Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Písal som si s jedným človekom čo skončil v anglicku a ma 3 roky prax C++, 4 roky Java. Hladal prácu v anglicku 3 mesiace a nenašiel musel sa vrátiť na SK a tu zatiaľ vypomáha známemu na projekte. Ževraj v zahraničí to tiež nieje nejaké ružové, najmä Java.prolozeno by to mohlo byt asi takto: psal jsem si s clovekem, co ma 3 roky praxe v praci s lopatou a 4 roky v praci s krumpacem. hledal praci... pry v zahranici to neni nejake ruzove, obzvlast ta prace s krumpacem.
4. Ano to je jasne, kedže tých správnych ITakú je velmi málo.
Na jakou střední školu si chodil, že jste už tam brali všechno, co se učilo v M1-M6, UA, ML, F1&F2 nebo TEP?!
A co se týče praxe - pochybuju, že se tam většina běžnejch smrtelníků naučí to co v PT, TI, PAA, PAR a PJ. Spíš bych při pohledu do kódů "praktiků" řekl, že by tyhle předměty potřebovali absolvovat jako sůl... A to mluvim jenom o SW předmětech. Navíc, jako bonus, si dostal i nějaké ty informace, že počítač není jenom zhmotnění Turingova stroje ale platí pro něj taky nějaký fyzikální zákony a i s těma je při programování potřeba počítat.
M1, UA, ML a F1 jsme brali skoro cele, zaklady F2 a TEP mam z prumyslovky taky.
No tak o tom bych si dovolil vážně pochybovat, pokuď si teda pod pojmem "skoro celé" nepředstavuješ 50%... A i tak tak je tu dalších 5 matik, který jste už ani podle tebe nebrali...
PT, TI, PAA, PAR a PJ je presne to kombo automaty<->gramatiky<->regulary, o kterem jsem psal. Kdyz clovek pochopi, jak funguje konecny automat, tak se to vazne nepotrebuje ucit 2,5 roku. Priznavam, ze na PARy jsem uz moc nechodil, prace dostala prednost.
Tak tohle už je úplná demagogie. V PT a PAA se automaty neberou vůbec, v TI zcela okrajově v souvislosti s Turingovým strojem. PARy jsou kapitola sama pro sebe, ale s automatama/gramatikama se tam taky nesetkáš (a že jsem ty skripta pročetl opravdu důkladně ). A v PJ jde hlavně o bezkontextové gramatiky na které už si s konečným automatem nevystačíš. Ale přiznávám, v JPR se celej semestr nic jinýho nebralo.
Hele ja ti rozumim. Proste si se vykaslal na VS, takze si samozrejme musis umet sam sobe obhajit, ze to pro tebe bylo dobre rozhodnuti. Nicmene pokud pises, ze na PARy si uz moc nechodil, tedy predpokladam, ze jsi ani nebyl na zkousce, tak asi tezko muzez hodnotit co se v nich ve skutecnosti vyazadovalo. Obsah ostatnich predmetu ti jiz naznacil Tumic.
Jinak chtel bych videt prumyslovku, ktera ti vybuduje dostatecny matematicky aparat a jeste te stihne protahnout celou fyzikou 1, kterou nemas sanci pochopit pokud ten apartat nemas.
Asi pravdepodne mas vetsi znalosti, nez velka skupina absolventu FELu, ale podle me si trochu nalhavas, ze by ti dokoncit tu skolu bylo k nicemu. Tak tu prosim nesir bludy o to, co se uci ve kterych predmetech.
WTF?! To že znáš jenom lidi ze softwarového inženýrství ještě neznamená, že to platí pro celou školu nebo katedru. To bych stejně mohl tvrdit, že z KP FEL vylejzaj samý inženýři, kteří nemaj ponětí o např. UML, protože drtivá většina mejch spolužáků se zabejvala právě těma jednočipama nebo FPGAčkama a UML považovali za bulshit...
Písal som si s jedným človekom čo skončil v anglicku a ma 3 roky prax C++, 4 roky Java. Hladal prácu v anglicku 3 mesiace a nenašiel musel sa vrátiť na SK...Mal som možnosť pohovory s programátormi absolvovať aj z tej druhej strany (zo strany toho, kto rozhodne koho prijať a koho nie). Musím povedať, že odborné hľadisko nebolo zďaleka jediné, na ktoré sme prihliadali. Rovnako dôležité je ako sa ten človek prejavuje, ako komunikuje, ako je zanietený do problematiky, či ako vie počúvať. Boli takí, čo vedeli rozprávať a rozprávať a nedali sa pomaly prerušiť, lebo sa zaľúbene započúvali do svojho hlasu a asi si mysleli ako to už majú v kapse. Nemali. Boli takí, čo z nich trebalo páčiť slovo, a tí asi aj sami pochopili, že z toho asi nič nebude. Boli takí, čo sypali odborné termíny, orientovali sa v problematike a ako jastrab neomylne hneď našli riešenie ľubovoľného programátorského problému, ale neprešli, lebo sa správali povýšenecky a priam z nich sršalo, že nie sme ako firma pomaly ani hodní ich času. Nuž, tak nech ďalej stepujú na úrade práce. A boli takí, čo dlho podnikali a kríza a rodinná situácia ich pritlačila hľadať si zamestnanie - tí pre nás boli nepoužiteľní, lebo podnikanie ich pokazilo a pravdepodobne by zase odišli a začali podnikať, len čo by sa kríza prehnala, alebo rodinné problémy vyriešili. A prišli aj takí, na ktorých bolo vidno, že prišiel zlomený človek, zombie, čo nemá motiváciu na nič a potrebuje len peniaze. Títo všetci bohužiaľ neprešli, lebo naša firma nie je sociálny podnik. Takže to, že má niekto X rokov praxe a všetko vie, ešte neznamená, že je vhodným zamestnancom. Môže byť v IT dobrý ako chce, sú aj iné kritéria. Svojim spôsobom som za krízu vďačný, lebo v dobe pred krízou nebolo pomaly ani z čoho vyberať.
