V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Jenže tak je to nejlepší, protože škola má jistého správce, který ví, co má pod rukama a jak daný problém vyřešit k dlouhodobé spokojenosti.
Řešení stylem „to outsourcujme“ často trpí šílenou cenou (ať už pořizovací, paušálem nebo za zákrok), dodavatel není motivován dělat svoji práci pořádně (nedodělky se zaplatí jako nový zásah, nebo v případě paušálu mu je to buřt, protože svoje má jisté a sám systém nepoužívá (stačí mít hroší kůži)) nebo je přetížen a k nezastižení, každá drobnost má šílenou režii (komunikace, účtování, dohadovaní, zpětná vazba). Dalším ošklivým jevem je nepochopení problému a nasazení (často spíš nasazování) neodpovídajícího „řešení“.
Na slezkse un. se vyhodily windows a nahradili samba servery, duvod nebyla cena, ale spolehlivost, nekolikrat se tam poskodila domena a M$ to neumel spravit.Tak to tedy koukám. Jen se zeptám: byla to Windows NT 4, nebo novější? (otázka je bez intonace dvojsmyslná - myslím to ve smyslu: Která z nich to byla?). Přesně tohle byl totiž důvod, proč jsem v roce 1998 zkusil bez jakýchkoliv předchozích zkušeností nasadit Linux (takový husarský riskantní kousek) a zamiloval si ho poté, co jsem zjistil, že je absolutně bezúdržbový a spolehlivý. Používal jsem tehdy na našem malém servříku Windows NT4 Server. Dokonce jsem měl i BDC. Najednou to přišlo. Potřeboval jsem do domény přidat uživatele, doména měla zpitvořený název, přihlašování sice normálně běželo, ale jinak jsem se s ní nedomluvil. Zkusil jsem PDC vypnout, ale vůbec to nepomohlo, protože BDC mělo tu chybu pěkně naklonovanou. Takže reinstall, na BDC jsem se už vykašlal. Za pár měsíců stejná chyba v bledě modrém. Tak jsem koupil asi za 100 korun CD s RedHatem, jež připravil Yenia, přikoupil ještě knihu Používáme Linux, zkusil ho nainstalovat a nastavit Sambu … a ono to šlapalo. A šlapalo to pořád a pořád a pořád… A pokud bych si nevyžgryndal výkonnější počítač na server (kde už byl Linux jasná volba), šlapalo by to asi dodnes. Ale to jsem úplně odbočil. Prostě jsem si myslel, že tímto problémem trpěla naposled NT 4, a že NT 5 a novější takovéto problémy již nemají…
protože nasadit linux na desktopu, bez toho aniž bych měl oporu ve zkušenějším uživateli vyžaduje dobrodružného duchaDovolím si nesouhlasit, i když vím, s na jakou autoritu reaguji
Získat přehled v linuxových aplikacích znamená řadu jich vyzkoušet a to spolkne spoustu času.Mimochodem, to platí ve Windows víceméně také.
Pěkný rozhovor, netušil jsem že na MGO je Linux tak v kurzu. Paráda.
Podílí se studenti na správě školní sítě? V žádném případě, ……nebo o tom alespoň nevíme.
Tiskni
Sdílej: