít při vývoji FF spíš cestou takového odlehčeného browseru?
Pavel Cvrček: Firefox sám vznikl jako odlehčení prohlížeče z Mozilla Suite. Vše je vždy věcí kompromisu, protože každý má jiné nároky. Jistě se zase najde řada jiných uživatelů, kterým se nelíbí, že je Firefox moc odlehčený. Nikdy se vývojáři nezavděčí všem. Stávající vývoj se mi zdá správný. Kazehakase osobně moc neznám, takže bych nerad hodnotil.
Leoš Literák: Existuje nějaký snadný způsob migrace dat? Když jsem třeba potřeboval přenést nastavení na nový počítač, musel jsem to dělat ručně a metodou pokus-omyl přenášet jednotlivé soubory. Teď mám doma i v práci dvě různé instalace a už se ani nesnažím o jejich synchronizaci (bookmarky, hesla).
Pavel Cvrček: O žádném podobném nástroji nevím.
Tomáš Hála: Plánujete adoptovat také nějakého Thunderbirda?
Pavel Cvrček:
Jistě. Plánujeme sbírku na cestu do Kanady a od místních indiánů
zakoupíme jeden zánovní totem s vyobrazením hromoptáka
Rob: Jsou oblasti, ve kterých FF/Mozilla vyloženě nestíhá (třeba něco z CSS2 apod.)?
Pavel Cvrček: Pokud se jedná o aplikace samotné, pak je to zejména tiskový modul, který by stál zato vylepšit, ale nikdo se k tomu nemá. V technologiích podle mě není oblast, kde by Gecko vyloženě nestíhalo, ale je potřeba stále zlepšovat podporu stávajících věcí tj. vlastnosti CSS 2 a 3, JavaScriptu apod.
jam: Ahoj Pavle, předem chci poděkovat za vše co děláte (czilla tým) pro "Gecko" produkty. Jakým způsobem se bude FF a THB dále vyvíjet? Kde jsou podle tebe hranice mezi "klasickou funkcí" (ve standardu po instalaci) a rozšířením?
Pavel Cvrček: Díky. Co se týče budoucího vývoje, nyní se pracuje na verzích 1.1, které by měly vylepšovat stávající věci, odstranit řadu chyb a přidat pár novinek. Je však potřeba myslet na to, aby tyto produkty neztratily to, proč jej dnes uživatele používají.
Hranice mezi funkcí programu a rozšířením je velmi složitá. Jak jsem již zmínil v některé z předchozích odpovědí, každý má trochu jiné představy. Jedna z pouček říká, že 80 % uživatelů využívá 20 % funkcí programu. Lepší definici neznám.jam: Co říkáš na ukončení vydávání ZIP verzí? Je možné je nějak udělat? Jak? Děkuji
Pavel Cvrček: Přestat vydávat ZIP verze byla podle mě chyba, protože tyto verze mají své opodstatnění. Tyto verze jsou v nočních verzích vytvářeny, ale již nejsou vydávány tj. přesouvány do adresáře release na ftp.mozilla.org. Osobně doporučuji podívat se do adresáře /nightly a zde hledat poslední verze před vydáním (pozor - ne adresář trunk). Jsou tam k dispozici jak ENG, tak lokalizované ZIP verze. Pokud si nejste jist, který adresář je ten správný, zeptejte se v našem fóru.
JR: Když už má Firefox takový potenciál, že dokáže sehnat peníze na reklamu v novinách, proč myslíš, že jsou pořád problémy s nedostatkem vývojářů (nebo aspoň likvidovačů bugreportů)?
Pavel Cvrček: Jedna věc je darovat peníze, druhá věc je dělat vývoj (opravy chyb). První věc může udělat snadno každý, na druhou si jen tak někdo netroufá. Otázka by mohla znít, proč jsou lidi ochotni přispět finanční částkou na reklamu v novinách, ale podpořit samotnou Mozilla Foundation už tolik ne? Těžká odpověď.
Děkujeme všem, kteří poslali otázky, a samozřejmě Pavlu Cvrčkovi, který si na rozhovor udělal čas.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem si vzpomel na muj prvni phoenix a jednie, co mi na nem vadilo bylo to, ze neumel mailto.
Pokud se nekdo vrati zpet k rychlosti a pametove nenarocnosti, kterou mel (ve verzi 0.4 nebo tak nejak), tak budu rad.
Nynejsi verze se mi zda pomala a pada
Proc odvrhli Mozillu a snazi se do rychleho phoenixu (zamerne ne firefoxe, protoze ten tak rychly neni) nacpat co nejvice veci. Holt rozhodnuti, ktere nezmenim.
Asi se porozhlednu po ostatnich prohlizecich. Ale kde o nic hledat infromace, kdyz vsude navrhuji jako alternativu akorat firefoxe.
A ted po kratkem povzdechu i neco povzbudiveho: dekuji za praci, kterou vykonavate. Sice bych si nikdy na svuj pocitac nedal neco takvoeho, jako je lokalizovany prohlizec (uz kvuli tomu, ze kdyz jsem s necim takovym pracoval, tak jsem musel ostatnim vysvetlovat, ze nevim, jak se to rekne anglicky, ale cesky ze je to tohle a tohle). Asi jsem minorita, ale chapu, ze pro vetsinu lidi pracujicich s pocitacem jsou lokalizovane programy pozehnanim.
PaD
PS: uz jste nekdy racvali s reckymi windows? Ja jo a protoze ani v normalich nevim co kde je, tak to bylo vylozene zuzo