Jinými slovy velký hacker AraxoN, vynikající amatérský psycholog a sociolog, vyloučil všechny, kteří nezapadli do jeho škatulky zapáleného, loajálního, flexibilního týmového hráče s tahem na branku.Mně to přišlo spíš naopak, že vyloučili právě ty, co se takhle tvářili. A ze své zkušenosti v přijímání lidí můžu AraxoNovu zkušenost potvrdit. V předkrizové době nám na pohovor chodilo neuvěřitelné množství lidí, kteří na pohovoru sršeli poznatky, chtěli za to kdovíco a po přijetí si dali nohy na stůl s tím, "že to je u nás na ně moc složitý". A i když ta pozice je typu hire&fire, tak i tak je měsíční absence z důvodu vyhození starého a hledání nového pracovníka dost zatěžující. A to nemluvím o pozicích, kde na tom člověku opravdu visí produkt firmy.
Všichni vynikající programátoři co znám buď nemluví vůbec, nebo mluví příliš, jsou "divní", špatně se oblékajíJenže takového geniálního podivína si můžete dovolit pěstovat maximálně jednoho nebo dva, a nehledáte je na obecných pohovorech. Zbytek firmy bude na tom lépe, když bude umět mezi sebou komunikovat a sociálně vycházet a bude se skládat z průměrných lidí. Diskusí na téma "nerd ve firmě" je dost...
bože odpusť - chtějí za vysoce odbornou práci zaplatit.Ti, co jsou pro svůj obor opravdu zapálení, to zas tak nevyžadují, případně chtějí vyrovnání jinou formou, např. podíl ze zisku, spoluvlastnictví patentu, atp. Spíš ti, co vědí, že z jejich práce nic nevzejde, potřebují okamžitě telefon, auto, a plat za tři, a ždímou dokud to jde.
za normálne peniazeA jsme doma.
A když vedoucího přejede tramvaj tak se stane to samé jako když přejede tramvaj někoho ve velké firmě.Tak to ani omylem. Mozna bude problem s tou praci, co delal on, do zacatku. Ale rozhodne to nepolozi firmu.
Nedokážu pochopit, proč by měl člověk chtít pracovní telefon. Já bych ho naopak nechtěl, případně bych ho vypínal po pracovní době a nechával v kanceláři.Jo, to jsme na tom stejne. Ale ja ho dostal za trest a taky ho pouzivam, tak jak jsi popsal
Řada lidí to potom řeší tak, že za branami firmy pro ně firma neexistuje.Pokud vedení firmy nejsou tví blízcí přátelé, tak je to nejlepší možné řešení. Pokud by mi práce měla zasahovat do času, který mám pro sebe a své blízké, musel by tenhle přesčas být odpovídajícím způsobem placený. A že jde firma do háje, to je problém vedení, nikoliv jednotlivce - zaměstnance. Další věc, co jsem se během chození do práce naučil, je, že snaha a iniciativa se zásadně nevyplácí. Vám to finančně nepřilepší a když pak náhodou zpomalíte na rychlost ostatních, jen budete mít problém, jaktože vám to tak trvá...
takoví, co k "lepení PHP z fragmentů nalezených na webu"[1] vyžadovali auto a telefon a golfové hřiště hned vedle sesle.V pripade b) jej firma da zamestnanci chca nechca, takze tam je chcani zamestnance naprosto podruzne (muj pripad). Uz aspon trochu rozumis o cem je rec?
U nás sme mali neraz pohotovosť mimo pracovný čas (aj o 1 hod. v noci).Ona je pohotovost a pohotovost. Když po tobě zaměstnavatel chce, abys byl v pohotovosti ve dne v noci, ale je to zmrd a nechce ti za to nic dát, tak nas*at, i kdyby padaly exkrementy s háčkama. Na druhou stranu zaměstnavatel, kterej má rozum, zohlední pohotovost na výplatní pásce a pak nevidím problém v tom nechat telefon zapnutý.
Tiskni
Sdílej: